Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Jesteśmy dla Was już od 14 lat ☺ - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Jesteśmy dla Was już od 14 lat ☺
19-08-2019 08:18   Janusz Ludwiczak
Ponad 13,5 tysiąca artykułów, aż 36 gigabajtów plików, 336 100 zdjęć i materiałów graficznych – portal lazarz.pl kończy 14 lat! Przez 5 113 dni wielokrotnie informowaliśmy, ostrzegaliśmy, pomagaliśmy, odkrywaliśmy sprawy nieznane, pokazywaliśmy dzielnicę od kuchni czy rozmawialiśmy z ciekawymi osobami.

Wszystko zaczęło się 12 sierpnia 2005 roku, kiedy zrodził się pomysł powstania strony internetowej poświęconej Łazarzowi i która służyć będzie mieszkańcom dzielnicy. Tydzień później, 19 sierpnia 2005 roku ruszył ŁiiD - Łazarski Internetowy Informator Dzielnicowy, by półtora roku później przekształcić się w poznański portal dzielnicowy LAZARZ.PL.

Od samego początku serwis miał być niezbędnikiem każdego Łazarzanina. W swojej działalności udało się pokazać dzielnicę od kuchni organizując liczne wycieczki dla mieszkańców - na wieżę kościoła Św. Anny, skąd po raz pierwszy w historii można było podziwiać panoramę Poznania, pierwsze zwiedzania schronu pod Parkiem Wilsona, czy odkyć sekrety centrum sterowania ruchem ZDM. Udało się również wyłonić Herb Łazarza, przeprowadzić wiele spotkań w ramach Klubu Dyskusyjnego "Łazarski Fyrtel", podczas którego można było pytania zaproszonym gościom: dzielnicowym, radnym, urzędnikom. Co roku przygotowywany jest ilustrowany "Kalendarz Łazarski".

Jednym z sukcesów portalu lazarz.pl jest przyczynienie się do powstania placu zabaw w Parku Wilsona. Z kolei przez trzy lata w każdą niedzielę ukazywał się cykl "Spacer po Łazarzu - patroni naszych ulic", podczas którego udało się opisać wszystkie 86 ulic – od Arciszewskiego po Głogowską, Kolejową, Matejki do Załęża, a także parki, place i ronda.

Od samego początku przez minione już 14 lat poznański portal dzielnicowy LAZARZ.PL prowadzony jest praktycznie przez jednoosobową, moją skromną redakcję przy wsparciu, pomocy i współpracy kilku osób (m.in. Roberta Tokarza, informatyka-korektora oraz fotoreportera Andrzeja Radwańskiego), co zostało docenione w 2013 roku, kiedy to portal lazarz.pl otrzymał nagrodę "Dziennikarskie Koziołki" w kategorii "Redakcja", zaś dwa lata później przyznany został tytuł "Człowiek Roku Łazarza 2015".

Co dalej?

Niestety nieciekawa rzeczywistość medialnego rynku dotyka także i nas. Tradycyjne media informacyjne przegrywają rywalizację z sieciami społecznościowymi, zwłaszcza facebookiem. W dobie wojny wszystkich ze wszystkimi niezależne dziennikarstwo niemal nie istnieje, a tam gdzie jeszcze trwa, ma coraz większe trudności z pozyskaniem środków na swą działalność.

Lazarz.pl nigdy nie otrzymywał dotacji, wsparcia, nie korzystał ze środków publicznych. To praktycznie jednoosobowe przedsięwzięcie, bez wsparcia dużych biznesowych pieniędzy. Jedynym źródłem utrzymania są reklamy, o które nie jest zbyt łatwo lokalnym mediom. Wbrew opinii niektórych, nieżyczliwych osób, nie jest to maszynka do zarabiania. Nie szukamy sensacji, nie kierujemy się głównie oglądalnością. I mimo niewątpliwych sukcesów przyszłość portalu stoi pod znakiem zapytania. Sama pasja i zapał to chyba za mało.

Cały czas zastanawiamy się nad dalszym sensem prowadzenia portalu. Póki co lazarz.pl jeszcze działa, ale jak długo? Czas pokaże...

Wiernych czytelników zapraszam do dyskusji. Być może należałoby się zastanowić nad publiczną zbiórką, a może ktoś z Was mógłby wesprzeć portal w inny sposób, być może pozyskać jakichś reklamodawców. Możliwości jest troszkę, ale samemu wszystkiego zrobić się nie da, liczę więc na jakieś konstruktywne propozycje.

Na koniec nie pozostaje nic innego jak życzyć sobie cierpliwości, wytrwałości, połamania pióra - a właściwie klawiatury, a także reklamodawców i partnerów do współpracy. Co będzie dalej: "pożyjemy, zobaczymy".

Janusz Ludwiczak,
redaktor naczelny i twórca portalu lazarz.pl

Lazarz.pl statystycznie:

  • 5 113 dni funkcjonowania, niezliczona ilość godzin pracy (również w nocy i święta)
  • 13 511 artykułów
  • 336 100 zdjęć i materiałów graficznych
  • Ponad 36 Gigabajtów! plików
  • ponad 4 tysiące materiałów nadesłanych na Kontaktową Platformę Czytelników ŁAZ@RZ24, dzięki czemu mogliśmy poinformować mieszkańców o ważnych wydarzeniach w dzielnicy
  • 29 032 komentarzy Internautów do artykułów
  • blisko 300 tys. otrzymanych maili na redakcyjne skrzynki e-mailowe
  • 4 483 lubiących profil lazarz.pl na portalu społecznościowym Facebook i 4 obserwujących na Twitterze (od założenia profilu w styczniu 2016)
  • Codziennie notujemy według GoogleAnalytics średnio 2,5 tysiąca wizyt. Miesięczna oglądalność portalu oscyluje wokół 15,5 tys. unikalnych użytkowników i blisko 71 tys. odsłon.
  • W całym 2018 roku portal lazarz.pl odwiedziło blisko 185 tys. unikalnych użytkowników (184 892), generując ponad 848 tys. odsłon (847 754).


Komentarze (8)

02-09-2019 23:37:58
Darek Preiss
Kibicuje i życzę następnych 14 lat (na początek :) Robisz świetną robotę, podziwiam. Rzadko można w naszej branży spotkać tak konsekwentnego redaktora.
02-09-2019 16:19:50
Ostatni normalny
Janusz, życzę Ci żebyś prowadził ten portal do końca świata i jeden dzień dłużej! Powodzenia i wytrwałości!
20-08-2019 00:08:36
REDAKCJA
Dziękuje wszystkim za życzenia. Czas pokaże co dalej...
19-08-2019 21:54:41
Maciej. A.
Samych sukcesów dla Pana i żeby nigdy nie zabrakło lazarz.pl Powodzenia
19-08-2019 18:42:06
De.
Dziękuję za Pana świetną robotę i oby łazarz.pl nigdy nie zniknął :)
19-08-2019 13:10:00
eka z małeki
Z całego serca dziękuję!!!Życzę wytrwałości i spokoju w dalszym prowadzeniu portalu!!!Reszta mam nadzieję potoczy się jak najlepiej !!!!!!!!!!!!!!!!! eka
19-08-2019 12:08:54
Ania
Kolejnych sukcesów i jak najwięcej reklamodawców. Nie może Pan tego zamknąć.
19-08-2019 11:03:35
toms
Gratulacje. Panie Januszu wytrwałości. Może rada osiedla coś panu by pomogła???
Aktualności
Niezapominajka
17

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Kazachstan" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

18

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz" - impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach p

19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Koziołek Matołek" - spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Krokodyl

20

cze

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Ogrodniczy
wstęp bezpłatny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: