Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na cmentarzu górczyńskim zapalili "Światełko dla Czerwca`56" w hołdzie bohaterom - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na cmentarzu górczyńskim zapalili "Światełko dla Czerwca`56" w hołdzie bohaterom
18-06-2018 19:42   Janusz Ludwiczak
Uczniowie Zespołu Szkół Handlowych i Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 oraz dzieci z przedszkola Galileo uczcili uczestników poznańskiego zrywu robotników. Podczas akcji "Światełka dla Czerwca "56" uprzątnęli groby powstańców i wraz z wiceprezydentem Jędrzejem Solarskim, dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości złożyli wieńce i zapalili znicze na grobie Zdzisława Piskorskiego, najstarszej ofiary Poznańskiego Czerwca`56 i uczestnika Powstania Wielkopolskiego.

"Światełko dla Czerwca `56" to projekt edukacyjny Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, który ma na celu upamiętnić nieżyjących już osób związanych z tragicznymi wydarzeniami, które rozgrywały się na ulicach Poznania 62 lata temu. Projekt "Światełko dla Czerwca`56" w maju został wybrany Wydarzeniem Historycznym Roku 2017 w kategorii Edukacja.

– Jak w każdej odsłonie czerwcowej honorujemy osoby, które zginęły w wyniku wydarzeń z dnia 28 czerwca 1956 roku. Tegoroczną akcję zaczęliśmy na cmentarzu na Górczynie, przy grobie Zdzisława Piskorskiego, najstarszej ofiary Powstania Poznańskiego – wyjaśnia Anna Sochacka, rzecznik Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

W poniedziałkowe południe uczniowie Zespołu Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca `56, Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 oraz dzieci z przedszkola Galileo uprzątnęli groby uczestników Czerwca`56, a następnie wspólnie z wiceprezydentem Jędrzejem Solarskim, dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomaszem Łęckim i Ryszardem Piskorskim, synem najstarszej ofiary Powstania Poznańskiego zapalili znicze i złożyli wieńce na grobie Zdzisława Piskorskiego.

– Zdzisław Piskorski to postać, której biografia łączy dwa niezwykle ważne dla Poznania wydarzenia. Jako młody chłopak walczył w Powstaniu Wielkopolskim, którego setną rocznicę obchodzimy w tym roku. Później wziął udział w kolejnym poznańskim zrywie - i tam zginął – przypomniał Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

– Dziękuję, że tu przyszliście. Cieszę się, że angażujecie się w to przedsięwzięcie. Dzięki Wam pamięć o wydarzeniach poznańskiego Czerwca przetrwa przez kolejne pokolenia – dodał Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Zdzisław Piskorski – urodził się 5 grudnia 1898 roku w Borku Wielkopolskim pod Gostyniem jako syn Walentego i Praksedy z domu Hoffmann. Jako młody człowiek brał udział w Powstaniu Wielkopolskim, najpierw w oddziałach lokalnych, następnie w 10. pułku Strzelców Wielkopolskich, w szeregach którego walczył także w wojnie polsko-bolszewickiej.

W okresie międzywojennym rozwijał własny zakład rzeźnicki w Poznaniu, został mistrzem cechowym i należał do Cechu Rzeźnicko-Wędliniarskiego. Zwołał pierwsze powojenne zebranie cechu w dniu 15 lutego 1945 roku, został na nim wybrany starszym cechu. Po unieważnieniu (w kwietniu 1945 roku) wyboru przez ówczesne władze zasiadał w dwóch kolejnych komisarycznych zarządach cechu, w drugim pełnił funkcję sekretarza. W 1949 roku wywłaszczony ze swego zakładu w ramach „bitwy o handel”. Został zatrudniony u przewoźnika Stefana Dąbrowskiego.

28 czerwca 1956 roku wraz z synem Ryszardem wybierał się na ogród, po drodze udali się na ul. Śniadeckich, by u działającego tam instalatora zlecić wykonanie prac wodociągowych. Na skrzyżowaniu Śniadeckich i Rokossowskiego (obecnie ul. Głogowska) napotkali protestujących robotników, którzy zmierzali do centrum miasta. Zdzisław Piskorski nakazał niepełnoletniemu synowi powrót do domu, a sam wyruszył wraz z tłumem. Podczas walk o Wojewódzki Urząd ds. Bezpieczeństwa Publicznego znajdował się na ul. Dąbrowskiego, według niektórych relacji w rejonie rozlewni piwa organizował młodzież do walki z wykorzystaniem butelek napełnionych benzyną. Otrzymał postrzał w plecy w rejonie skrzyżowania ul. Dąbrowskiego i Kochanowskiego, zmarł w Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia (czas zgonu godz. 16:10). Pogrzeb odbył się w dniu 30 czerwca 1956 roku na cmentarzu górczyńskim.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024
►więcej: www.34dni.lazarz.pl

17

cze

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

18

cze

do 19-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej - Historia mówi przez pokolenia

19

cze

17:00
Urząd Miasta Poznania pl. Kolegiacki 17
1. sesja (inauguracyjna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

20

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert na Powitanie Lata w wykonaniu Eugeniusz Cołty i Piotra Jurkiewicza

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: