Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

50 lat minęło... Łazarz pół wieku później – Kalendarz Łazarski 2019 - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
50 lat minęło... Łazarz pół wieku później – Kalendarz Łazarski 2019
31-01-2019 13:05   Janusz Ludwiczak
Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy noworoczny prezent - opracowany przez naszą redakcję "Kalendarz Łazarski 2019", w którym znalazły się fotografie Jana Kurka - poznańskiego fotografa, operatora filmowego i dziennikarza, przedstawiające łazarskie ulice i place tak jak wyglądały w 1967 roku. 50 lat później Wojciech Wysocki postanowił sprawdzić czy i jak Łazarz zmienił się w ciągu pół wieku.
Mamy jeszcze kilka egzemplarzy, które postanowiliśmy Państwu rozdać w naszym prostym konkursie.

Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy noworoczny prezent - opracowany przez naszą redakcję "Kalendarz Łazarski 2019", w którym znalazły się fotografie Jana Kurka - poznańskiego fotografa, operatora filmowego i dziennikarza, przedstawiające łazarskie ulice i place tak jak wyglądały w 1967 roku. 50 lat później Wojciech Wysocki postanowił sprawdzić czy i jak Łazarz zmienił się w ciągu pół wieku.

W 13. edycji naszego "Kalendarza Łazarskiego" na 2019 rok przedstawiamy fotografie Jana Kurka z 1967 roku oraz Wojtka Wysockiego z 2017 roku.

– Gdy wiosną 1965 roku wraz z żoną i synkiem zamieszkałem w bloku spółdzielni "Radiowiec" na rogu ówczesnej ulicy Rutkowskiego i Lodowej znalazłem się niespodziewanie na skrzyżowaniu różnych światów i kultur, można powiedzieć, na jakichś mini - Kresach. Ruszając ze swego domu sto metrów na zachód wchodziłem w miasto, z jego ruchem, tramwajami, hałasem, znajdowałem się wśród modnie ubranych przechodniów. O sto metrów na południe zaczynała się wieś - ogromna, wielusetmetrowa łąka ulicy Hetmańskiej, otoczona ciszą i zielenią ogródków działkowych i sadami wokół małych domków, które były tam, gdzie dziś puszą się dumnie wieżowce Osiedla Hetmańskiego. Na północ, też o sto metrów, był Rynek Łazarski, miejsce spotkania świata miasta i wsi. Łączył on dwa strumienie ludzi - tych normalnych, którzy napływali z dalszych kwartałów dzielnicy, aby taniej niż w sklepach zrobić codzienne domowe zakupy - i tych nieco innych, przybywających z południa, którzy na wszelkiego typu wozach i wózkach dostarczali potrzebne towary – opowiada Jan Kurek, którego zdjęcia można było oglądać na plenerowej wystawie "Mój Łazarz 1967. 40 lat minęło - fotografie Jana Kurka", którą można było oglądać na ulicach dzielnicy.

Od tamtego czasu minęła dekada. Wojciech Wysocki postanowił sprawdzić czy i jak Łazarz zmienił się w ciągu pół wieku.

– Wzorując się zdjęciami pana Jana Kurka, które wykonane zostały w latach 1967-1969 chciałem – pokazać, jak Łazarz wygląda 50 lat później i porównać go do tego jaki był pół wieku temu. Można się przekonać jak i czy bardzo zmienił się Łazarz – opowiada Wojciech Wysocki.

Mamy jeszcze kilka egzemplarzy. "Kalendarz Łazarski 2019" można zdobyć w naszym prostym konkursie.

Aby zdobyć "Kalendarz Łazarski 2019" prosimy o wymyślenie krótkiego hasła promującego Łazarz. Wystarczy ułożyć krótkie zdanie, nie musi to być laborat, ale rymowanki mile widziane.

Na Państwa odpowiedzi wraz z podaniem imienia i nazwiska czekamy na naszej skrzynce e-mailowej: konkurs@lazarz.pl do niedzieli do północy (tj. do 3 lutego do godz. 24:00) - w tytule wiadomości prosimy wpisać "kalendarz".
Przesyłając zgłoszenie zgadzają się Państwo na przetwarzanie danych osobowych w celu przeprowadzenia konkursu oraz publikację imienia i nazwiska w przypadku wygranej.
Najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy naszymi kalendarzami, które do zwycięzców wyślemy pocztą na początku przyszłego tygodnia.

Aktualizacja: Rozstrzygnięcie konkursu. "Kalendarz Łazarski 2019" otrzymują od nas:
1. Krystyna Kwiatkiewicz
2. Piotr Maćkowiak
3. Wacław Ziętkowski
4. Paulina Kaczmarek
5. Kamila Kawicka-Borowczak
6. Maurycy Stankiewicz
7. Patrycja Trójka
8. Joanna Kaczmarek
9. Jadwiga Mechniewicz
10. Maciej Sawal

A oto najciekawsza odpowiedź:
Łazarz - dzielnica cudów.
Piękna, mimo brudu!
Łazarz, fyrtel ukochany.
Piękne parki, zasikane bramy.
Czego na Łazarzu nie ma - rynek, parki i Arena
Sołtysowa chata i rower Nowaka.
Z Małeki Eka i Targ Towarzyski
Łazarz - ciekawy dla wszystkich!
Łazarz dzielnica kontrastów
Dolny brudny i obskurny
Górny pełen blasku.


KALENDARZ ŁAZARSKI 2019 - pobierz [2,93 MB] (plik pdf)


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

18:00
Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
"Okno na świat" - Turcja
- informacje na temat tradycyjnej tureckiej muzyki i innych form sztuki
wstęp wolny

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

21:45
Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge" (reż.Baz Luhrmann)
- Łazarski Przegląd Filmowy
wstęp wolny

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: