Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"19 milionów pasażerów czeka na dworzec Poznań Główny" – "Inwestycje" piszą list do premiera - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"19 milionów pasażerów czeka na dworzec Poznań Główny" – "Inwestycje" piszą list do premiera
19-08-2018 00:09   Janusz Ludwiczak
"Dworzec Poznań Główny i jego otoczenie są po modernizacji niefunkcjonalne i wymagają poprawy. Brak wizji i jasnych wytycznych ze strony PKP S.A. w okresie współpracowania z węgierskim partnerem Trigranit, spowodowały powstanie obecnego obiektu dworcowego, który jest odizolowany od dużej części stacji, nie spełniając zatem wymaganych przez pasażerów funkcji, a także zmuszając ich do niejednokrotnej zmiany poziomów i długich wędrówek po samej stacji. Są z tym związane realne, codzienne problemy tysięcy osób, które korzystają z tego drugiego pod względem ruchu dworca kolejowego w Polsce" – Stowarzyszenia: Inwestycje dla Poznania, Prawo do Miasta oraz Ulepsz Poznań napisały list do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie koniecznych zmian na dworcu Poznań Główny.

Jak już informowaliśmy dworzec Poznań Główny wyprzedził Wrocław Główny, Kraków Główny, Katowice a nawet Warszawę Centralną pod względem liczby pasażerów. W cały roku ubiegłym nasz dworzec obsłużył w sumie 19,3 milionów pasażerów, którzy skorzystali w sumie z ponad 131 tys. pociągów – wynika z raportu opracowanego przez Urząd Transportu Kolejowego.

Tymczasem w piątek przedstawiciele trzech stowarzyszeń: Inwestycje dla Poznania, Ulepsz Poznań oraz Prawo do Miasta napisali list do premiera Mateusza Morawieckiego. Już wcześniej dzięki działaniom społeczników udało wybudować się schody ruchome jadące w dół z dworca Poznań Główny na perony 1, 2 i 3 czy utworzyć przejście dla pieszych od przystanku tramwajowego na dworzec.

Oto fragment listu do premiera Mateusza Morawskiego ws. dworca Poznań Główny:

Modernizacja ta, przeprowadzana w ekspresowym tempie przed Euro 2012, spowodowała powstanie nowego, ale mało funkcjonalnego obiektu: w oddaleniu od peronów 4-6, ze słabym połączeniem z transportem zbiorowym, kiepsko oznakowanego, będącego raczej przybudówką do centrum handlowego niż samodzielnym dworcem. Do tego perony 1 – 3 wykonano ze słabej jakości materiałów: nawierzchnia z kostki brukowej, a ławki z drucianych elementów. Cały kompleks stacji poddawany jest różnym pracom budowlanym od blisko 11 lat, ale ciągle bez całościowego planu.

Nierozwiązanych problemów jest jednak bardzo dużo, a nasze przeczucie, że po raz kolejny pozostawiono poznański dworzec samemu sobie jest tylko mocniejsze, zważywszy że niemal rok temu wysłaliśmy identyczny list do ówczesnej Pani Premier Beaty Szydło. Niestety jedyną odpowiedzią jaką otrzymaliśmy była informacja, że dostaniemy odpowiednie wyjaśnienia od PKP S.A., czego się jednak nie doczekaliśmy. Czy nikomu w gąszczu spółek PKP nie zależy na dobru Poznania Głównego?

W naszym mieście, niezależnie od poglądów politycznych, panuje konsensus co do tego, że dworzec Poznań Główny i jego otoczenie są po modernizacji niefunkcjonalne i wymagają poprawy. Brak wizji i jasnych wytycznych ze strony PKP S.A. w okresie współpracowania z węgierskim partnerem Trigranit, spowodowały powstanie obecnego obiektu dworcowego, który jest odizolowany od dużej części stacji, nie spełniając zatem wymaganych przez pasażerów funkcji, a także zmuszając ich do niejednokrotnej zmiany poziomów i długich wędrówek po samej stacji. Są z tym związane realne, codzienne problemy tysięcy osób, które korzystają z tego drugiego pod względem ruchu dworca kolejowego w Polsce.

Co więcej minął termin (31 grudnia 2017 roku) w którym PKP S.A. powinno wybudować kładkę łączącą gmach nowego dworca z peronami części zachodniej stacji (4-6). Spółka była do tego zobowiązana jako następca prawny umowy partycypacyjnej między Trigranitem a Miastem, spisanej jeszcze w trakcie przygotowań przed EURO 2012. Mamy połowę sierpnia 2018 roku, a temat kładki został niemal kompletnie zapomniany….

Dlatego też postanowiliśmy ponownie zwrócić się o pomoc bezpośrednio do Pana Premiera jako najwyższego rangą Urzędnika w naszym Rządzie: Poznań Główny rozpaczliwie woła o pomoc! Historia stosowania półśrodków w przypadku kluczowego dla całej Polski Zachodniej węzła komunikacyjnego trwa już zbyt długo – ludzie są zmęczeni fuszerką, bezmyślnością i brakiem rozwiązań, które uporządkowałyby raz na zawsze obecny bałagan, a także pozwoliły mieszkańcom być dumnym z dworca Poznań Główny. Pasażerowie czują się oszukani przez PKP, nie rozumieją wszechwładnego chaosu jaki panuje na stacji oraz niemożliwości stworzenia nowego dworca – na miarę drugiego największego węzła kolejowego w kraju.

Społecznicy pytają również na jakim etapie są prace związane z przebudową starego gmachu dworca i budową kładki z nowego dworca w stronę ulicy Głogowskiej oraz przedłużenia tunelu od peronu 3 w stronę Wildy, a także co zrobił przez ostatnie dwa lata zespół powołany przez wojewodę.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

maj

do 16-05-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Impact

17

maj

Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Wiosenny Konkurs Młodych Instrumentalistów

18

maj

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie

23

maj

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Łazarskie Fajfy - potańcówka z okazji nadchodzącego Dnia Sąsiada

03

cze

do 06-06-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Europejskie Targi Nauki
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: