Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Uczniowie SP26 oraz Gimnazjum 33 i 51 zostali "Łazarskimi Omnibusami" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Uczniowie SP26 oraz Gimnazjum 33 i 51 zostali "Łazarskimi Omnibusami"
02-06-2019 10:39   Janusz Ludwiczak
Gdzie znajduje się pomnik Tadeusza Kościuszki, kiedy odbywały się obrady okrągłego stołu czy skąd wywodzi się nazwa osiedla Św. Łazarz – odpowiedzi na te pytania musieli znać uczestniczy Łazarskiego Omnibusa, czyli turnieju wiedzy o Łazarzu.

W piątek już po raz 22. tradycyjnie z okazji Dni Łazarza odbył się "Łazarski Omnibus", w którym wzięli udział uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjów.

W turnieju wzięło udział w sumie jedenaście drużyn w trzyosobowych składach, odrębnie byli oceniani uczniowie podstawówek i inaczej gimnazjaliści. Kilka tygodni wcześniej uczestnicy otrzymali materiał, z którego mogli przygotować się do piątkowego "Łazarskiego Omnibusa".

Tegoroczne pytania poświęcone były przede wszystkim 30. rocznicy wolnych wyborów, która przypadnie we wtorek, 4 czerwca. Uczestnicy "Łazarskiego Omnibusa" musieli m.in. odpowiedzieć na pytanie czy wybory z 4 czerwca 1989 r. były kontraktowe, solidarne czy wolnościowe, odpowiedzieć również na pytanie ile procent Polaków poszło do wyborów 4 czerwca 1989 r., a także co to jest Zgromadzenie Narodowe.

Kolejna część pytań poświęcona była Łazarzowi. Uczestnicy musieli wymienić dwóch patronów kościołów, odpowiedzieć na pytanie jak nazywał się ostatni sołtys wsi Łazarza, w którym roku przyłączono Łazarz do Poznania czy również wymienić co najmniej 5 ulic stanowiących granice Łazarza oraz skąd pochodzi nazwa osiedle Św. Łazarza oraz skąd pochodzi nazwa ulicy Granicznej.

Nie zabrakło również zadań praktycznych, wśród których było ułożenie puzzli ze zdjęcia przedstawiającego halę Arena, zaznaczenie na mapie Łazarza gdzie znajduje się pomnik ks. Popiełuszki i Tadeusza Kościuszki oraz skwer Kazimierza Nowaka.

W ostatnim zadaniu należało wskazać lokalizacje, w których wykonane zostały tablice pamiątkowe upamiętniające znane postacie.

W tegorocznym "Łazarskim Omnibusie" wśród podstawówek zwyciężyła drużyna 26A ze Szkoły Podstawowej nr 26, a wśród gimnazjalistów najlepsi okazali się ex aequo uczniowie Gimnazjum nr 51 oraz Gimnazjum nr 33.

Najlepsi zawodnicy otrzymali nagrody w postaci książek i gier planszowych ufundowane przez Radę Osiedla Św. Łazarz i Komitet Organizacyjny Dni Łazarza. Dla każdego uczestnika przygotowano upominki i słodycze.

Wyniki 22. turnieju "Łazarski Omnibus" z okazji 30. jubileuszowych Dni Łazarza, 31 maja 2019:
Szkoły Podstawowe:
1. 26A – 38 pkt.
2. 9A – 37 pkt.
3. 9B – 34,5 pkt.
4. 26B – 33 pkt.
5. SP77 – 32,5 pkt.
6. 69B – 32 pkt.
7. SP33 – 30,5 pkt.
8. 69A – 28 pkt,
9. 9C –27,5 pkt.
Gimnazja:
1. Gimnazjum nr 33 – 34 pkt.
1. Gimnazjum nr 51 – 34 pkt.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

09

paź

16:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert Orkiestry Zbigniewa Pawlaka

Rynek Łazarski
Targ Sztuk Pięknych
w godz. 13:00-18:00

11

paź

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Jubileusz 10-lecia 5.Poznańskiej Drużyny Harcerskiej "Wagabunda"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: