Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Żywa lekcja historii z bohaterami poznańskiego Czerwca`56 {►} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Żywa lekcja historii z bohaterami poznańskiego Czerwca`56 {►}
16-06-2018 05:02   Janusz Ludwiczak
Uczestnicy wydarzeń poznańskiego Czerwca`56 wzięli udział w nietypowej lekcji, podczas której opowiadali uczniom Szkoły Podstawowej nr 9 o tym co działo się blisko 62 lata temu na ulicach Poznania. W piątek uroczyście otwarto również skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej, który otrzymał nazwę Eki z Małeki.

O tym co działo się 28 czerwca 1956 r. na ulicach Poznania opowiadała m.in. Aleksandra Banasiak, która była pielęgniarką Szpitala Miejskiego nr 2 (obecnie Szpital im. Raszei). 62 lata temu, gdy doszło w Poznaniu do wystąpień robotniczych mimo dnia wolnego udała się do szpitala. Słysząc wołania o pomoc ze strony rannych manifestantów, jako pierwsza w czasie trwającej strzelaniny wyszła na ulicę, celem opatrywania poszkodowanych. W trakcie tych zdarzeń została również draśnięta przez kulę.

W godzinach popołudniowych tego dnia została wraz z lekarzami wezwana do siedziby lokalnego Urzędu Bezpieczeństwa dla udzielenia pomocy zranionym funkcjonariuszom UB. Od jednego z ubeków usłyszała, że to właśnie UB rozpoczęło strzelaninę z uwagi na możliwość podpalenia budynku przez demonstrantów. Na wniosek adwokata Stanisława Hejmowskiego Aleksandra Banasiak została później przesłuchana jako świadek w procesie uczestników czerwca `56. Zgodnie z prawdą zeznała, że to funkcjonariusze bezpieki pierwsi zaczęli strzelać, podczas gdy według "oficjalnej" wersji władzy mieli to zrobić manifestanci.

Uczniowie "Dziewiątki" wręczyli kwiaty uczestnikom Poznańskiego Czerwca`56, po czym wraz z zaproszonymi gośćmi przeszli na skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej, gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie "Skweru Eki z Małeki".

Na zakończenie uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych przygotowali koncert, podczas którego nie zabrakło roty "Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród" i innych pieśni patriotycznych.


Komentarze (6)

19-06-2018 15:28:15
ania
Chlopak-uczen ze szkoly muzycznej pieknie gral na akordeonie ale wielu to nie obchodzilo, mieli w glowie co innego, gadali glosno, chodzili, ba odwracali sie plecami do mlodego artysty. Wiecej poszanowania dla zdolnej, zaangazowanej mlodziezy ze strony starszych, od Was idzie przyklad a tu sie nie popisaliscie.....Ktos dla Was wytepuje to uszanujcie to.
19-06-2018 14:35:10
eka z małeki
-@ kaśka-i się ujawniłem,czekam na ciekawe tematy...............eka
16-06-2018 17:35:21
eka z małeki
-ten płaczący i skrzywiony,w czarnych okularach..............................eka
16-06-2018 13:27:51
kaśka
@eka z małeki: a gdzie jesteś na zdjęciu?
16-06-2018 13:17:14
eka z małeki
-nie da się ukryć,poleciały mi łzy!!!Ech....jeszcze raz dziękuję!!! eka
16-06-2018 06:41:23
Roman Modrzyński
Dziękuje naszym gościom za podzielenie się swoimi historiami,dziękuje Dyrekcji,nauczycielom uczniom Szkoły Podstawowej nr 9 za przygotowanie tej lekcji historii Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach konkursu na inicjatywy oddolne organizowanego przez Mobilne Centrum Inicjatyw Lokalnych ŁAZANKA .Koordynacja wydarzenia Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz lazarz.pl dziękujemy za obecność,wsparcie medialne
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
"Poznańskie muzykalia" - koncert z utworami Haliny Frąckowiak

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: