Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Parada świętomarcińska przeszła z MTP pod Zamek. Łazarz reprezentowała "kanapa" {►WIDEO, ◎GALERIA} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Parada świętomarcińska przeszła z MTP pod Zamek. Łazarz reprezentowała "kanapa" {►WIDEO, ◎GALERIA}
12-11-2018 02:07   Janusz Ludwiczak
Po raz pierwszy w historii korowód świętomarciński wyruszył z Międzynarodowych Targów Poznańskich i ulicą Bukowską, rondem Kaponiera i Mostem Uniwersyteckim dotarł w okolice Zamku. W barwnej paradzie pojawił się również element łazarski - był to fotel, kierowany przez dwunastu tancerzy. Element ten nawiązywał do słynnej "płonącej kanapy" podczas zabaw sylwestrowych na Małeckiego.

W niedzielę Poznań świętował podwójnie - 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz słynne Imieniny Ulicy Święty Marcin, które odbywają się już od ćwierć wieku. Wydarzeniu temu towarzyszy korowód świętomarciński, który po raz pierwszy w historii zahaczył również o Łazarz, a to głównie z powodu remontu ulicy Święty Marcin.

Barwna parada wyruszyła po godz. 13:30 z Placu Marka na Międzynarodowych Targach Poznańskich i następnie przeszła ulicami: Bukowską, Roosevelta do Ronda Kaponiera, po czym przez Most Uniwersytecki dotarła w rejon Zamku, na Plac Mickiewicza.

– W Poznaniu, 11 listopada spotykają się zawsze dwie tradycje - ta lokalna i związana z odzyskaniem niepodległości. Chcemy podkreślić, że jest to wspólne święto wszystkich. Święto, które ma łączyć a nie dzieli – powiedziała Anna Hryniewiecka, dyrektor Centrum Kultury Zamek.

Centrum Kultury "Zamek" Imieniny Ulicy Święty Marcin organizuje od 1994 roku. W korowodzie nie mogło zabraknąć Świętego Marcina w stroju rzymskiego legionisty na białym koniu. Towarzyszyli mu szczudlarze, muzycy razem z orkiestrami dętymi, aktorzy, tancerze, bębniarze i oczywiście gęsina.

W tym roku pojawiły się również reprezentacje śródmiejskich dzielnicy - Starego Miasta, Jeżyc oraz Łazarza.

– Staraliśmy się zaangażować ludzi mieszkających w różnych częściach Poznania. Efekt jest taki, że w tym roku korowód jest bardzo rozbudowany. Bierze w nim udział ok. 400 uczestników. Zobaczymy m.in. gladiatorów ze Śródki, uczniów poznańskich szkół, Ułanów, rekonstruktorów, cyrkowców, a nawet grupę kobiet, które chcą uczcić w sposób szczególny 100-lecie praw wyborczych, jakie w roku 1918 uzyskały kobiety w Polsce. Ludzie w korowodzie pokażą swój sposób funkcjonowania w wolnym kraju, wolnej Polsce - na tym właśnie polega pochwała wolności – powiedział Andrzej Maszewski, kierownik Działu Produkcji Imprez CK Zamek.

I to właśnie w korowodzie tłum poznaniaków i turystów oklaskami przywitał marsz emancypantek, w którym szły panie w strojach nawiązujących do mody sprzed 100 lat.

W barwnej paradzie pojawił się również element łazarski - był to fotel, kierowany przez dwunastu tancerzy. Element ten nawiązywał do słynnej "płonącej kanapy" podczas zabaw sylwestrowych na Małeckiego.

– Fotel nawiązywał do łazarskiej tradycji. Kierowało nim dwunastu tancerzy, którzy przygotowali choreografię na warsztatach w Pireusie przeprowadzonych przez Krystynę Lamę Szydłowską – wyjaśnia Łukasz Trusewicz z Fundacji Otwarta Strefa Kultury "Włacz Łazarz".

Paradę świętomarcińską transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo. Poniżej relacja wideo:


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

01

gru

do 03-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

03

gru

12:15
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
20-lecie Parafii Chrystusa Sługi

Rynek Łazarski
Mikołajkowe 2. urodziny Rynku Łazarskiego
• 11:00 - koncert Wójka Ogórka
• 12:00 - urodzinowy pączkowy tort
• spotkanie z Mikołajem i upominki dla najmłodszych
• kiermasz rękodzieła

16:00
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
"Jak wielką miłością obdarzył nas Ojciec" - koncert zespołu dziecięco-młodzieżowego z okazji 20-lecia Parafii Chrystusa Sługi

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: