Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W niedzielę znów obowiązywać będzie zakaz handlu. Niektóre sklepy będą otwarte {INFORMATOR} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W niedzielę znów obowiązywać będzie zakaz handlu. Niektóre sklepy będą otwarte {INFORMATOR}
17-03-2018 13:45   Janusz Ludwiczak
W niedzielę obowiązywać będzie zakaz handlu. Otwarte mogą być jedynie apteki, kwiaciarnie, kawiarnie czy stacje paliw. Jednak kilka sklepów spożywczych na Łazarzu mimo zakazu handlu będzie otwarta w najbliższą niedzielę.

18 marca będzie drugą niedzielą, podczas której obowiązywać będzie zakaz handlu. Zgodnie z obowiązującą od marca ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę sklepy mogą być otwarte tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Zakaz nie dotyczy aptek i punktów aptecznych oraz stacji paliw, a także kwiaciarni, kawiarni, saloników prasowych, placówek handlowych w hotelach i na dworcach oraz punktów z pamiątkami oraz sklepów internetowych (z automatyczną obsługą zamówień). Otwarte będą mogły być sklepy prowadzone przez samych właścicieli. Za złamanie zakazu Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć karę pieniężną w wysokości od 1 000 do 100 tys. złotych. W niedzielę w godz. od 8:00 do 20:00 pod numerem telefonu 530 624 553 można było zgłaszać placówki, które naruszyły przepisy o "zakazie handlu w niedzielę i święta".

Podobnie jak tydzień temu w niedzielę większość sklepów będzie zamknięta. Zakupów nie zrobimy m.in. w większości Biedronek (z wyjątkiem tej na dworcu Poznań Główny), w Lidlu, w E.Leclercu czy delikatesach Piotr i Paweł. Zamknięta będzie większość sklepów sieci Żabka (jednak cześć właścicieli tym razem otworzy swoje sklepy).

Nieczynny będzie również całodobowy Lewiatan przy skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej, podobnie jak całodobowy sklep spożywczo-monopolowy na rogu ulic Kanałowej i Małeckiego.

– Sklep zamykamy w sobotę o godz. 23:59 i otworzymy ponownie w poniedziałek punktualnie o północy – powiedział nam kierownik sklepu Lewiatan.

Jednak część sklepów będzie otwarta. Zakaz handlu nie dotyczy właścicieli sklepów, którzy sami staną za ladą. Zatem w niedzielę kilka sklepów "osiedlowych" będzie otwarta.

Zakupy będzie można zrobić również w Biedronce na dworcu Poznań Główny.

– Zgodnie z przepisami prawa oraz wytycznymi Państwowej Inspekcji Pracy, placówki zlokalizowane na dworcach i w miejscach obsługi podróżnych mogą być otwarte również w niedziele wolne od handlu. W liczącej 2823 sklepów sieci Biedronka takich placówek mamy zaledwie kilka. Dotyczy to sklepów: w Warszawie (Warszawa Centralna i Wschodnia), Krakowie, Poznaniu i Grudziądzu – powiedział Arkadiusz Mierzwa, kierownik ds. Komunikacji Korporacyjnej w Jeronimo Martins Polska S.A., właściciela Biedronki.

Związkowcy NSZZ "Solidarność 80" złożyli skargę do Państwowej Inspekcji Pracy za to, że w niedzielę, podczas której obowiązywał zakaz handlu czynny był sklep sieci Biedronka na dworcu Poznań Główny. Zdaniem związkowców mógł być otwarty tylko jeden sklep sieci Biedronka, na Dworcu Centralnym w Warszawie.

– Na przykład sklep w Poznaniu przy dworcu głównym nie znajduje się w hali dworca. Tam Biedronka usytuowana jest w galerii handlowej znajdującej się obok. Powinna zatem być zamknięta – powiedział portalowi Business Insider Polska Robert Jacyno, rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność 80" w Jeronimo Martins Polska.

Państwowa Inspekcja Pracy jednak odparła te zarzuty, gdyż zakaz handlu zgodnie z nowymi przepisami nie dotyczy sklepów na dworcach, a Biedronka znajduje się właśnie na dworcu Poznań Główny.

W kolejną niedzielę, 25 marca sklepy będą mogły być otwarte, gdyż wtedy nie będzie obowiązywać zakaz handlu. Z kolei w kwietniu będzie handlowa jedynie ostatnia niedziela, 29 kwietnia. Będzie tak, gdyż 1 kwietnia przypada Wielkanoc, a w pozostałe niedziele: 8, 15 i 22 kwietnia obowiązywać będzie zakaz handlu.

Co ciekawe zakaz handlu obowiązywać będzie również w Wielką Sobotę. 31 marca sklepy będą mogły być otwarte jedynie do godz. 14:00.

Do tej pory zgodnie z obowiązującą od października 2007 roku ustawą o zakazie handlu w najważniejsze święta państwowe i kościelne większość sklepów była zamknięta w Nowy Rok, Trzech Króli, Wielkanoc, 1 i 3 maja, Zielone Świątki, Boże Ciało, 15 sierpnia, we Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości i Boże Narodzenie. Zakupy można zrobić jednak w niektórych sklepach. W tym przypadku handlować mogą właściciele sklepów i ich rodziny lub osoby nie zatrudnione na etat. Zakaz handlu nie dotyczy też stacji paliw, aptek, itd. Od marca zakaz handlu obowiązuje również w wybrane niedziele. A kolejne zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r. Wtedy sklepy zamknięte będą w trzy niedziele miesiąca. Z kolei od 2020 r. zakaz handlu obowiązywać będzie we wszystkie niedziele.

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w 9 z 28 państw Unii Europejskiej. Sklepy całkowicie zamknięte są w Niemczech i Austrii. W tych krajach otwarte mogą być jedynie stacje paliw, sklepiki na dworcach kolejowych oraz położone w sąsiedztwie atrakcji turystycznych.

W Holandii w niedziele otwarte mogą być sklepy spożywcze oraz kwiaciarnie. Do godziny 13:00 można prowadzić sprzedaż jedzenia. W Grecji otwarte mogą być sklepy, których powierzchnia nie przekracza 250 m2. Podobnie jest w Belgii, gdzie zakaz handlu dotyczy tylko dużych supermarketów. W Luksemburgu hipermarkety mogą być otwarte przez 4 godziny tylko w pierwszą niedzielę miesiąca (chyba, że jest to święto). Z kolei w Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem Szkocji markety mogą być otwarte tylko przez kilka godzin, zaś w Szwecji zamknięte są miejsca, w których sprzedaje się alkohol.

Niedzielne zakupy bez ograniczeń, również w większych sklepach można zrobić w Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii (z wyjątkiem kilku regionów), Irlandii, Litwie, Łotwie, Malcie, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Włoszech.

Co ciekawe Solidarność chce jeszcze bardziej zaostrzyć zakaz handlu w niedziele. Według związkowców zamknięte miałyby być również kina i restauracje.

"Chcemy się przyjrzeć i zrobić rewizję w kodeksie pracy, aby kolejne grupy zawodowe mogły w niedzielę odpocząć, bo przecież w kodeksie pracy mamy jasno napisane: – niedziela i święta są dniami wolnymi od pracy, ale jest cały katalog wyłączeń" – powiedział szef Solidarności Piotr Duda na walnym zebraniu delegatów śląsko-dąbrowskiej Solidarności w Katowicach.

W jakie niedziele zrobimy zakupy w tym roku:
• marzec: 25
• kwiecień: 29
• maj: 6, 27
• czerwiec: 3, 24
• lipiec: 1, 29
• sierpień: 5,. 26
• wrzesień: 2, 23, 30
• październik: 7, 28
• listopad: 4, 25
• grudzień: 2, 16, 23, 30.

Jakie sklepy będą otwarte na Łazarzu w niedzielę, 18 marca?:

 • Biedronka, dworzec Poznań Główny: od 9:00-20:00
 • Groszek, ul. Jarochowskiego 41: od 10:00-20:00
 • ABC, ul. Chełmońskiego 11: od 9:00-21:00
 • Delikatesy Victoria, ul. Głogowska 35: od 10:00-17:00
 • Spożywczo-monopolowy, ul. Sczanieckiej 9: od 8:00-20:00
 • sklep spożywczy, ul. Kolejowa 54, od 8:00 do 14:00
 • Żabka, ul. Stablewskiego/Lodowa: od 10:00-14:00 oraz od 16:00-21:00
 • Żabka, ul. Łukaszewicza 21: od 10:00-18:00
 • Galeria Panorama, ul. Górecka 30:
  – siłownia EFC w godz. 8:00-18:00
  – cukiernia Sowa, pizzeria Telepizza, lodziarnia Grycan, sklep obuwniczy Bucior, kwiaciarnia Zielony Zakątek w godz. 10:00 – 19:00.
 • Avenida: otwarte będą: 1Minute, A.Blikle, Boboq Fresh, Bon Apetito, Burger King, China House, Columbus Coffee, Cukiernia Sowa, Express Marche, Frankie`s, Fresh soki na zdrowie, Jean Louis David, Kantor Przemeks, KFC, KFC GO, Kinderplaneta, Kwiaciarnia Zielony Zakątek, Lotto, Mani Pedi, mBank, McDonald’s, Metrix, Mount Blanc, North Fish, Piekarnia Natura, Pizza Hut, Pralnia 5aSec, Rogalik, Salad Story, Salad Story wyspa, Salon Gier Ticket Tree, Sevi Oriental, Sindbad, So Coffee, Subway, SuperPharm, Telakces, Thai Wok i Złote Szatnie.
 • Rossmann, dworzec Poznań Główny: od 10:00-20:00


Komentarze (1)

18-03-2018 08:35:55
Natalia
Bardzo dziękuję za listę otwartych sklepów, bardzo przydatna:)!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

paź

11:30
Łazarz
Spacer po Fest Fyrtel - wycieczka z przewodnikiem, zaprasza Poznańskie Centrum Dziedzictwa
zbiórka: Rynek Łazarski

05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: