Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Równo sto lat temu na ówczesnym Placu Ciętym rozegrano mecz w ramach Igrzysk Wojskowych - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Równo sto lat temu na ówczesnym Placu Ciętym rozegrano mecz w ramach Igrzysk Wojskowych
06-10-2019 15:37   Janusz Ludwiczak
5 października 1919 r. na Placu Ciętym w ramach Igrzysk Wojskowych rozegrano mecz pomiędzy Unią Poznań a Szkołą Podoficerską.

Celem zorganizowania Igrzysk Wojskowych była nie tylko sportowa rywalizacja żołnierzy, ale przekazanie dochodu ze sprzedaży biletów dla inwalidów wojskowych oraz wdów i sierot, jednak zawody nie cieszyły się zbyt dużą popularnością, po za meczem piłki nożnej, który rozegrano na ówczesnym Placu Ciętym. W ramach Igrzysk Wojskowych odbyły się również zawody lekkoatletyczne.

– "Zawody swoją obecnością zaszczycił generał Józef Dowbor Muśnicki Prócz niego wśród gości pojawili się generał Pajewski dowódca brygady jazdy, prezydent regencji dr. Celichowski wraz żoną, prezydent policji Rzepecki i poseł Korfanty" – czytamy na profilu Wojska Wielkopolskie.

Równo sto lat temu, 5 października 1919 r. o godz. 17:00 na Placu Ciętym rozegrano mecz piłki nożnej pomiędzy Unią Poznań a Szkołą Podoficerską. Unia Poznań przyszły mistrz Wielkopolski, zwyciężyła 4:0.

Plac Cięty znajdował się w miejscu, gdzie obecnie znajduje się orlik, bieżnia lekkoatletyczna, siłownia plenerowa i plac zabaw, na terenie Szkoły Podstawowej nr 33 i 33 LO. Za panowania hitlerowców nosił on nazwę Ziethenplatz, Polacy przemianowali go jednak na "Ciynty Plac".

– Rozległy plac ćwiczeń, który określano jako plac Cięty. Pewnego razu afisze ogłosiły, że na tymże placu drużyna futbolowa warszawskiej Korony "zawodować" będzie z drużyną Warty. Sportowe tradycje placu Ciętego podtrzymał klub Unia, rozporządzający tu swoim boiskiem – pisze Zbigniew Zakrzewski w książce "Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939".


R E K L A M A
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

kwi

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Przez żołądek do kultury - Hiszpania

24

kwi

do 27-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Motor Show - targi motoryzacyjne

25

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie z Cezarym Harasimowczem, pisarzem, scenarzystą, wokół jego najnowszej książki Bieta, opisującej życie Elżbiety Ficowskiej, ocalałej z Getta Warszawskiego, żony poety Jerzego Ficowskiego. Spo

26

kwi

Łazarz
Gratowóz
• 08:00-08:20 - Jarochowskiego/Sczanieckiej
• 11:40-12:00 - Jarochowskiego przy Górczyńskiej
• 12:10-12:30 - Kolejowa 37

15

maj

do 16-05-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Impact

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: