Przypomnijmy. Zgodnie z obowiązującą od marca ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę sklepy mogą być otwarte tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Zakaz nie dotyczy aptek i punktów aptecznych oraz stacji paliw, a także kwiaciarni, kawiarni, saloników prasowych, placówek handlowych w hotelach i na dworcach oraz punktów z pamiątkami oraz sklepów internetowych (z automatyczną obsługą zamówień). Otwarte będą mogły być sklepy prowadzone przez samych właścicieli. Za złamanie zakazu Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć karę pieniężną w wysokości od 1 000 do 100 tys. złotych. W niedzielę w godz. od 8:00 do 20:00 pod numerem telefonu 530 624 553 można było zgłaszać placówki, które naruszyy przepisy o "zakazie handlu w niedzielę i święta".
W niedzielę na Łazarzu zdecydowana większość sklepów była zamknięta. Zakupów nie można było zrobić w dyskontach sieci Biedronka, Lidl, w supermarkecie E.Leclerc czy delikatesach Piotr i Paweł.
Zamknięte były wszystkie sklepy sieci Żabka, które do tej pory były otwarte od 6 do 23, a także w święta, również Wielkanoc czy Boże Narodzenie. W niedzielę nie udało znaleźć się ani jednej otwartej Żabki.
"Ewentualne zmiany godzin otwarcia sklepów Żabka mogą być decyzjami franczyzobiorców, wynikającymi z chęci jak najlepszego dostosowania się do potrzeb klientów. Informacje o takich ewentualnych zmianach będą komunikowane przez poszczególne sklepy z odpowiednim wyprzedzeniem" – czytamy w komunikacie Żabki.
Jak widać na otwarcie sklepu nie zdecydował się nikt z prowadzących Żabkę. Zamknięte były sklepy tej sieci na Grunwaldzkiej, Śniadeckich, Głogowskiej, Hetmańskiej, Limanowskiego, Wyspiańskiego, Stablewskiego/Lodowej czy Łukaszewicza.
Nieczynny był również całodobowy Lewiatan przy skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej. Podobnie było z całodobowym sklepem spożywczo-monopolowym na rogu ulic Kanałowej i Małeckiego.
– Sklep zamykamy w sobotę o godz. 23:59 i otworzymy ponownie w poniedziałek punktualnie o północy – powiedział nam kierownik sklepu Lewiatan.
Jednak udało nam się znaleźć kilka sklepów, które były otwarte w niedzielę. Było to możliwe, gdyż zakaz handlu nie dotyczy właścicieli sklepów, którzy sami stanęli za ladą. Zakupy można było zrobić m.in. w czterech sklepach osiedlowych.
Zakupy można było zrobić również w Biedronce na dworcu Poznań Główny. Dyskont przeżywał prawdziwe oblężenie. Była to jedna z pięciu Biedronek, która mogła pracować.
– W najbliższą niedzielę, 11 marca sklepy sieci Biedronka zlokalizowane na dworcach będą otwarte. W liczącej 2823 sklepów sieci Biedronka takich placówek mamy zaledwie kilka. Dotyczy to sklepów: w Warszawie (Warszawa Centralna i Wschodnia), Krakowie, Poznaniu i Grudziądzu. Zgodnie z przepisami prawa oraz wytycznymi Państwowej Inspekcji Pracy, placówki zlokalizowane na dworcach i w miejscach obsługi podróżnych mogą być otwarte również w niedziele wolne od handlu – powiedział Arkadiusz Mierzwa, kierownik ds. Komunikacji Korporacyjnej w Jeronimo Martins Polska S.A., właściciela Biedronki.
Mało kto robił duże zakupy. Większość klientów kupowała przeważnie produkty żywnościowe.
– Specjalnie przyjechałem aż z Rataj, by zobaczyć czy faktycznie Biedronka na dworcu będzie otwarta. Kupiłem coś do picia i margarynę, gdyż te produkty mi się skończyły i je akurat potrzebowałem – powiedział Krzysztof Kowalewski, mieszkaniec os. Czecha.
– Wiedzieliśmy, że Biedronka ta będzie otwarta, ale nie planowaliśmy specjalnie zrobić zakupów. Akurat byliśmy w odwiedzinach u mojej mamy. Kupiliśmy jedynie pizzę, napoje, pieczywo i coś słodkiego do kawy – przyznaje Katarzyna, która przyjechała wraz mężem z Wildy.
– Akurat za pół godziny mam pociąg, dobrze się złożyło, że ten sklep jest otwarty, dzięki temu mogłem kupić wodę i przekąskę na podróż, a jadę aż do Lublina – przekonuje Patryk Kowalik.
Na dworcu czynny był również Rossmann, a także inne sklepy.
Z kolei w przydworcowej galerii handlowej Avenida otwarte były jedynie restauracje, punkty gastronomiczne, cukiernie i kawiarnie, kioski i salony prasowe. Mimo zamkniętych sklepów wiele osób spacerowało w niedzielę po obiekcie.
Kolejny zakaz handlu obowiązywać będzie także w najbliższą niedzielę, 18 marca. W kwietniu będzie handlowa jedynie ostatnia niedziela, 29 kwietnia. Będzie tak, gdyż 1 kwietnia przypada Wielkanoc, a w pozostałe niedziele: 8, 15 i 22 kwietnia obowiązywać będzie zakaz handlu.
Co ciekawe zakaz handlu obowiązywać będzie również w Wielką Sobotę. 31 marca sklepy będą mogły być otwarte jedynie do godz. 14:00.
Do tej pory zgodnie z obowiązującą od października 2007 roku ustawą o zakazie handlu w najważniejsze święta państwowe i kościelne większość sklepów była zamknięta w Nowy Rok, Trzech Króli, Wielkanoc, 1 i 3 maja, Zielone Świątki, Boże Ciało, 15 sierpnia, we Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości i Boże Narodzenie. Zakupy można zrobić jednak w niektórych sklepach. W tym przypadku handlować mogą właściciele sklepów i ich rodziny lub osoby nie zatrudnione na etat. Zakaz handlu nie dotyczy też stacji paliw, aptek, itd. Od marca zakaz handlu obowiązuje również w wybrane niedziele. A kolejne zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r. Wtedy sklepy zamknięte będą w trzy niedziele miesiąca. Z kolei od 2020 r. zakaz handlu obowiązywać będzie we wszystkie niedziele.
Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w 9 z 28 państw Unii Europejskiej. Sklepy całkowicie zamknięte są w Niemczech i Austrii. W tych krajach otwarte mogą być jedynie stacje paliw, sklepiki na dworcach kolejowych oraz położone w sąsiedztwie atrakcji turystycznych.
W Holandii w niedziele otwarte mogą być sklepy spożywcze oraz kwiaciarnie. Do godziny 13:00 można prowadzić sprzedaż jedzenia. W Grecji otwarte mogą być sklepy, których powierzchnia nie przekracza 250 m2. Podobnie jest w Belgii, gdzie zakaz handlu dotyczy tylko dużych supermarketów. W Luksemburgu hipermarkety mogą być otwarte przez 4 godziny tylko w pierwszą niedzielę miesiąca (chyba, że jest to święto). Z kolei w Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem Szkocji markety mogą być otwarte tylko przez kilka godzin, zaś w Szwecji zamknięte są miejsca, w których sprzedaje się alkohol.
Niedzielne zakupy bez ograniczeń, również w większych sklepach można zrobić w Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii (z wyjątkiem kilku regionów), Irlandii, Litwie, Łotwie, Malcie, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Włoszech.
Co ciekawe Solidarność chce jeszcze bardziej zaostrzyć zakaz handlu w niedziele. Według związkowców zamknięte miałyby być również kina i restauracje.
"Chcemy się przyjrzeć i zrobić rewizję w kodeksie pracy, aby kolejne grupy zawodowe mogły w niedzielę odpocząć, bo przecież w kodeksie pracy mamy jasno napisane: – niedziela i święta są dniami wolnymi od pracy, ale jest cały katalog wyłączeń" – powiedział szef Solidarności Piotr Duda na walnym zebraniu delegatów śląsko-dąbrowskiej Solidarności w Katowicach.
W jakie niedziele zrobimy zakupy w tym roku:
• marzec: 25
• kwiecień: 29
• maj: 6, 27
• czerwiec: 3, 24
• lipiec: 1, 29
• sierpień: 5,. 26
• wrzesień: 2, 23, 30
• październik: 7, 28
• listopad: 4, 25
• grudzień: 2, 16, 23, 30.
Jakie sklepy będą otwarte na Łazarzu w niedziele niehandlowe:
- Biedronka, dworzec Poznań Główny: od 9:00-20:00
- Groszek, ul. Jarochowskiego 41: od 10:00-20:00
- ABC, ul. Chełmońskiego 11: od 9:00-21:00
- Delikatesy Victoria, ul. Głogowska 35: od 10:00-17:00
- Spożywczo-monopolowy, ul. Sczanieckiej 9: od 8:00-20:00
- Galeria Panorama, ul. Górecka 30:
– siłownia EFC w godz. 8:00-18:00
– cukiernia Sowa, pizzeria Telepizza, lodziarnia Grycan, sklep obuwniczy Bucior, kwiaciarnia Zielony Zakątek w godz. 10:00 – 19:00. - Avenida: otwarte będą: 1Minute, A.Blikle, Boboq Fresh, Bon Apetito, Burger King, China House, Columbus Coffee, Cukiernia Sowa, Express Marche, Frankie`s, Fresh soki na zdrowie, Jean Louis David, Kantor Przemeks, KFC, KFC GO, Kinderplaneta, Kwiaciarnia Zielony Zakątek, Lotto, Mani Pedi, mBank, McDonald’s, Metrix, Mount Blanc, North Fish, Piekarnia Natura, Pizza Hut, Pralnia 5aSec, Rogalik, Salad Story, Salad Story wyspa, Salon Gier Ticket Tree, Sevi Oriental, Sindbad, So Coffee, Subway, SuperPharm, Telakces, Thai Wok i Złote Szatnie.
- Rossmann, dworzec Poznań Główny: od 10:00-20:00
Fot: Janusz Ludwiczak
Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep?
W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym: www.24.lazarz.pl lub wyślij e-mail 24@lazarz.pl albo sms/mms: 503 420 675.
ŁAZ@RZ24 – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Ulica Matejki będzie zamknięta!
(17-01-2025 07:09)
· Minister Sportu zadeklarował wsparcie od rządu na przebudowę Areny
(16-01-2025 08:30)
· "164" nie pojedzie Matejki. Od soboty spore zmiany w kursowaniu tramwajów
(15-01-2025 07:58)
· Przy SP69 powstaje Hala Sportów Walki
(14-01-2025 08:59)
· Wjechał w 7 zaparkowanych aut i uciekł z miejsca zdarzenia – sam zgłosił się na policję {►FILMY}
(14-01-2025 07:38)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· "Szóstka" nie będzie kursować
(24-11-2024 02:14)
Niezapominajka |
sty
17:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - nabożeństwo ekumeniczne
sty
18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Modlitwo Jedność Chrześcijan - nabożeństwo centralne, kazanie wygłosi abp. Stanisław Gądecki
sty
do 25-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Agro Premiery
sty
Polska * Poznań * Łazarz
33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - "dla onkologii i hematologii dziecięcej"
lut
do 14-02-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: