Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarz jest brudny - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarz jest brudny
02-04-2018 06:39   Lilia Łada
Opakowania fajerwerków jeszcze z sylwestra, puszki, butelki, paragony z kas fiskalnych, no i oczywiście wszechobecne psie kupy – w takim stanie Łazarz powitał wiosnę. Gdy się spaceruje łazarskimi ulicami i skwerami, ma się wrażenie, że ostatnie sprzątnie miało tu miejsce całe lata temu – pisze w swoim felietonie Lilia Łada.

Ostatni tydzień przed Wielkanocą to tradycyjnie czas wiosennych porządków. Niegdyś w Poznaniu i okolicach traktowano to sprzątanie niezwykle poważnie. Okna musiały być wypucowane, obejście uprzątnięte, a ci, których było na to stać, malowali dom, okna i drzwi. Gospodynię, która nie miała porządku w obejściu, wytykano palcami w całej dzielnicy i był to ogromny wstyd.

Czasy jednak się zmieniają, zdecydowanie nie na lepsze, i to widać na łazarskich ulicach. Można tam znaleźć wszystko z wyjątkiem porządku. Najwięcej jest oczywiście psich kup, bo nadal idea sprzątania po swoim ulubieńcu jest obca większości mieszkańców. A idąc na przykład Głogowską, w końcu główną ulicą dzielnicy, bez trudu można zaobserwować, jakie fajerwerki cieszyły się największym zainteresowaniem mieszkańców dzielnicy podczas sylwestra – ich opakowania nadal leżą na środku chodnika.

Trzeba uderzyć się w piersi i powiedzieć wprost, że za bałagan odpowiadają niestety przede wszystkim sami mieszkańcy. Raczej trudno przypuszczać, że ktoś z Winiar czy Dębca przyjechał tu z psem na spacer albo żeby wyrzucić pudło po fajerwerkach, opakowania po ciastkach czy sporą stertę spleśniałego chleba jako pokarm dla gołębi. Dobrze, że pojawiają się takie inicjatywy jak bratki na skwerze Eki z Małeki, ale to wciąż jaskółka, która wiosny nie czyni...

Jednak jest jeszcze kilka innych pytań, które odpowiednie jednostki – na przykład prezydent Poznania – powinien zadać. Co robią miejskie służby sprzątające, skoro nie sprzątają? Co robią właściciele budynków, do których obowiązków należy dbałość o czystość chodnika przed posesją? A przede wszystkim - co robi straż miejska, która powinna im wszystkim za brak porządku wręczać regularnie mandaty?


Lilia Łada – absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i dziennikarka lokalnych mediów informacyjnych. Pracowała między innymi w Radiu Obywatelskim i Radiu Merkury, poznańskim oddziale Telewizji Polskiej, „Dzienniku Poznańskim” i tygodniku „Poznaniak”, gdzie była szefem działu kultury. Jej ogromną pasją są media internetowe – była szefem działu kobiecego portalu Tutej.pl, pracowała w Nasze Miasto Poznań, przez trzy lata była także redaktor naczelną portalu CodziennyPoznan.pl.
Ostatnie dwa lata poświęciła mediom z innego punktu widzenia, pracując w biurze prasowym prezydenta Jacka Jaśkowiaka. To znacznie poszerzyło i wzbogaciło jej wiedzę na temat zasad PR oraz funkcjonowania urzędów.
Miłośniczka muzyki operowej, Polskiego Teatru Tańca, dobrych win, bałkańskiej kuchni i rewitalizacji Warty, którą wspiera od lat ze wszystkich.


R E K L A M A

Komentarze (15)

05-04-2018 20:48:06
REDAKCJA
@Bazyli: Fotki można zawsze przesłać na ŁAZ@RZ24 - Kontaktowa Platforma Czytelników: www.24.lazarz.pl. Pozdrawiam.
05-04-2018 18:14:45
poznanianka
Wlaśnie wróciłam z centrum Poznania.Idąc Fredy, w stronę Al.Marcinkowskiego. Brud i bałagan.Od dawna wiem ,że sprzątamy pod swoją wycieraczką ( a to nie zawsze ).Od lat widzę ,że przy niektórych posesjach cieć macha miotlą.Do płotu .Dalej np. drogi między posesjami to " kupa " smieci.Gdzie firmy odpowiedzialne za utrzymanie czystości. gdzie kary dla dozorców.A może wieksze kamienne kosze , a nie wiszące puszki.A naoczny przypadek, wczorajszy , gdzie auto czyściło piasek z krawędzi chodników , na jezdni. Jeżdząc Kolejową . Nikt nie pomysłał aby tak przejechać ,by wyczyścić całą długość krawęznika , bo nie przypomniano kierowcom aby odjechali z krawężnika.I tak zrobiono , ale byle jak . Odfajkowano wykonanie i będzie zapłata.
04-04-2018 11:32:28
ja
Wywóz dużego kontenera na Rynku Łazarskim odbywa się o 4 w nocy czy cisza nocna ich nie obowiązuje nie mówiąc o głośno odpalonych samochodach dostawczych które nie są gaszone.Na rynku jest brud smród i nikt nic nie robi.
04-04-2018 09:43:52
albańczyk
@Głos z Małeckiego: "Myślę, że stan Rynku Łazarskiego jest w 100% zasługą Targowisk Sp. z o.o.". Zgadzam się z sąsiadem z Małeka. Nie rozumiem jak ta spółka może pozwolić sobie na taki stan swojego placu, gdzie znajduje się średnio 1,4 żulerskiego trupa w roku, a sprzedaje się żywność. Wielokrotnie interweniowałem u rzeczniczki tej spółki, był również materiał na epoznan.pl oraz WTK na ten temat. Jedyne co się zmieniło to dodanie monitoringu przy śmietnikach oraz kubła na makulaturę. Ale to i tak nic nie daje skoro śmieci wywożone są na drugi dzień, a nie po zakończonym dniu targowym. Zrozumienie tego wykracza poza możliwości percepcji p. rzecznik. PS. Prowadzę również dokumentację fotograficzną stanu rynku na instagramie. Można się zapoznać na profilu targowiskapoznanskie.
03-04-2018 21:06:58
L.D.
I dodać jeszcze okolice Strusia/Głogowska przy Biedronce i Wyższej..Szkole Bezpieczeństwa oraz sam narożnik z ławeczką i zielenią i niestety wiele jeszcze innych miejsc!
03-04-2018 16:22:57
Dziadek
Ja też mogę podobne bzdury pisać Kiedyś były osoby odpowiedzialne za sprzątanie kibel na kółkach miotła i było czysto A mądra rada zlikwidowała takie etaty . Czyli mandaty kierować do władz miasta dzielnicy A nie pisać bzdury Bo gdzie mam wyrzucić papierek jak śmietnik pełny.Chyba że pani nie z poznania Bo ja pamiętam jak Poznań był najczystszym miastem w Polsce Ale przywieżli kilku cwaniaków w kankach od mleka a że byli ciekawi miasta podglądali i a droga była wyboista dostali deklem w łepetynę Dlatego są takie rządy nie inne.
03-04-2018 15:04:20
eka z małeki
-@Pana krystyn... .A mnie przeraża widok psiarzy obojętnych i zadowolonych,no bo oni muuuszą przecież!!! eka
03-04-2018 12:42:58
Głos z Małeckiego
Myślę, że stan Rynku Łazarskiego jest w 100% zasługą Targowisk Sp. z o.o. Nie wiem czym państwo w tej firmie się zajmują - najwyraźniej niczym, patrząc na to jak wygląda RŁ. Kto ma się zająć egzekwowaniem od sprzedających utrzymania np. bud w czystości? Kto ma panować nad samowolnymi przeróbkami straganów? Przepełnionymi śmietnikami i walającymi się w sobotę i niedzielę śmieciami? Przy takiej działalności w/w firmy nowy rynek po 2-3 latach będzie podobnie wyglądał jak obecny.
03-04-2018 10:04:29
Bazyli
Dodajcie jeszcze fotkę Rynku Łazarskiego!!! Śmieci fruwają co weekend z targowiska wokół rynku, pojemnik na makulaturę ma rozdziawioną paszczę całą niedzielę lub święta, zasikane stragany i kupy wszędzie. I te ohydne porozrywane plandeki! Targowiska cud i tak nie będzie po obiecywanym od lat remoncie, bo system sprzątania jest do bani! I ludziska porządku nie nauczone.
03-04-2018 08:45:32
krystynalabrador
Przeraza mnie ilość psich kup na Srusia i Granicznej, przestałam już zwracać uwagę tym którzy nie sprzątają bo nieźle mi się oberwało. Po swoim psie sprzątam i proszę właścicieli o to samo a nie udawanie że nie widzą co ich pies robi , szarpanie psa oraz uciekanie.
02-04-2018 16:30:37
albańczyk
Na Rynku Łazarskim i okolicach wydaje mi się już tradycją nie wywiezienie śmieci przed Wielkanocą. Zazwyczaj jest wiatr i co roku śmieci rozrzucane są po całej okolicy.
02-04-2018 15:48:06
...
A kupy, to nie tylko wina, że właściciel pieska nie posprząta. Idąc ostatnio Dmowskiego, widziałem, jak facet, centralnie na środku chodnika, zdjął pory i postawił dwójkę. Podciągnął pory i nara.
02-04-2018 14:07:02
Tomek
W Polakach solidność występuje tylko gdy Niemiec stoi z batem.
02-04-2018 12:59:53
paramido
To przez tą słynną poznańską solidność...
02-04-2018 11:57:39
TOMI
Dodać jeszcze trzeba skrajnie zaniedbany ( należący do Skarbu Państwa) teren dawnego komisariatu przy ul. Wyspiańskiego. Od wielu miesięcy leżą liście i śmieci.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: