Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Cztery lata temu "8-mka" po ponad 70 latach wyprowadziła się z Głogowskiej. Niebawem wyprowadzka ZSM - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Cztery lata temu "8-mka" po ponad 70 latach wyprowadziła się z Głogowskiej. Niebawem wyprowadzka ZSM
18-07-2018 11:13   Janusz Ludwiczak
Równo cztery lata temu, dyrekcja VIII LO zdała klucze nowemu właścicielowi budynku przy ul. Głogowskiej 92, czyli Archidiecezji Poznańskiej. Kuria otrzymała od miasta również 4,5 mln zł. Niebawem Łazarz opuści również Zespół Szkół Muzycznych, gdyż budynek, w którym się znajduje również należy do Archidiecezji Poznańskiej.

Przypomnijmy. W lipcu 2014 roku budynek przy ul. Głogowskiej musiało opuścić VIII LO, gdyż stał się on własnością kurii. W 2007 roku nieruchomość prawomocnym wyrokiem odzyskała Archidiecezja Poznańska. Kuria domagała się od miasta 6 mln zł odszkodowania za korzystanie z pomieszczeń budynku przez okres czterech lat (2007-2011) oraz 600 tys. zł rocznego czynszu. Ostatecznie w połowie 2012 r. władze miasta i przedstawiciele kościoła podpisali umowę w sprawie dalszego korzystania przez VIII LO z budynku przy ul. Głogowskiej 92. Kuria otrzymała od miasta 4,5 miliona złotych zaległego czynszu za pięcioletnie użytkowanie budynku. Od prawomocnego wyroku w czerwcu 2012 r. do czasu wyprowadzki "Ósemki" w lipcu 2014 r. miasto płaciło kurii również comiesięczny czynsz w wysokości 53 tys. zł, czyli w sumie blisko 1,4 mln zł. Od 1 września 2015 r. w gmachu dawnego 8 LO mieści się Publiczne Gimnazjum Katolickie im. św. Stanisława Kostki i Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz.

Przeprowadzka "Ósemki" z Głogowskiej na Cegielskiego trwała miesiąc. Najpierw w ostatnim tygodniu czerwca 2014 r. pakowane były książki, dokumenty, wyposażenie sal lekcyjnych. Do przeprowadzki wynajęto specjalistą firmę. Przewieźć trzeba tysiące przedmiotów, które łącznie ważą kilkadziesiąt ton, wśród nich są meble, stoły i ławki, ponad 16 tysięcy woluminów książek czy 1,2 tys. kilogramów sprzętu chemicznego. Przy przeprowadzce mimo wakacyjnej przerwy pomagali chętnie uczniowie i absolwenci. Cały dobytek "Ósemki" musiało przewieść aż 17 ciężarówek.

Ze szkołą zdążyli pożegnać się również uczniowie i absolwenci. Na ścianach, na klatce schodowej przy auli na III piętrze pojawiły się m.in. napisy: "Matka Boska wyraża niezadowolenie wyprowadzką", "Św. Franciszek proponuje Asyż jako nową siedzibę dla was", "Ósemka na zawsze", "Jeszcze tu wrócimy".

17 lipca 2014 r. był ostatnim dniem kiedy adres VIII Liceum Ogólnokształcącego brzmiał ulica Głogowska 92. "Ósemka" w tym miejscu mieściła się w sumie przez 70 lat.

– Dla przypomnienia Miasto Poznań z naszych wspólnych pieniędzy musiało zapłacić 4,5 mln zł za bezumowne korzystanie oraz 53 000 zł czynszu za każdy miesiąc obecności w budynku. W tym samym czasie Kuria wynajmowała od miasta budynek przy ul. Kanclerskej (2545 zł/m2 z czego 940 m2 podnajmowano ODN`owi) za kwotę 2,05 zł za m2 – wskazywał cztery lata temu Tomasz Lewandowski, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej Rady Miasta, obecnie wiceprezydent Poznania.

Najpóźniej za trzy lata Głogowską opuści kolejna placówka oświatowa. Do końca 2019 roku umowę z Kurią ma podpisany Zespół Szkół Muzycznych.

Kuria stała się prawomocnym właścicielem sąsiedniego budynku przy ul. Głogowskiej 90, w którym mieści się Zespół Szkół Muzycznych, podlegający pod Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wiadomo już, że szkoła ta przeniesie się na Wildę. Na terenie dawnego zespołu szkół samochodowych przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 125 powstanie nowy gmach. W kwietniu 2015 r. rozstrzygnięto konkurs na prace projektowe dotyczące opracowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowego budynku. W sierpniu zeszłego roku Zespół Szkół Muzycznych otrzymał pozwolenie na budowę.

– Będziemy na Głogowskiej, dopóki nie zbudujemy nowej siedziby. Rozstrzygnęliśmy przetarg na budowę. Mamy gotowe pozwolenia. Chcemy, by sama budowa trwała 18 miesięcy – wyjaśnia Wojciech Michalski, dyrektor Zespół Szkół Muzycznych.

A co mogłoby powstać w budynku przy ul. Głogowskiej 90, gdy wyprowadzi się szkoła muzyczna?

– Mamy podpisaną umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którą możemy przedłużyć jak będzie trzeba. W gmachu tym na pewno będziemy realizowali cele oświatowo-charytatywne. Nie przewidujemy tam żadnego banku jak niektórzy nas oto posądzają. Zastanowimy się jeszcze nad tym co będzie w budynku, jest na to za wcześnie. Na pewno nie przewidujemy obiektu handlowego – wyjaśniał nam w 2015 r. ks. Henryk Nowak, ekonom Archidiecezji Poznańskiej.


Komentarze (4)

19-07-2018 10:48:34
poznanianka
Powodzenia życzę nauczycielom i uczniom z dawnej Osemki przy ul. Głogowskiej.
18-07-2018 23:18:37
Jola
Pomimo sentymentów wielu wychowanków tej szkoły - obecni uczniowie uczą się w ładniejszym budynku! na Głogowskiej całe lata wyglądało jak za komuny - brudno, bo remonty wstrzymano. Teraz funkcjonalny budynek, czysty, z windą, nowe meble, ładne sale - wcale nie tęsknimy za starą siedzibą. No, jedynie co to aula była większa i dojeżdżający pociągiem uczniowie mieli blisko. Teraz gdy patrzę na fotki z wyprowadzki, to tym bardziej widać jak było "przaśnie"! Niech tam sobie będzie "kościelna szkoła" - w rankingach i tak Ósemka jest najlepsza - gdziekolwiek ma siedzibę! Bo Ósemka to my: nauczyciele, uczniowie, absolwenci.
18-07-2018 16:52:28
ania
Tak to jest poprostu obrzydliwe: "53 000 zł czynszu za każdy miesiąc obecności w budynku".
18-07-2018 15:41:35
eka z małeki
-53000 a 2545 zł/mc na pierwszy rzut oka widać różnicę opłat!!!I to w czasach gdy brakuje pieniędzy na niepełnosprawnych...itp.itd.I tu widać moralność kochaneńkich naszych władz i nie tylko władz!!!!Chyba nie doczekam sprawiedliwości ku uciesze niektórych tam takich organizacji i wspólnot!!!!!!!!nóż w kieszeni się otwiera!!!!!no cóż!!!! eka
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: