Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Miesiąc temu spłonął młyn, teraz ruszyła budowa? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Miesiąc temu spłonął młyn, teraz ruszyła budowa?
30-09-2018 01:24   Janusz Ludwiczak
Pod koniec sierpnia doszło do ogromnego pożaru dawnego młyna z końca XIX wieku, który gasiło 20 zastępów straży pożarnej. Tymczasem jak alarmuje nasz Czytelnik na tym terenie ciężarówki zwożą kostkę brukową i inne materiały budowlane.

– Co tam się dzieje na terenie po spalonym młynie? Ciągle stoi pełno samochodów i zwożą jakieś materiały budowlane typu kostka brukowa. Wygląda to jakby budowany był parking. Czy nie powinno być czasem wydane pozwolenie na budowę? – alarmuje nasz Czytelnik Łukasz [na prośbę nazwisko do wiadomości redakcji] na Kontaktowej Platformie Czytelników ŁAZ@RZ24.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć na tym terenie rozpoczęła się faktycznie budowa parkingu na zlecenie znajdującego się po drugiej stronie ulicy Kolejowej Hotelu Moderno.

Okazuje się, że w styczniu w magistracie złożony został wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla budowy obiektów wielorodzinnych z częścią biurowo-usługową.Przypomnijmy. 29 sierpnia ok. godz. 3:30 wybuchł pożar opuszczonego, zabytkowego młyna przy ul. Kolejowej, który przez pół doby gasiło 20 zastępów straży pożarnej. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku stary młyn parowy z końca XIX wieku został częściowo wyburzony. Niewykluczone, że mogło to być celowe podpalenie. To wyjaśniają śledczy.

– Prowadzimy śledztwo w tej sprawie czy doszło do podpalenia. Przez kilka dni nie mogliśmy jednak wejść na teren, w którym doszło do pożaru, gdyż strażacy cały czas prowadzili akcję gaśniczą, gdyż mogło dojść do zaprószenia ognia. Śledztwo w tej sprawie prowadzi również prokuratura – powiedziała st. sierż. Marta Mróz, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Przy ul. Kolejowej 19/21 znajdował się młyn parowy, który powstał pod koniec XIX wieku. Obiekt należał do właściciela sieci kablowej INEA, jednak został sprzedany pod koniec 2016 roku. W ubiegłym roku obiekt został częściowo wyburzony.

W sierpniu 2016 r. Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania wydał pozwolenie na rozbiórkę budynku młyna i budynku kotłowni (dawny warsztat). Inwestorem jest spółka MKKM Inwestycje.

Wcześniej, w styczniu 2009 r. Wydział Urbanistyki i Architektury wydał pozwolenie - na budowę dla adaptacji i przebudowy istniejącego zabytkowego obiektu willi dla potrzeb obiektu o przeznaczeniu konferencyjnym dla hotelu.

– Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu, wydał pozwolenie konserwatorskie nr 121/2017 z dnia 14.02.2017r. udzielając pozwolenia na rozbiórkę dwóch budynków z całego kompleksu - budynku młyna oraz kotłowni. Czterokondygnacyjny budynek byłego młyna oraz kotłowni, pełniącej w latach 50-tych funkcję warsztatu, posiadają silne przekształcenia i poddane były licznym przebudowom, na skutek których zatraciły swoją pierwotną formę i wartość artystyczną. Rozbiórka niniejszych budynków zgodna jest z opinią Narodowego Instytutu Dziedzictwa z dnia 5.11.2014 r. Ochronie konserwatorskiej oraz zachowaniu nadal podlegają pozostałe budynki kompleksu poprzemysłowego: dwa spichlerze, dom mieszkalny oraz budynek maszynowni, które nie utraciły swoich wartości, zachowując pierwotną bryłę oraz detal architektoniczny – informowało nas Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Poznania.


Tak prezentowały się budynki przy ul. Kolejowej 19/21 w kwietniu 2012 r.
Fot: Andrzej Radwański

Młyn parowy przy ul. Kolejowej 19/21 powstał pod koniec XIX wieku. Początkowo należał do spółki akcyjnej Hermannmühlen. Zespół młynarski składał się z głównego pomieszczenia młyna, a także obiektów towarzyszących, takich jak: maszynownia, kotłownia, spichlerz, stajnia, portiernia, pomieszczenia socjalne, mieszkalne i kuchnia. Pierwotnie młyn znajdował się na terenie Wildy, zanim nie przyłączono osady Święty Łazarz w granicę Poznania.

"Stojący wśród drzew mały dworek pod "dwudziestym dziewiątym". Jest to dawna własność rodziny Denizotów. Francuz Augustyn Denizot, ogrodnik rodem z Szwajcarii, urządził polskim ziemianom zwłaszcza wielkopolskim parki i sady. W roku 1879 zaprowadził przedsiębiorstwo ogrodniczo-sadownicze. Syn Augusta, Alfred Denizot był profesorem fizyki doświadczalnej Uniwersytetu Poznańskiego [obecnie UAM - przyp. red.]. Trzyhektarowy ogród Denizota miał cenną i bogatą kolekcję gatunków drzew liściastych. Po roku 1939 został rozparcelowany i zabudowany" – czytamy w książce "Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939" Zbigniewa Zakrzewskiego.

Na działce należącej do Denizotów znajdował się również Młyn Poznański. Jednak po włączeniu Łazarza do Poznania w 1900 roku został on przeniesiony do Lubonia.

ZOBACZ TAKŻE: "Budynek byłego młyna zatracił swoją pierwotną formę i wartość artystyczną"

ZOBACZ TAKŻE: Wyburzają stary młyn z końca XIX w. przy Kolejowej


Fot: Łukasz
Zdjęcia przesłane przez naszego Internautę na Kontaktową Platformę Czytelników ŁAZ@RZ24: www.24.lazarz.pl. Dziękujemy

ZOBACZ TAKŻE: 20 zastępów gasiło pożar młyna przy Kolejowej. Ewakuowano 50 pobliskich mieszkańców

ZOBACZ TAKŻE: "Budynek byłego młyna zatracił swoją pierwotną formę i wartość artystyczną"

ZOBACZ TAKŻE: Wyburzają stary młyn z końca XIX w. przy Kolejowej

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym: www.24.lazarz.pl lub wyślij e-mail 24@lazarz.pl albo sms/mms: 503 420 675.
ŁAZ@RZ24 – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (12)

07-10-2018 14:10:59
poznanianka
dziękuje tym ,którzy wspierali mieszkanców zagrożonego bloku Kolejowa 18. Proszę ,żeby poczytać tablicę informacyją o wydanym w dniu 08.11.2017 roku pozwoleniu na rozbudowę i nadbudowę budynku Hotelowego Moderno.Jest informacja o inwestorze, wykonawcy itd.Prace są w toku . Maszyny , sprzęt cięzki na dawnym parkingu hotelu . Z tyłu hotelu (dawny mały parking ) ,jest tablica informacyjna. A wiec parking , obecnie był potrzebny.I jest.Zachęca duży baner.Tylko radni spią .Może odezwie się p. Mikuła , któremu zgłaszano problem młyna. Jaki będzie wniosek Policji i Prokuratury zobaczymy. Myślę ,że nie będa mieli trudności z ustaleniem sprawcy. A teren zostanie właściiwe zabezpieczony przez użytkownika. Teraz jest parking ,ale niestrzeżony.Można za parking płacić , albo nie.
04-10-2018 17:30:48
Aga
W sołtysówce nie ma zabezpieczenia w dwóch oknach, pewnie znów będzie się palić jak nie będzie ponownie zabezpieczona
03-10-2018 17:17:59
ania
Nie jest to skierowane przeciw RO Lazarz. Jest dla mnie niezrozumiale jakie obowiazki ma RO, wiem jedno, ze powinna dbac o interesy mieszkancow Lazarza i o Lazarz. Rada Osiedla, /zreszta jakakolwiek RO/ powinna byc naszym glosem, glosem mieszkancow, nie swoim wlasnym i nie w porozumieniu, i na korzysc ustalen z UM i jego oddzialami. Powinna byc niezalezna i walczaca o nasze dobro i dobro dzielnicy nawet jesli mialoby to znaczyc, ze byc moze narazilaby sie komus jw. Najpierw my - potem wladze miasta. Cieszylabym sie aby do RO Lazarz weszli ludzie z energia, entuzjazmem, zaangazowaniem, pomyslami, oddani naszej dzielnicy....aby z czasem nie popadli w rutyne i robote papierkowa i aby nie zapomnieli komu sluza i czyich interesow powinni bronic. Nie chce ludzi w RO, ktorzy chodza na zebrania po to aby odbebnic to zebranie i podpisac cos co jest juz dawno ustalone. Ja chce Ich dzialania a nie spelniania woli UM i urzadzania konsultacji bezsensownych bo wszystko bylo juz zaklepane z Miastem. Konsultacje z mieszkancami TAK ale przed ustaleniami i zaklepaniami, rzetelne. Zyczylabym sobie takze aby RO, jej czlonkowie mieli oczy otwarte na wszystko co jest nieprawidlowe w naszej dzielnicy i zglaszali to gdzie trzeba. Na przyklad grafitti na murze szpitala Jarochowskiego/Sczanieckiej, grafitti jest od lat !!!!!! Czy RO tego nie widzi ???? Jesli jest to praca spoleczna a nie ma sie czasu na wolontariat to prosze zrezygnowac z RO. To na przyszlosc kolejnych wyborow.
03-10-2018 14:33:46
as
Rada Osiedla to ma teraz problem jak sie do Rady Miasta dostac...
02-10-2018 17:12:29
ania
Bylam tam dzisiaj, bedzie to napewno budowa parkingu poniewaz teren ten aktualnie sluzy dla hotelu, ktory jest naprzeciwko, wisi tablica, ze teren to tymczasowy parking dla gosci hotelu. A wiec zrobia parking staly a nie tymczasowy. Obraz nedzy i rozpaczy, wola o pomste, zeby tak doprowadzic stary mlyn. Nikomu nie zalezy. Pani Konserwator !!! Halo !!! Kilkudziesieciu osobom, /moze /, jest szkoda tego obiektu, reszta urzednikow totalny olew. Chcialabym tez poznac jakies dokumenty RO w tej kwestii, czy zwracala sie o zabezpieczenie terenu, budynkow ? no bo, ze Konserwator nie zrobila NIC to widac ale moze RO starala sie cos zrobic ? To, ze teren jest prywatny nie oznacza, ze trzeba umywac rece i nic nie robic. Prywatni wlasciciele tez musza podlegac jakims przepisom.
02-10-2018 14:17:25
M.
@ania, nie wiem czy rada osiedla wie co się dzieje, ale gdyby wiedziała to i tak nic nie mogą zrobić, bo nie mają takich kompetencji.
02-10-2018 09:56:06
poznanianka
skandal,skandal.Powiem prześmiewczo .Teraz na Kolejowej ,po pozarze jest zabytek.O zabytek się dba , chociażby przez wlaściwe zabezpieczenie budowli i terenu.Pani konserwator śpi , radni , spią, PKP od strony torów i działki nr 5)58 nie zabepiecza terenu.Brama otwarta i dziurawy płot.. Mieszkańcy nieruchomości Kolejowa 18 mieli wielkie szczęście. Byli ewakuowani i po kilku godzinach wrócili do domów.A może to spotkać innych !!!!Unikneliśmy tragedii
02-10-2018 08:28:58
ania
W glowie sie nie miesci co dzieje. Czy Rada Osiedla wie cokolwiek w tym temacie ? Jakies pozwolenia musiala chyba zaakceptowac lub nie.
01-10-2018 21:01:28
albin
Sołtysówka akurat łatwopalna nie jest ;-) Próbowali już 3 razy, ot, przepalone trochę belek dachu. Wieńce i stropy mają się dobrze. Ja dołożę za to do listy mur przy parku Wilsona - sto lat stał i 'nagle' się zawalił. Przypadkiem na pierwszych wizkach osiedla Garvestu muru jakoś nie było...
01-10-2018 19:10:55
as
Jeszcze nie zostal tu wymieniony mlyn od strony Fabrycznej, gdzie kiedys sie mąke kupowalo :) , tereny ZNTK i kamienicy przy Matejki/Niegolewskich,
01-10-2018 15:31:39
A
W Poznaniu budynki, których nie można wyburzyć z powodu pieczy konserwatora zabytków, stają się łatwopalne vide Cyrk Olimpia na Jeżycach, sołtysówka na Łazarzu, kamienica szachulcowa przy Solnej, drewniane trybuny Energetyka ( chociaż to podobno jacyś młodociani podpalili), teraz młyn na Łazarzu
30-09-2018 16:44:27
x
Skandal
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: