Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Accipe Signaculum doni Spiritus Sancti - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Accipe Signaculum doni Spiritus Sancti
06-09-2018 13:43   Janusz Ludwiczak
Biskup Damian Bryl udzielił w środę w kościele Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej sakramentu bierzmowania 61-osobowej grupie młodych ludzi. Bierzmowanie było jednym z punktów wizytacji kanonicznej biskupa w parafii.

Do sakramentu młodzież przygotowywała się przez minione trzy lata. Wśród bierzmowanych byli przede wszystkim uczniowie ostatnich klas gimnazjów oraz szkół średnich z Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

W środę i czwartek w Parafii Matki Boskiej Bolesnej odbywa się wizytacja kanoniczna ks. biskupa Damiana Bryla, która rozpoczęła się w środę mszą święta dla wszystkich parafian. Popołudniu biskup spotkał się z rodzicami kapłanów i sióstr zakonnych pochodzących z parafii, a następnie z katechetami i przedstawicielami rady parafialnej i wszystkich grup duszpasterskich.


Istotą sakramentu bierzmowania jest przekazanie Ducha Świętego, umocnienie wiary oraz uzdolnienie do świadczenia o niej oraz jej obrony. Jednoczy ściślej z Jezusem Chrystusem. Sakrament ten udzielany jest również w kościołach protestanckich i prawosławnych.

W Kościele rzymskokatolickim bierzmowanie odgrywa rolę wyznania wiary, niejako świadomego, bo dokonywanego w wieku dorosłym. Sakrament ten udzielać może jedynie biskup. W razie niebezpieczeństwa śmierci, sakramentu tego może udzielić każdy proboszcz lub każdy ksiądz, zgodnie z kanonem 883 kodeksu prawa kanonicznego z 1983. Ważną osobą na bierzmowaniu jest świadek. Jest on świadkiem umocnienia wiary bierzmowanego. Kładzie on prawą dłoń na prawym ramieniu bierzmowanego. Prawo kanoniczne zaleca, by był nim jeden z chrzestnych.

Nazwa "bierzmowanie" powstała od łacińskiego słowa firmare "umacniać", zapożyczonego za pośrednictwem języka niemieckiego i czeskiego zapewne już w X wieku, i dodatkowo skojarzonego ze staropolskim wyrazem "bierwiono", "bierzwiono", "bierzwno" lub "bierzmo", co oznaczało belkę podtrzymującą drewniany pułap domu, strop. Bierzmowanie (łac. confirmatio) jest to zatem podtrzymywanie, umacnianie wiary. Słowo confirmo (umacniam) występuje w formule bierzmowania w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

kwi

do 07-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne
TTM - Targi Techniki Motoryzacyjnej

07

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe

12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: