Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dworzec Zachodni zostanie otwarty dopiero we wrześniu, cztery miesiące później - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dworzec Zachodni zostanie otwarty dopiero we wrześniu, cztery miesiące później
11-08-2018 01:09   Janusz Ludwiczak
Już w maju miał zostać oddany do użytku wyremontowany Dworzec Zachodni. Jednak inwestycja zakończy się dopiero we wrześniu.

Jak już informowaliśmy gotowy jest już zmodernizowany Dworzec Zachodni, jednak jest otwarcie przesunęło się znów o kilka tygodni. Obiekt ma zostać oddany do użytku dopiero we wrześniu, mimo, iż pierwotnie miało to nastąpić w maju.

– Zależało nam na tym, aby prace wykończeniowe wykonali także najemcy powierzchni komercyjnych, stąd też nastąpiło przesunięcie terminu zakończenia inwestycji. Dzięki temu możliwe było zakończenie prac adaptacyjnych w jednym czasie. Obecnie trwają odbiory techniczne budynku – powiedział portalowi epoznan.pl Michał Stilger, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych (PKP SA).

Przebudowa Dworca Zachodniego rozpoczęła się w maju zeszłego roku. W ramach inwestycji zaprojektowano nadbudowę budynku – o 2 metry podwyższono dach obiektu, a także zmieniono elewację na jasno-różową. Wymieniona została także stolarka drzwiowa i okienna.

Na początku czerwca na dachu Dworca Zachodniego stanął symbol kolejnictwa - skrzydlate koło, które powróciło po blisko 75 latach. Rekonstrukcję koła z brązu wykonał Wiesław Domański, rzeźbiarz z Krakowa, na podstawie archiwalnych przedwojennych zdjęć. Rzeźba wykonana z brązu waży 280 kilogramów, ma 1,8 metra wysokości i 1,8 m rozpiętości. Oprócz tego pojawił się napis "Dworzec Zachodni" stylizowany na przełom lat 20. i 30. XX wieku.

W wyremontowanym obiekcie znajdzie się m.in. punkt informacyjny i sprzedaży biletów ZTM, a także restauracja amerykańskiej sieci fastfoodowej McDonald`s, która będzie trzecią w okolicy. Dwa kolejne "Maci" znajdują się w Avenidzie – jedna przy samym dworcu Poznań Główny, druga w samej galerii handlowej.

Przypomnijmy, że przez blisko 20 lat McDonald`s mieścił się przy ul. Głogowskiej 14, przy MTP, w pobliżu Dworca Zachodniego. Była to druga restauracja amerykańskiej sieci w Poznaniu. McDonald`s został zamknięty pod koniec lutego 2014 r. W jego miejscu powstało Wejście Południowe na MTP.


Komentarze (12)

06-09-2018 15:49:35
M.
@maciej, nawet przystanek tramwajowy ma nazwę "Dworzec Zachodni".
06-09-2018 12:40:16
ania
@maciej, prosze nie robic afery i nie dzielic wlosa na czworo. Nic takiego nie powiedzialam. Szkoda ze nie ma statystyk jak mowi Wiara z Lazarza na ten budynek i Poznaniacy (ci od pokolen) Prosze wziac na wstrzymanie...to nie koniec swiata :) Dla wyjasnienia przodkowie moi osiedlili sie na Lazarzu w 1901......nie slyszalam nigdy okreslenia -wejscie zachodnie- a jedynie Dworzec Zachodni.
05-09-2018 19:32:02
maciej
@ania - czyli ja Poznaniak od pięciu pokoleń(Łazarzanin od trzech)córka i moje wnuki, którzy mają inne zdanie "nie są Poznaniakami"?.. a w czyim imieniu Pani Pisze...może jakieś nazwiska?
05-09-2018 08:58:44
ania
OK dziekuje za wyjasnienie....lecz w oczach Poznaniakow to zawsze bedzie Dworzec Zachodni nie wejscie zachodnie :)
04-09-2018 12:43:19
maciej
@ania -myli pani pojęcia..-tunel jako całość "należy" do dworca Głównego(proszę się przyjrzeć numeracji peronów)..czyli "Wejściem Zachodnim" można było wejść do tunelu Dworca Głównego. A fakt ostateczny to rozkłady jazdy pociągów ( te dawne i obecne) gdzie żaden pociąg nie odjeżdża i nie przyjeżdża z i na "Dworzec Zachodni"
03-09-2018 12:21:56
eka z małeki
-część kostki wymieniono na bardziej LUDZKĄ,na resztę już nie starczyło???BIDOKI czy PATEROKI,a może miasteczkowi SKNEROKI???To nawet wyglądem odstrasza a cóż dopiero ...... eka
02-09-2018 16:28:54
ania
Z tunelu na Dworcu Zachodnim wchodzilo sie na perony, z ktorych odjezdzalam jako dziecko na kolonie i wakacje, przez dlugie lata.
02-09-2018 13:12:14
maciej
@ania- kiedyś za "wilusia" i po wyzwoleniu(1919) był to dworzec Łazarski i tylko wtedy był dworcem. Później i obecnie jest tylko wejściem Zachodnim.Oczywiście można napisać co się chce ale jest to tylko pusta nazwa bez pokrycia myląca przyjezdnych. P.S. w obecnym kształcie ( od 1929 r)- był tylko wejściem do tunelu z kasami.
23-08-2018 18:28:39
Negatyw
4 dworce obok siebie, a żaden z nich nie spełnia swojej roli. Takie rzeczy, tylko we wsi Poznań... (!!!!).
11-08-2018 15:42:55
ania
@maciej, to jest zabytek i pozostawiono zabytkowy napis. Kiedys byl to bardzo ruchliwy dworzec.
11-08-2018 15:23:59
maciej
Napis Dworzec Zachodni jest błędny-bo nie ma Dworca Zachodniego jako takiego(żaden pociąg nie odjeżdża i przyjeżdża na Zachodni w przeciwieństwie do dworca Letniego)- tylko Poznań Główny - Wejście Zachodnie.Kiedyś jak był peron 7 to miało to sens.
11-08-2018 09:06:01
poznanianka
Już nie mogę się doczekać.Przez ten czas remontu, spacerując dwójkami , czwórkami ze smiechem na ustach dyskutowaliśmy o dawnym i dzis odnawianym Dworcu Zachodnim. Piękne miejsce Poznania .Obok Poczta Polska. Nie wiem czy pisać , ale byle nie Avenida.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: