Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Franciszek Sterczewski został posłem: "Chciałbym dalej pozostać radnym osiedla Św. Łazarz" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Franciszek Sterczewski został posłem: "Chciałbym dalej pozostać radnym osiedla Św. Łazarz"
15-10-2019 16:24   Janusz Ludwiczak
W Sejmie zasiądzie Franciszek Sterczewski, radny Osiedla Św. Łazarz, znany społecznik, organizator i pomysłodawca "Łańcuchów Światła". Nowo wybrany poseł zamierza łączyć Łazarz z Warszawą i dalej chce zasiadać w radzie osiedla. Tymczasem mandat złoży kilku radnych sejmiku wielkopolskiego, gdyż nie można łączyć tej funkcji z mandatem posła.

Franciszek Sterczewski mimo, że startował z ostatniego, 20. miejsca Koalicji Obywatelskiej dostał się do Sejmu. Społecznik, organizator i pomysłodawca "Łańcuchów Światła" pod Areną, demonstracji w obronie wolnych sądów, w całym okręgu obejmującym miasto Poznań i powiat poznański uzyskał 25 060 głosów (4,87%), z czego w samym Poznaniu - 18 105 (5,95%), a w powiecie - 6 955 (3,31%).

Co ciekawe Franciszek Sterczewski zyskał również większe poparcie niż dotychczasowi parlamentarzyści PO – Rafał Grupiński (17 933 – 3,49% głosów), Waldy Dzikowski (19 704 – 3,83%) czy Szymon Ziółkowski (12 657 – 2,46%).

– To, że dostałem się z 20 pozycji pokazuje, że nie zawsze ważne są pierwsze miejsca na liście, a to, kto jak pracuje podczas kampanii. Wierzyłem się, że się uda. Jednak jest to dla mnie zaskoczenie. Jest to dla mnie zobowiązanie i motywacja do pracy na kolejne lata. Cieszę się, że Łazarz wzbogacił się o posła i senatora, bo oprócz mnie dostał się Marcin Bosacki – mówi w rozmowie z portalem lazarz.pl Franciszek Sterczewski, poseł na Sejm IX kadencji i radny Osiedla Św. Łazarz.

A czym chciałbym zająć się Franek Sterczewski w Sejmie i co chciałby zrobić dla Poznania i Łazarza?

– Chciałbym zająć się tym, o czym komunikowałem w trakcie swojej kampanii, czyli sprawami związanymi z ochroną środowiska, kulturą i edukacją, ale również kwestią demokracji, a także wspólnym językiem ponad podziałami. Chciałbym pokazać, że poseł jest nie tylko na plakatach i w telewizji, ale spotyka się z wyborcami, rozmawia z nimi. Będę spotykać się z mieszkańcami Poznania i powiatu poznańskiego starając się nawiązywać i pogłębiać kontakt – wskazuje Franciszek Sterczewski.
I jak dodaje: – Jednym z priorytetowych tematów dla Poznania jest dworzec kolejowy, który jest karykaturą. Jest do drugi dworzec pod względem ilości pasażerów w Polsce, korzysta z niego 20 milionów osób rocznie. Poznań Główny jest niefunkcjonalny, ludzie się na nim gubią. Jeśli chcemy, by ludzie wygodnie się poruszali, korzystali z kolei metropolitalnej, nie stali w korkach potrzebne są działania.

Franciszek Sterczewski na Łazarzu otrzymał uzyskał piąte miejsce pod względem ilości głosów (1 327 głosów – 7,66%). W marcowych wyborach do Rady Osiedla Św. Łazarz zdobył największą liczbę głosów, zyskując poparcie 623 wyborców na 1491 głosujących mieszkańców (41,78%).

Nowo wybrany poseł chce połączyć Łazarz z Warszawą i zasiadać równocześnie w Radzie Osiedla Św. Łazarz i w Sejmie.

– Dalej chciałbym pozostać radnym osiedla Św. Łazarz. Otrzymałem wiele głosów od mieszkańców Łazarza, nie chcę ich zawieść. Cenię sobie również głosy w wyborach parlamentarnych. Chcę być zarówno w Sejmie i na Łazarzu. Chcę pokazać, że ta demokracja na najwyższym i najniższym poziomie, jest tak samo ważna. Chciałbym zwrócić uwagę również na to, jak ważne są małe organy, takie jak rada osiedla – mówi portalowi lazarz.pl poseł i łazarski radny Franciszek Sterczewski.

Przepisy nie mówią o tym, czy można łączyć mandat posła i radnego osiedlowego. Zapisów takich nie znajdziemy ani w statusie miasta i rad osiedli, ani w uchwałach rady miasta. Jest to najprawdopodobniej pierwsza taka sytuacja w historii Poznania, gdzie radny osiedlowy dostaje się do Sejmu.

– Radny osiedlowy, który otrzyma mandat poselski nadal będzie mógł zasiadać w samorządzie pomocniczym miasta Poznania. Poseł może być radnym osiedlowym – tłumaczy Joanna Żabierek, rzecznik prasowy Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta.

Ustawa o samorządzie gminnym mówi, że mandatu radnego gminy nie można łączyć z mandatem posła lub senatora. Zgodnie z art. 5 gmina może tworzyć jednostki pomocnicze takie jak sołectwa, dzielnice czy osiedla.

Taka sytuacja będzie miała miejsce w sejmiku województwa wielkopolskiego, gdzie mandat sejmiku będą musieli złożyć radni: Joanna Jaśkowiak, Marlena Maląg, Wiesław Szczepański i Romuald Ajchler. Zgodnie z prawem nie można bowiem łączyć mandatu sejmiku z mandatem posła.

Co ciekawe w Gliwicach i Nowej Soli miastami będą kierować komisarze wyborczy, gdyż do Sejmu dostali się prezydenci tych miast. Niebawem przeprowadzone zostaną tam wybory uzupełniające. Do Sejmu dostało się również dwóch wiceprezydentów Łodzi, którzy również będą musieli złożyć rezygnację ze stanowiska.

Pod koniec ubiegłego roku z mandatu radnej miasta Poznania musiała zrezygnować Katarzyna Kierzek-Koperska, która została wiceprezydentem Poznania. Jej mandat przejął Filip Olszak.

Czy więc można łączyć mandat posła z funkcją radnego osiedlowego? Oto zapytaliśmy również Kancelarię Sejmu.

– Przepisy dotyczące łączenia mandatu posła z innymi funkcjami zawarte są w Konstytucji, Kodeksie wyborczym oraz w przypadku poruszonym w Pana pytaniu ustawie o samorządzie gminnym. Przypadek ten nie jest wprost uregulowany przepisami wspomnianych wyżej ustaw, Kancelaria Sejmu natomiast nie jest uprawniona do dokonywania interpretacji obowiązujących przepisów prawa na potrzeby podmiotów zewnętrznych – odpisało nam biuro prasowego Centrum Informacyjnego Sejmu.

Gdyby Franciszek Sterczewski zrezygnował z bycia łazarskim radnym wtedy jego mandat przejmie kolejna osoba, która uzyskała największą liczbę głosów w marcowych wyborach osiedlowych. Do Rady Osiedla Św. Łazarz mogłaby wejść wtedy Maria Łazarz. Gdyby przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz poprzednich kadencji nie chciała przyjąć mandatu, wtedy prawo do zostania łazarskim radnym miałby Filip Olszak, radny miasta Poznania.


R E K L A M A

Komentarze (13)

19-10-2019 22:53:50
emeryt
Dotychczasowe wyniki nie zwalają z nóg. Poczekajmy trochę i po czynach go poznamy.
19-10-2019 12:01:05
czytelnik
Fgh: Mentalność Kalego jak Kali kraść to dobrze jak jemu to źle.Kiedy na początku roku zwolennicy nowej rady hejtowali wszelkie działania starej to było dobrze a obecnie jak ktoś coś skrytykuje to jest to wstrętny hejt. Jak napisałeś/aś -pora zejść na ziemię , jak jesteś na świeczniku to musisz liczyć się z krytyką .
19-10-2019 09:53:51
pyra
Do "Fgh", Od kiedy wlasne opinie i zdania zaliczaja sie do hejtow ? Czy mamy myslec tak zeby sie podobalo tym, o ktorych mowa i ich fanom ? Uwazam, ze aby cos robic dobrze nie nalezy chwytac sie 6 stanowisk/posad na raz. Pan Sterczewski pracuje dla MTP takze to staly wspolpracownik festiwalu MIASTOmovie, Short Waves Festival i Malta Festival, plus Rada Osiedla i teraz doszedl Sejm. A gdzie w tym wszystkim my mieszkancy ? Co do Kolejowej to panstwo polskie nie bedzie dotowalo remontu tej ulicy, koszta pokryje Miasto Poznan - czyli my...moze za 20 lat.
18-10-2019 22:40:33
Kosia
Dlaczego ten człowiek prawie wszędzie pozuje sobie samemu do zdjęć? O co tu chodzi?
18-10-2019 19:22:37
Fgh
Widzę, ze w komentarzach zlecieli się anonimowi hejterzy :) Jeden hejter wymyśla, ze Franek zostaje w RO "żeby nie weszła Maria Łazarz", dwóch innych to powtarza. Wam się naprawdę wydaje, ż eświat się kręci wokół Marii Łązarz i nawet poseł na Sejm podejmuje decyzje "ze względu na Marię Łazarz"? Chyba pora zejść na ziemię :)
18-10-2019 17:08:00
czytelnik
W dzisiejszym Głosie Wielkopolskim Franek reklamuje się jako zwykły chłopak z Łazarza.Co za bajka , przecież on mieszka tutaj dopiero od grudnia 2018. Po co takie przekłamanie.
17-10-2019 13:44:08
z łazarskiego
W radzie osiedla nie było posła i środki na remonty chodników,jezdni były pozyskane.Jeśli ktoś mieszka tutaj dłużej niż 5 lat to widzi jak na lepsze zmienił się Łazarz .Ale zobaczymy co w Sejmie dla Łazarza a nie znajomych załatwi poseł F.S.
16-10-2019 19:36:56
wk35
Myślę, że lepiej dla Łazarza, jeśli w RO będzie poseł, niż gdyby go nie było. Może dzięki takiemu wsparciu łatwiej będzie pozyskać jakieś centralne dofinansowanie np. dla remontu Kolejowej?
16-10-2019 13:39:58
Głosowałem na Franka
Głosowałem na Franka i super, że został posłem. Jednak takie zachowania jak w przypadku miejsca w RO pokazuje zachowanie, które mnie rozczarowuje. Serio? Tylko dlatego nie bo weszłaby Maria Łazarz? Przecież to dziecinada. Pomijam już fakt, że jedna Maria Łazarz nie zaszkodzi nic w planach jakie ma "nowa rada" - no chyba, że cała rada panicznie boi się Pani Marii - no ciekawa sytuacja i będę ją obserwował z ciekawością
16-10-2019 13:20:47
obiektyw
Ciekawe co nowa Rada ma do ukrycia że tak boi się wejścia do ich grona osoby z zewnątrz.Przecież jeden radny nic nie zmieni w głosowaniach i podejmowanych decyzjach.
16-10-2019 09:51:14
pyra
No wlasnie Lazarzanin ma racje. RO nie dopusci aby Maria Lazarz wrocila, skoro odcinaja sie od starej RO bardzo kategorycznie i dlatego bedzie miejsce Franka Sterczewskiego blokowane przez niego przez te kadencje. Nie mozna miec tylka na dwoch weselach jak mowi porzekadlo, albo to albo tamto ale skoro nie ma przepisow to murowane, ze Maria Lazarz nie wejdzie do RO.
15-10-2019 18:34:31
Lazarzanin
No właśnie z powodu ewentualnego następcy Sterczewski będzie się bronił rękami i nogami przed rezygnacja z radnego osiedlowego. Żenada.
15-10-2019 17:46:00
Adrian
,,Łazarskich radnych zapytaliśmy dlaczego kandydują do Sejmu i czy zamierzają połączyć mandat poselski z mandatem radnego osiedlowego. Franciszek Sterczewski od 21 sierpnia (!) nie odpowiedział pomimo kilku ponownych zapytań na naszej pytania.,, źródło: http://lazarz.pl/?id=2&nr=13592
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: