Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Blisko 11 tysięcy półmaratończyków przebiegło przez Łazarz {◎ GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Blisko 11 tysięcy półmaratończyków przebiegło przez Łazarz {◎ GALERIA ZDJĘĆ}
15-04-2018 20:53   Janusz Ludwiczak
Już po raz trzeci trasa poznańskiego półmaratonu prowadziła przez Łazarz. Na starcie, który zlokalizowany był na ulicy Grunwaldzkiej pojawiło się dokładnie 11 020 zawodników. Biegacze mieli do pokonania trasę, która prowadziła m.in. przez rondo Jeziorańskiego, Arciszewskiego i Hetmańską. Meta znajdowała się na Targach. W pobliżu skrzyżowania ulic Hetmańskiej i Kasprzaka biegacze przebiegali po specjalnej macie, która liczyła czas po pokonaniu 10 km. Z kolei na Arciszewskiego znajdował się punkt żywieniowy. Biegacze otrzymywali wodę i dawkę energetyczną m.in. od... gejów i lesbijek ze Stowarzyszenia Grupa Stonewall.

11. Poznań Półmaraton wystartował w niedzielę punktualnie o godz. 10:00. Start znajdował się na ulicy Grunwaldzkiej przy Święcickiego. Do udziału w zawodach zapisało się 12 222 zawodników, z czego na starcie pojawiło się dokładnie 11 020, w tym 3098 pań. W biegu udział wzięło 3494 poznaniaków, a także 152 obcokrajowców z takich krajów jak Wielka Brytania, Niemcy, USA, Szwajcaria, Ukraina, Francja, Białoruś, a także Kenia czy Indie.

Biegacze mieli do pokonania trasę o długości ponad 21 kilometrów (dokładnie 21 km i 975 m), która prowadziła przez Grunwaldzką, rondo Jeziorańskiego, dalej do Junikowa i następnie przez Ściegiennego, Arciszewskiego i Hetmańską na Dolną Wildę, następnie przez Centrum do Kaponiery, skąd zawodnicy ulicami Bukowską i Grunwaldzką biegli do mety, która znajdowała się na Placu Marka na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Na ulicy Hetmańskiej, przy skrzyżowaniu z Kasprzaka zawodnicy przebiegali po specjalnej macie, która liczyła czas po przekroczeniu 10 kilometra. Z kolei na ul. Arciszewskiego znajdował się punkt żywieniowy, w którym uczestnicy półmaratonu mogli napić się wody lub posilić się. Biegacze otrzymywali wodę i dawkę energetyczną m.in. od... gejów i lesbijek ze Stowarzyszenia Grupa Stonewall.

11. Poznań Półmaraton ukończyło w sumie 10 974 zawodników. Jako pierwszy do mety w czasie 1 godzina, 4 minuty i 33 sekundy dobiegł Szymon Kulka, który jako trzeci Polak wygrał poznański półmaraton. Drugie miejsce zajął Kenijczyk Daniel Rotich Czebolei (1:05:17), a na podium stanął drugi Polak Tomek Grycko, który był zaledwie 14 sekund za Kenijczykiem.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Kenijka Ruth Chemisto Matebo, która objęła prowadzenie i nie oddała go do samego końca. Bieg ukończyła w ciągu godziny, 15 minut i 51 sekund. Za nią do mety dobiegła Polka: Dominika Nowakowska (1:16:11). Na trzecim miejscu znalazła się również Polka Dominika Stelmach (1:16:59).

W niedzielę mieszkańcy musieli radzić sobie z wieloma utrudnieniami komunikacyjnymi. Już od godz. 6 rano do samego popołudnia całkowicie dla ruchu zamknięta była ulica Grunwaldzka pomiędzy Matejki a Roosevelta. W sobotę wieczora wprowadzony był zakaz parkowania na tym odcinku. Straż Miejska odholowała w sumie 8 samochodów.

– Ze względów bezpieczeństwa, na odcinku drogi, na której znajdował się start i meta biegu, nie mogły parkować żadne samochody. Od tygodnia na ulicy Grunwaldzkiej były zamontowane oznakowania pionowe, a strażnicy miejscy codziennie prowadzili akcję informacyjną. Kierowca każdego zaparkowanego samochodu otrzymywał ulotkę informacyjną. Dodatkowo, od godz. 21 w piątek organizatorzy każde zwalniane miejsce parkingowe zastawiali płotkami. I udało się. Tym razem na parking strzeżony odholowano tylko 8 samochodów. W porównaniu do wcześniejszych maratonów organizowanych na terenie Poznania, w tym roku odnotowano wyraźną poprawę – wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik Straży Miejskiej w Poznaniu.

Zmiany czekały również pasażerów komunikacji miejskiej. Na Łazarz w ogóle nie dojeżdżały autobusy linii nr 82 i 93. Z kolei "64" został podzielony na dwie linie. I tak z Dworca Zachodniego do Palacza kursował autobus linii nr 64/2. Ponadto tramwaje linii nr 6, 13 i 15 jeździły objazdem przez Reymonta, Hetmańską i Głogowską, zaś bimby linii nr 5, 8 i 14 dojeżdżały tylko do przystanku Głogowska/Hetmańska, gdzie następnie jechały przez Wildę, a w drugą stronę z Hetmańskiej przez Głogowską do centrum jechały tramwaje linii nr 2 i 10. Z kolei z Górczyna do Krauthofera kursował tramwaj wahadłowy linii nr 33. Utrudnienia zakończyły się o godz. 11:49, kiedy przez skrzyżowanie Głogowskiej i Hetmańskiej przebiegł ostatni, 10 999 zawodnik.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

17

sie

18:30
Łazarz
44. sesja (budżetowa-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: