Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

20 zastępów gasiło pożar młyna przy Kolejowej. Ewakuowano 50 pobliskich mieszkańców - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
20 zastępów gasiło pożar młyna przy Kolejowej. Ewakuowano 50 pobliskich mieszkańców
29-08-2018 10:06   Janusz Ludwiczak
Ok. godz. 3:30 wybuchł pożar opuszczonego, zabytkowego młyna przy ul. Kolejowej, który gasiło 20 zastępów straży pożarnej. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku stary młyn parowy z końca XIX wieku został częściowo wyburzony. Niewykluczone, że mogło to być celowe podpalenie.

Strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze o godz. 3:39.

– Na miejsce zadysponowanych zostało naszych 20 zastępów. W trakcie działań gaśniczych z sąsiedniego budynku ewakuowano około 50 osób dla których podstawiony został autobus MPK – wszyscy wrócili już do swoich mieszkań – informuje dyżurny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Dla ewakuowanych mieszkańców pobliskich kamienic Straż Miejska przygotowała posiłki.

Nie ma informacji o poszkodowanych. Na czas prowadzonej akcji z ruchu wyłączone zostały ulice: Kolejowa i Potockiej.

Akcja gaśnicza trwała ponad 10 godzin. Jeszcze o godz. 13 strażacy dogaszali pożar. Po zakończeniu działań Straży Pożarnej na miejsce wkroczyła Policja, która prowadzi oględziny pogorzeliska.

Przy ul. Kolejowej 19/21 znajdował się młyn parowy, który powstał pod koniec XIX wieku. Obiekt należał do właściciela sieci kablowej INEA, jednak został sprzedany pod koniec 2016 roku. W ubiegłym roku obiekt został częściowo wyburzony.

W sierpniu 2016 r. Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania wydał pozwolenie na rozbiórkę budynku młyna i budynku kotłowni (dawny warsztat). Inwestorem jest spółka MKKM Inwestycje.

Wcześniej, w styczniu 2009 r. Wydział Urbanistyki i Architektury wydał pozwolenie - na budowę dla adaptacji i przebudowy istniejącego zabytkowego obiektu willi dla potrzeb obiektu o przeznaczeniu konferencyjnym dla hotelu.

– Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu, wydał pozwolenie konserwatorskie nr 121/2017 z dnia 14.02.2017r. udzielając pozwolenia na rozbiórkę dwóch budynków z całego kompleksu - budynku młyna oraz kotłowni. Czterokondygnacyjny budynek byłego młyna oraz kotłowni, pełniącej w latach 50-tych funkcję warsztatu, posiadają silne przekształcenia i poddane były licznym przebudowom, na skutek których zatraciły swoją pierwotną formę i wartość artystyczną. Rozbiórka niniejszych budynków zgodna jest z opinią Narodowego Instytutu Dziedzictwa z dnia 5.11.2014 r. Ochronie konserwatorskiej oraz zachowaniu nadal podlegają pozostałe budynki kompleksu poprzemysłowego: dwa spichlerze, dom mieszkalny oraz budynek maszynowni, które nie utraciły swoich wartości, zachowując pierwotną bryłę oraz detal architektoniczny – informowało nas Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Poznania.


Tak prezentowały się budynki przy ul. Kolejowej 19/21 w kwietniu 2012 r.
Fot: Andrzej Radwański

Młyn parowy przy ul. Kolejowej 19/21 powstał pod koniec XIX wieku. Początkowo należał do spółki akcyjnej Hermannmühlen. Zespół młynarski składał się z głównego pomieszczenia młyna, a także obiektów towarzyszących, takich jak: maszynownia, kotłownia, spichlerz, stajnia, portiernia, pomieszczenia socjalne, mieszkalne i kuchnia. Pierwotnie młyn znajdował się na terenie Wildy, zanim nie przyłączono osady Święty Łazarz w granicę Poznania.

"Stojący wśród drzew mały dworek pod "dwudziestym dziewiątym". Jest to dawna własność rodziny Denizotów. Francuz Augustyn Denizot, ogrodnik rodem z Szwajcarii, urządził polskim ziemianom zwłaszcza wielkopolskim parki i sady. W roku 1879 zaprowadził przedsiębiorstwo ogrodniczo-sadownicze. Syn Augusta, Alfred Denizot był profesorem fizyki doświadczalnej Uniwersytetu Poznańskiego [obecnie UAM - przyp. red.]. Trzyhektarowy ogród Denizota miał cenną i bogatą kolekcję gatunków drzew liściastych. Po roku 1939 został rozparcelowany i zabudowany" – czytamy w książce "Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939" Zbigniewa Zakrzewskiego.

Na działce należącej do Denizotów znajdował się również Młyn Poznański. Jednak po włączeniu Łazarza do Poznania w 1900 roku został on przeniesiony do Lubonia.

ZOBACZ TAKŻE: "Budynek byłego młyna zatracił swoją pierwotną formę i wartość artystyczną"

ZOBACZ TAKŻE: Wyburzają stary młyn z końca XIX w. przy Kolejowej


Fot: Wojciech Wośkowiak (0-3), Daniel Sekuła (4-15), Jacek Mielnik (16-18), Adrian Jasiecki (19-22), Andrzej Radwański (23-31)
Zdjęcia przesłane przez naszych Internautów na Kontaktową Platformę Czytelników ŁAZ@RZ24: www.24.lazarz.pl. Dziękujemy

ZOBACZ TAKŻE: "Budynek byłego młyna zatracił swoją pierwotną formę i wartość artystyczną"

ZOBACZ TAKŻE: Wyburzają stary młyn z końca XIX w. przy Kolejowej

ZOBACZ TAKŻE: Strażacy blisko dobę gasili pożar baraków w rejonie Grunwaldzkiej – na miejscu było 18 zastępów

ZOBACZ TAKŻE: Kolejny pożar baraków przy Grunwaldzkiej. Zapadł się budynek z muru pruskiego {► WIDEO}

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym: www.24.lazarz.pl lub wyślij e-mail 24@lazarz.pl albo sms/mms: 503 420 675.
ŁAZ@RZ24 – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (11)

30-08-2018 17:04:38
werserk
Czyżby kolejny w naszym mieście pożar deweloperski?
30-08-2018 09:35:49
j77
Wystarczy odwiedzić Łódź aby zobaczyć rewitalizowane budynki po zakładach włókienniczych które sukcesywnie są remontowane i przeznaczone na mieszkania i inne cele np: kulturalne Przykładem Księży Młyn, wiele innych,Można?Można.
29-08-2018 17:34:36
Do mieszkaniec i ania
Nic dodać, nic ująć. Pozostaje mi się podpisać pod tym obiema łapkami. Nawiasem, sama bym chętnie zamieszkała, w takim budynku, gdyby go tylko odnowić. Sama widziałam tego typu mieszkanie, właśnie w niemieckiej telewizji i to była miłość od pierwszego wejrzenia, na razie pozostaje w sferze marzeń. Takie stare budynki mają niesamowity klimat i są więcej warte niż te wszystkie wechty i atanery, ale te szkarady, niestety odzwierciedlają gust większości społeczeństwa.
29-08-2018 16:51:12
poznanianka
Najpierw podziękowania Straży i Policji.Było tak jakby paliło się na podwórku.6 min po jednym i drugim telefonie o pomoc , wydawało się wiecznościa.Pożniej,długo póżniej , zgoda na wejście do mieszkań.Pytam panią konserwator , skoro to taki zabytek, to dlaczego nie jest odpowiednio strzeżony i zabezpieczony ?????? Czy radni dzisiaj, są wstanie poinformować kto jest właścicielem terenu , a PKP dlaczego nie zabezpiecza swoich działek , gdzie przy torach bawią się dzieci i przechodzą ludzie. Co robi Służba Ochrony Kolei ???? Zyjemy i z rodzinami jesteśmy u siebie.
29-08-2018 16:13:16
eka z małeki
-to będzie jak w Trzęsaczu,każdy sztorm/pożar coś zabiera-póki co ogrodzić i jako atrakcja/zabytek pokazywać turystom!!!Oczywiście za opłatą!!!byłoby na pokrycie różnych tam celów zamiast organizowania niepotrzebnych zdaniem NIEKTÓRYCH!!!imprez... eka
29-08-2018 15:56:57
Mieszkaniec
Zgodzę się z przedmówcami. W Polsce takie miejsca najlepiej sprzedać prywatnym inwestorom. Zabytkowe czy kilkunastoletnie budynki rozebrać i postawić centra handlowe.. w Poznaniu od wielu lat nie ma pomysłu na miasto i jego wygląd. Każdy wolny teren najlepiej sprzedać i w tandetny sposób zabudować a potem płakać ze w mieście brak zieleni.. Jesteśmy mistrzami w budowaniu galerii handlowych. bo inne obiekty są nam nie potrzebne.. Wielkie imprezy czy koncerty niech się odbywają się w pozostałych miastach..
29-08-2018 15:17:00
tonny
@ania: A co ma do tego miasto?? Jasne coś się dzieje to wszystko miasto. To był teren PKP, a później teren prywatny.
29-08-2018 14:48:04
Wechta
Paaanie jak to się jarało, masakra!
29-08-2018 14:43:22
ania
WIELKA SZKODA.....miastu powinno to byc bardzo na reke, pozbylo sie klopotu/problemu. Na Zachodzie wykorzystuje sie/adaptuje sie budownictwo przemyslowe na lofty a u nas sie pali.
29-08-2018 14:07:46
Nikt taki
Jak wszystko zreprywatyzować wszystko i zabytki poburzyć. Potem zbudować blokowisko na szybcika żeby ściany pękały i zachodziły grzybem. Super!
29-08-2018 12:10:19
as
Pewnie jakis Pyzalski zadzialal...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

09

paź

16:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert Orkiestry Zbigniewa Pawlaka

Rynek Łazarski
Targ Sztuk Pięknych
w godz. 13:00-18:00

11

paź

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Jubileusz 10-lecia 5.Poznańskiej Drużyny Harcerskiej "Wagabunda"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: