Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Będzie strajk w szkołach? Do referendum przystąpili nauczyciele ze wszystkich szkół na Łazarzu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Będzie strajk w szkołach? Do referendum przystąpili nauczyciele ze wszystkich szkół na Łazarzu
04-04-2019 00:38   Janusz Ludwiczak
Nadal nie ma porozumienia pomiędzy rządem a związkami zawodowymi nauczycieli, którzy domagają się podwyżek dla pracowników oświaty. Jeśli w piątek nie dojdzie do porozumienia, to od poniedziałku staną szkoły, a nawet przedszkola.

Początkowo związki zawodowe nauczycieli domagały się podwyżki w kwocie 1 tys. zł dla każdego pracownika oświaty, jednak rząd nie spełnił postulatów. Obecnie protestujący obniżyli żądania do 30% podwyżki rozłożonej w dwóch ratach - od stycznia i od września, co oznacza podniesienie pensji od 700 do 900 złotych.

Środowe rozmowy również nie przyniosły efektów, w piątek negocjacje mają być kontynuowane. Jeśli nie dojdzie do porozumienia od poniedziałku, 8 kwietnia rozpocznie się strajk nauczycieli w szkołach.

Jak informuje poznański magistrat w strajku nauczycieli udział zadeklarował ok. 80% placówek (na 250 aż 230 weszło w spór zbiorowy, a w 197 prawdopodobnie odbędzie się strajk. Wolę taką zadeklarowało: 55 przedszkoli - kolejne 3 będą strajkować, ale nie zrezygnują z opieki nad dziećmi; 56 szkół podstawowych, 16 zespołów szkolno-przedszkolnych, 21 liceów ogólnokształcących, 12 zespołów szkół specjalnych oraz wszystkie zespoły szkół zawodowych, szkoły artystyczne i poradnie psychologiczno-pedagogiczne).

W związku z tym miasto robi wszystko, by zapewnić dzieciom opiekę, a rodzicom - sprawny dostęp do informacji. Zarządzeniem Prezydenta Miasta Poznania powołano specjalny zespół, który zajmie się organizacją wszystkich kwestii związanych z ewentualnym strajkiem.

– Nie będziemy w stanie całkowicie zniwelować uciążliwości związanych ze strajkiem. Aby zapewnić całkowitą opiekę dla 70 tysięcy uczniów, potrzebne byłoby kilka tysięcy ludzi zastępujących nauczycieli. To niewykonalne. Będziemy jednak minimalizowali skutki protestu – podkreślał podczas wtorkowej sesji Rady Miasta wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Od poniedziałku na Łazarzu stanąć mogą praktycznie wszystkie placówki oświatowe.

"W związku z bezterminowym strajkiem pracowników szkoły zaplanowanym od dnia 8 kwietnia 2019, dyrekcja nie jest w stanie zapewnić wystarczającej liczby pracowników do prowadzenia zajęć dydaktycznych oraz sprawowania opieki nad Państwa dziećmi. W związku z zaistniałą sytuacją dyrekcja wystąpiła do Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania o wyrażenie zgody na zawieszenie zajęć od dnia 8 kwietnia 2019 roku, na podstawie § 18 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Rozpoczęcie akcji strajkowej od dnia 8 kwietnia 2019 r. będzie wiązało się z brakiem możliwości przyjęcia dziecka pod opiekę szkoły od tego dnia z uwagi na brak odpowiedniej liczby nauczycieli, którzy mogliby zapewnić bezpieczne warunki przebywania młodzieży w szkole. Jako dyrekcja szkoły prosimy o zrozumienie w tym trudnym czasie. W naszej ocenie jedynym rozwiązaniem gwarantującym bezpieczeństwo Państwa dzieci jest zawieszenie zajęć na podstawie powołanych wyżej przepisów" – informuje Lech Sadowski, dyrektor Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych.

"Od dnia 8 kwietnia 2019 r. (poniedziałek) nauczyciele przystępują do strajku. W związku z tym, na 2 dni robocze przed każdym dniem zajęć, na stronie internetowej szkoły zostanie podana informacja odnośnie organizacji pracy szkoły w danym dniu. Jednocześnie informujemy, że nieobecności uczniów w trakcie dni w których przeprowadzany będzie strajk, zostaną usprawiedliwione. Każdy z uczniów zobowiązany jest do bieżącego zapoznawania się z informacją związaną z organizacją pracy szkoły" – informuje Zespół Szkół Handlowych.

"W Przedszkolu odbyło się referendum strajkowe. Pracownicy opowiedzieli się za przystąpieniem do strajku. Ciągle mamy nadzieję, że rozmowy z MEN i związkowcami przyniosą rozwiązanie. Poinformowałam Organ Prowadzący i Nadzorujący, że nie będę w stanie zapewnić dzieciom bezpiecznego pobytu w Przedszkolu od 8 kwietnia do odwołania" – wyjaśnia Klaudia Sobecka-Szcześniak, dyrektor Przedszkola nr 51.

Strajk nauczycieli w Przedszkolu nr 51 popierają również rodzice.

"Rada Rodziców Przedszkola nr 51 popiera strajk nauczycieli planowany od 08.04.2019 r. Jest to wyraz sprzeciwu wobec sytuacji finansowej oraz dezinformacji panującej w polskiej oświacie. Jesteśmy pełni podziwu i szacunku dla odwagi nauczycieli, którzy zdecydowali się na tak radykalny krok" – zaznacza Jagoda Bork, przedstawiciel Rady Rodziców Przedszkola nr 51.

– Nasza placówka przystępuje do strajku. Wystosowałam pismo do Wydziału Oświaty z prośbą o zawieszenie zajęć na czas strajku, gdyż w obecnej sytuacji nie jestem w stanie zapewnić bezpiecznych warunków pracy i możliwości opieki nad dziećmi. Nie otrzymałam jeszcze odpowiedzi – powiedziała w rozmowie z portalem lazarz.pl Dorota Matuśkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół nr 8 (Szkoły Podstawowej nr 69, Gimnazjum nr 53 oraz Przedszkola nr 90).

Placówki oświatowe na Łazarzu, KTÓRE MOGĄ strajkować od 8 kwietnia:
• Przedszkole nr 25, ul. Głogowska 97 (Lodowa)
• Przedszkole nr 39 "Leśne Ludki", ul. Limanowskiego 23a
• Przedszkole nr 51, ul. Głogowska 40
• Przedszkole nr 90, ul.Winklera 9
• Szkoła Podstawowa nr 9, ul. Łukaszewicza 9/13
• Szkoła Podstawowa nr 26, ul. Berwińskiego 2/4
• Szkoła Podstawowa nr 33, ul. Wyspiańskiego 33 (Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych)
• Szkoła Podstawowa nr 69, ul. Jarochowskiego 62
• Szkoła Podstawowa nr 77, ul. Dmowskiego 50
• Szkoła Podstawowa nr 90. ul. Chociszewskiego 56
• Gimnazjum nr 33, ul. Wyspiańskiego 37 (Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych)
• Gimnazjum nr 51, ul. Potockiej 38
• Gimnazjum nr 53, ul. Winklera 9/11
• I Liceum Ogólnokształcące, ul. Bukowska 16
• II LO, ul. Bukowska 8/10
• 37 LO z Oddziałami Terapeutycznymi, ul. Potockiej 38
• Zespół Szkół Handlowych, ul. Śniadeckich 54/58

NIE BĘDĄ strajkować:
• Przedszkole nr 32 "Świerszczykowe Nutki", ul. Chociszewskiego 44c
• Przedszkole nr 89, ul. Kasprzaka 46


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

wrz

do 01-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! - targi dla seniorów

02

paź

11:30
Łazarz
Spacer po Fest Fyrtel - wycieczka z przewodnikiem, zaprasza Poznańskie Centrum Dziedzictwa
zbiórka: Rynek Łazarski

05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: