Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Szczątki 33 żołnierzy odkryto w Parku Kasprowicza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Szczątki 33 żołnierzy odkryto w Parku Kasprowicza
19-07-2018 02:26   Janusz Ludwiczak
W środę archeolodzy wykopali szczątki 33 żołnierzy niemieckich, jakie spoczywały w Parku Kasprowicza, w pobliżu Areny i hotelu Dorrian przy Wyspiańskiego. Przedstawiciele Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Stowarzyszenia Pomost znaleźli również maski gazowe i nieśmiertelniki. Szczątki jesienią zostaną pochowane na kwaterze żołnierzy niemieckich na cmentarzu Miłostowo. Na masowy grób natrafiono we wrześniu podczas prac przy budowie sieci gazowej przy ul. Wyspiańskiego w pobliżu Areny. Wtedy odkopano 35 szkieletów.

Jak już informowaliśmy pod koniec września ubiegłego roku podczas prac prowadzonych przy budowie sieci gazowej na ulicy Wyspiańskiego odkryto ludzki szkielet. Na miejsce przybył prokurator i policyjni technicy kryminalni. Szczątki zostały zabezpieczone do badań. Okazało się, że w tym miejscu znajduje się masowy grób żołnierzy niemieckich z 1945 roku.

Archeolodzy z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Stowarzyszenia Pomost jesienią wyjęli 35 szkieletów. Prace jednak przerwano, gdyż konieczne były stosowne pozwolenia z prokuratury i Instytutu Pamięci Narodowej. W międzyczasie zmienił się również podmiot zarządzający Areną i tą częścią Parku Kasprowicza [do tej pory był to POSiR, od stycznia są to MTP - przyp. red.].

W środę archeolodzy prowadzili kolejne prace w Parku Kasprowicza, przy alejce, prowadzącej od hotelu Dorrian przy ul. Wyspiańskiego w kierunku Areny.

– Wyjęliśmy szczątki 33 żołnierzy. Znaleźliśmy wyposażenie żołnierskie typu maski gazowe i bardzo cenne nieśmiertelniki. Robiliśmy sondaże na terenie szkoły, ale tam nic nie znaleźliśmy. Być może zostanie coś odkryte podczas kolejnych prac ziemnych – powiedział portalowi lazarz.pl Tomasz Czabański, dyrektor Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost.

Znalezione szczątki zostały zawiezione na cmentarz Miłostowo.

– Późną jesienią zostaną pochowane na kwaterze żołnierzy niemieckich. Przedmioty znalezione podlegające identyfikacji zostaną przekazane stronie niemieckiej, a reszta zostanie oczyszczona. Konserwator zabytków wskaże, któremu muzeum to przekazać – wyjaśnia Tomasz Czabański z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost.

W pobliżu Areny od strony ulicy Wyspiańskiego znajdował się masowy grób żołnierzy niemieckich z 1945 roku. Łącznie znaleziono szkielety 73 wojskowych okupantów.

– Byli tam zwożeni żołnierze z całego Łazarza, m.in. z Rynku Łazarskiego. Mamy pewność, że znajduje się tam masowa mogiła, co pokazuje zdjęcie lotnicze z września 1945 r. We wrześniu odkryliśmy szczątki ponad 30 żołnierzy. Znaleźliśmy 10 nieśmiertelników, z czego trzy są czytelne. Podczas badań natrafiliśmy również na hełmy i maski gazowe, nie było broni i innej amunicji. Mogiła ma 4,5 metra długości i 3,5 metra szerokości. Jest to ewidentny grób masowy. Może tam spoczywać nawet do 100 żołnierzy. Nie wykluczone, że obok znajduje się kolejny masowy grób – wskazuje Tomasz Czabański, dyrektor Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost.


Zdj.lotn.: Pracownia JB72 "Poznań 1945 - Fotomapa"

Stowarzyszenie Pomost zajmuje się poszukiwaniem grobów, nie tylko niemieckich z okresu II wojny światowej, współpracuje z różnymi oddziałami IPN. W ubiegłym tygodniu archeolodzy prowadzili prace we Włókach pod Bydgoszczą, gdzie znaleziono szkielety czterech polskich żołnierzy z 1939 r. Szczątki zostaną pochowane niebawem na miejscowym cmentarzu.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

07

gru

do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 11:00-18:00

08

gru

Szkoła Podstawowa nr 90 ul. Chociszewskiego 56
Kiermasz bożonarodzeniowy
• klasowe kawiarenki pełne pyszności
• stoiska z rękodziełem
• fotobudka
w godz. 17:00-19:00

15

gru

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
Charytatywny spektakl świąteczny na podstawie słynnej sztuki "Dziadek do orzechów"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: