Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Uczniowie SP69 i judocy nie będą już ćwiczyć w skandalicznych warunkach - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Uczniowie SP69 i judocy nie będą już ćwiczyć w skandalicznych warunkach
27-01-2019 17:44   Janusz Ludwiczak
Prawie trzy tygodnie przed terminem zakończyła się przebudowa hali sportowej przy ul. Jarochowskiego.
Kapiąca woda z sufitu, zacieki i pęknięcia na ścianach, odpadający tynk, zagrzybione podłoże, a na dodatek temperatura sięgająca zaledwie 16 stopni, a latem przekraczają 40°C – w takich warunkach musieli jeszcze rok temu ćwiczyć uczniowie Szkoły Podstawowej nr 69 oraz przyszli mistrzowie akrobatyki.

Przypomnijmy. W tzw. "hali balonowej", czyli polowej sali sportowej pod namiotem, zbudowanej w 2005 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 69 oraz młodzież kształcąca się w kierunku akrobatyki i judo musieli ćwiczyć w skandalicznych warunkach. Z namiotu "balonu" ściekała woda, na ściankach było widać zacieki, w niższej części konstrukcji obiektu odpadał tynk i były popękane ściany. Na dodatek na podłożu wystąpił grzyb i pleśń. Zimą do hali nie dało się wejść bez kurki czy ciepłej bluzy, gdyż termometr w środku pokazywał zalewie 16 stopni Celsjusza. Niewiele lepiej było latem hala zamieniała się w saunę.

– Konstrukcja po prostu przecieka. W momencie gdy mróz robi się na dworze pod kopułą zamarza. Gdy się włącza ogrzewanie skrapla się lód, woda ścieka do środka. Musieliśmy nawet wyłożyć wiadra. Latem temperatura w hali przekracza często 40°C – opowiadał Krzysztof Czyż, nauczyciel wf i gimnastyki, trener skoków na trampolinie.

Remont hali miał ruszyć już trzy lata temu.

– Pieniądze na remont hali przeznaczyliśmy w 2015 r. z budżetu miasta i w 2016 roku zapowiedziano środki na realizację remontu. Niestety do dzisiejszego dnia się nie doczekaliśmy. Jest gotowa dokumentacja. Kiedy w końcu doczekamy się remontu? – apelowała Lidia Dudziak, radna Miasta Poznania.

Odpowiedzialny za oświatę zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski wyjaśniał, że miasto starało się o zwrot 17 milionów złotych od Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach kosztów poniesionych za wdrożenie reformy oświaty, która weszła w życie z początkiem września.

– Sukcesywnie remontujemy obiekty sportowe przy szkołach, godząc to z coraz większymi wydatkami związanymi z rządową reformą oświaty. Gdyby nie te koszty mielibyśmy szansę na remont hali. W Poznaniu mamy aż 240 placówek oświatowych. Będziemy mieli na uwadze tą halę – argumentował wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

– Dzieci wstają o czwartej rano, aby zdążyć na zajęcia. Ta szkoła potrzebuje nowego internatu bliżej szkoły oraz zaplecza sportowego, aby mogli się rozwijać. Szkoła ma teren, na którym może się rozbudować. W tej szkole uczą się najlepsi sportowcy z Poznania i przyszli mistrzowie. Proszę przeznaczyć na remont tej hali 1,5 mln zł , aby dzieci miały jak najlepsze warunki do rozwoju – tłumaczyła radna Lidia Dudziak.

W końcu po sugestiach radnej Lidii Dudziak i zgłoszonej poprawce PO udało się przeznaczyć dodatkowo 1,5 mln zł na remont "balonu" przy SP69.

W połowie sierpnia zeszłego roku rozpoczęła się gruntowana przebudowa hali. W ramach inwestycji powstało zupełnie nowe zadaszenie obiektu.

– W ramach przebudowy cały budynek, łącznie z fundamentami, został poddany termoizolacji. Wymieniono wszystkie drzwi i - częściowo – okna, a także całe poszycie dachowe. Dotychczasowe, z PCV, zastąpiono nowym, blaszanym, z izolacją przeciwwodną i termiczną z wełny mineralnej.
Zastosowana konstrukcja ścian powiększyła przestrzeń do wykorzystania wewnątrz hali, która po modernizacji ma również nową posadzkę sportową, przystosowaną specjalnie do uprawiania sportów akrobatycznych. Zamontowano nową instalację wentylacyjną i energooszczędną instalację elektryczną wraz z osprzętem typu LED. Wyremontowane zostały szatnie, sanitariaty i pozostałe pomieszczenia socjalne
– informują Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Inwestycja kosztowała w sumie 2,1 mln zł brutto. Co ciekawe prace udało ukończyć się o prawie trzy tygodnie wcześniej niż planowano. 17 stycznia obiekt uzyskał ostateczne pozwolenie na użytkowanie. Pierwotnie termin realizacji zaplanowany był na 6 lutego 2019.

Od poniedziałku z nowej hali korzystać będą zarówno uczniowie Szkoły Podstawowej nr 69 jak i sportowcy uprawiający akrobatykę i judo.


Komentarze (7)

29-01-2019 08:08:29
Poznaniak
Super! Niech służy zawodnikom tym małym i tym dużym jak najdłużej, niech rozwijają swoje zainteresowania i realizują swoje pasje. Przy okazji nasze miasto na tym skorzysta przecież.
28-01-2019 19:12:03
Miki
Wykonawcy byli solidni, hala jest ładna i nowoczesna a w środku wreszcie ciepło. Szkoda, ze nie wystarczyło pieniędzy na trybuny dla kibiców, brakuje też kilku detali. Miejmy nadzieję, ze Miasto jednak coś dołoży na doposażenie hali, bo przecież modernizacja okazała się nieco tańsza niż przewidywano a potrzeby są duże ;).
28-01-2019 12:20:35
Gosia
Szkoda, że moje dziecko tego nie doczekało, skończyło już tą szkołę, ale dobrze, niech innym się przyda. Szkoda tylko, że tak długo trzeba było czekać na tą nową halę
28-01-2019 12:17:52
aby
@toms: skończyli miesiąc przed terminem i właśnie zrobili łaskę, której nie chcesz dostrzec. Mieli prawo wystąpić o pozwolenie na użytkowanie miesiąc później a postąpili inaczej.
28-01-2019 12:08:19
toms
@aby: łąski nie robią, wygrali przetarg
28-01-2019 12:04:31
aby
Szkoda, że o wykonawcy nie ma nic. A pracownicy firmy wykonującej przebudowę pracowali z poświęceniem niejednokrotnie w trudnych warunkach atmosferycznych i sobót wolnych nie mieli. W dzisiejszych czasach dotrzymanie terminu jest niedocenianym rarytasem.
28-01-2019 11:06:45
paramido
Brawo!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: