Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nie chcą rekolekcji – protestowali przed kościołem na Głogowskiej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nie chcą rekolekcji – protestowali przed kościołem na Głogowskiej
19-03-2018 13:07   Janusz Ludwiczak
– Rekolekcje powinny odbywać się po lekcjach. Nasza córka wolałaby się uczyć w szkole niż chodzić na rekolekcje, które są zawłaszczeniem przez instytucję kościoła przestrzeni i wolności w świeckiej szkole – przekonują Monika i Hubert Wińczykowie, którzy w poniedziałkowe przedpołudnie protestowali przeciwko organizowaniu rekolekcji.

Córka Moniki i Huberta Wińczyków uczy się w Szkole Podstawowej nr 77 przy ul. Dmowskiego. W poniedziałek zamiast zajęć lekcyjnych rozpoczęły się trzydniowe rekolekcje wielkopostne, a to nie podoba się rodzicom, którzy woleliby, by ich dziecko miało normalne zajęcia lekcyjne w szkole. Dlatego zorganizowali oni protest.

W ramach happeningu zatytułowanego "Tajne komplety" na chodniku przed kościołem Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej ustawili ławkę i krzesła. O godz. 8:45 postanowili przeprowadzić lekcje, które normalnie odbyłyby się w szkole. Najpierw przeprowadzona zostanie rozgrzewka i gimnastyka w ramach lekcji W-F, po której odbyła się matematyka, a po niej zajęcia techniki i język polski.

Dzieci, które idą na rekolekcje nie muszą usprawiedliwiać nieobecności w szkole. Nasza Kika wolałaby się uczyć niż iść na rekolekcje. Nie zgadzamy się na dyskryminowanie naszych dzieci z powodu świadomego światopoglądu. Rekolekcje podczas normalnych lekcji są zawłaszczeniem przez instytucję kościoła przestrzeni i wolności w świeckiej szkole. Dzieci, które świadomie nie chcą uczestniczyć w rekolekcjach pozbawiane są lekcji i możliwości uczenia się – powiedziała portalowi lazarz.pl Monika Wińczyk, matka Kiki, artystka, współorganizatorka heppeningu i mieszkanka Łazarza.

– Zajęcia religijne niech odbywają się po lekcjach. Nie jest to happening przeciwko szkole, tylko przeciwko systemowi. W szkole zamiast rekolekcji nie ma zajęć, co jest absurdalne. Nie rozumiemy konieczności usprawiedliwienia nieobecności jako rodzice, ponieważ Kika jest gotowa do nauki w dniach od 19 do 21 marca. Dla nas to są dni nauki w szkole. Nasza córka nie ma w planie być nieobecną na lekcjach, natomiast ze świadomego wyboru nie uczęszcza do kościoła. Jest to wielce niesprawiedliwe dla Kiki, gdyż jest dyskryminowana ze względu na światopogląd. To kościół i kuratorium powinni napisać usprawiedliwienia dla nas rodziców i naszego dziecka, że zabierają bezsensownie naszej córce trzy dni nauki. Rekolekcje to duchowe przygotowanie się do świąt i powinny odbywać się jako dodatkowe zajęcia pozalekcyjne dla wiernych, chętnych i innych osób – przyznaje Hubert Wińczyk.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach uczniowie uczęszczający na naukę religii organizowaną w szkołach publicznych uzyskują trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych. Dotyczy to sytuacji, gdy religia lub wyznanie, do którego należą uczniowie, nakłada na swoich członków tego rodzaju obowiązek. Jeżeli na terenie szkoły prowadzona jest nauka religii więcej niż jednego wyznania, kościoły i związki wyznaniowe powinny ustalić wspólny termin rekolekcji.

Uczniom, którzy nie uczestniczą w rekolekcjach, szkoła musi zapewnić w tym czasie opiekę lub inne zajęcia wychowawcze. W czasie rekolekcji szkoły powinny organizować lekcje etyki i zajęcia w świetlicy. Tak też jest w Szkole Podstawowej nr 77 przy ul. Dmowskiego, do której uczęszcza córka protestujących.– Szkoła działa zgodnie z przepisami. W czasie rekolekcji odbywają się zajęcia szkolno-wychowawcze dla tych dzieci, które nie uczestniczą w rekolekcjach. Czynna jest również świetlica – wyjaśnia nam Dorota Brocka, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 77 im. 15. Pułku Ułanów Poznańskich przy ul. Dmowskiego 50.


Komentarze (21)

21-03-2018 06:50:10
Elvira
Forma walki czy protestu, to kwestia dyskusyjna. Ale idea, była jak najbardziej słuszna. Wszyscy potrafią psioczyć i narzekać, a tylko nieliczni podejmują konkretne działania (!!!).
20-03-2018 21:41:32
Babcia
A tata zamiast siedzieć z córeczką na zimnie przy stoliku pod kościołem lepiej zabrałby dziecko na wycieczkę do muzeum, palmiarni albo do zoo.
20-03-2018 20:04:24
antykod
Zal mi dziewczynki Kiki. Za kilka lat pewnie będzie się cholernie wstydzić za normalnych inaczej rodziców
20-03-2018 14:19:43
Ostatni normalny
@Elvira - pytanie tylko, czy to co zrobili p. Wińczykowie to jest naprawianie czegokolwiek... @Albańczyk - internet to wspólna, globalna wioska. Także odwal się wieśniaku ;)
20-03-2018 14:18:09
Poznanianka
@ Elwira, O jakiej walce mowa? Walka brzmi poważnie, a wydarzenie powyżej to była błazenada, wiem, bo przechodziłem obok i widziała ile było w tym aktorstwa a ile...no właśnie, czego? Nie każda walka usprawiedliwia samą siebie. Poza tym, z kim oni walczą? Najpierw stworzyli sobie wyimaginowanego wroga, później wystawili siebie i swoją rodzinę na pośmiewisko. To jest walka? Błagam...
20-03-2018 11:45:20
Elvira
@ Nieobecny: Walka nie jest przejawem niedojrzałości. Niedojrzałym jest ten kto czeka, aż świat naprawią inni...
20-03-2018 11:28:09
albańczyk
Wydaje mi się, że cel Państwa Wińczyków został mimo wszystko osiągnięty. Nie miałem pojęcia o istnieniu tych, pożal się notabene Boże artystów. Dzięki tej akcji usłyszałem o nich, a nawet obejrzałem jakąś akcję p. Wińczyka, który muzykował na Starym Rynku. Negatyw, ty chłopie albo jesteś niezłym prowo albo pikawa ci wysiądzie z nerwów w ciągu 5 lat: ). PS. "Ostatni normalny" od września 2016 roku nie jest już mieszkańcem Łazarza. Proszę o niedopuszczanie tego użytkownika do wyrażania opinii.
20-03-2018 10:13:33
Nieobecny przyjaciel
To był HAPPENING? Jeśli tak, to na Rynku Łazarski codziennie odbywa się prawdziwy FESTIWAL. Przechodziłem obok, słyszałem jęk słabości i niemoc argumentu wydobywający się z emocjonalnie niepoukładanych ludzi siedzących za ławeczką. Żal mi człowieka, który z poczucia społecznej niższości musi uciekać się do takich form zwracania na siebie uwagi. Oczywiście znów winny jest Kościół. Wystarczy "podejrzeć" aktywność "artystyczną", którą popełnia obywatel Wińczyk i gust estetyczny małżonki, by dowiedzieć się z...czym mamy do czynienia i wyzbyć się złudzeń - tam o żadne dobro nie idzie. Jedynym motywem wydaje się po raz kolejny dołożenie Kościołowi, wspólnocie, która - paradoksalnie - ostatecznie przygarnie wszystkich wywrotowców, gdy ich "wolny świat" zawiedzie na całej linii. Jako agnostyk mam problem, jak pomóc ludziom o niskim poczuciu wartości. Przecież nie będziemy ich tropić po ulicach. I tutaj, racjonalnie rzecz ujmując, dostrzegam moc modlitwy. Apeluję więc do wszystkich ludzi dobrej woli i wiary - módlcie się za Huberta i Monikę Winnickich. I ich córkę, ofiarę niedojrzałości rodziców...
20-03-2018 09:17:06
Brawo
Maja racje!!!
20-03-2018 06:54:43
Ostatni normalny
A w tym wszystkim tylko dziecka żal... Rodzice popajacują trochę i się rozejdzie po kościach, a z dzieciaka będą w szkole beke cisnąć aż do czerwca. Protesty i wolność słowa - tak! Wciąganie dzieci w politykę - nie!
20-03-2018 06:53:45
Negatyw
Popieram. Trzeba walczyć z Ciemnogrodem (!!!!!!).
19-03-2018 22:26:13
Faflun
JP 100%
19-03-2018 21:53:21
Musek
Ciekawe czy jakby było -15°C na dworze to też by targali dziecko przed kościół żeby w ławeczce siedziało i się uczyło na chodniku.Poglądy poglądami ale dla mnie to paranoja.Zapewne dziecko zostało zmuszone do tego protestu bo rodzice mają jakieś chore wizje.Szkoda dziecka.Rodzice ocknijcie się co robicie swojej córce.
19-03-2018 21:35:03
Sp77
Wy artyści! !! Nie macie sie do czego przyczepić to weźcie się do roboty, a nie szukacie dziury w całym bo nauczyciel chciał usprawiedliwienia.Ile wasza córkami lat ? 11? To jest w 4 lub 5 klasie .Gdzie byliście od pierwszej klasy? Teraz wam się przypomniało, że w szkole są rekolekcje? BRAWO
19-03-2018 20:57:44
wersus
Jak szedłem rano to widziałem ich przed kościołem, ale nie wiedziałem o co chodzi. Z tego co zobaczyłem to szału tym protestem nie zrobili. Ale wg mnie mają absolutną rację. Tyle tylko, że jeszcze duuuużo wody w Warcie upłynie zanim się coś konkretnego w tej sprawie zmieni.
19-03-2018 20:16:47
popieram
Brawo. "uzyskują trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych" czyli dla reszty powinny odbywać się normalne zajęcia szkolne, czyli regularne lekcje, a nie jakieś nasiadówki etyczne w świetlicy
19-03-2018 17:07:24
Jadurek
Brak tęczowych flag, czy niszowych partii jak np Razam - co to za protest bez wsparcia??
19-03-2018 15:52:51
Lolo
Dixi świetnie, że dziękujesz wyimaginowanemu przyjacielowi ale nie każdy chce iść tą drogą
19-03-2018 14:31:04
Ja
Jestem za !!! Popieram :) lekcja religii powinna być lekcja dodatkowa po obowiązkowych zajęciach lekcyjnych . Żyjemy w wolnym kraju
19-03-2018 14:25:42
QSHU
@Dixi - polecam poczytać trochę książki od historii. Tam gdzie kościół katolicki ingeruje w politykę tam mamy zniewolone i ogłupione społeczeństwo. I żeby była jasność - chodzi mi o każdą religię bo to nic innego jak opium dla mas. Pozdrawiam i trzymam kciuki za rodziców
19-03-2018 12:56:50
Dixi
Dzięki Bogu żyjemy w wolnym kraju, gdzie jedni mogą protestować, inny uczestniczyć w rekolekcjach wielkopostnych, a jeszcze inni pozostać w szkole pod okiem opiekunów lub w domu uczyć się od wielce oświeconych rodziców. Piękne jest życie i dlatego każdego dnia trzeba Bogu za nie dziękować
Aktualności
Niezapominajka
27

maj

do 02-06-2020
Łazarz
31. Dni Łazarza
27.05-02.06.2020
ODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Memento" - targi funeralne

26

sie

do 27-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

01

wrz

do 03-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: