Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Autobusy "93" mają jeździć przez Jarochowskiego. Rada osiedla mówi "nie" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Autobusy "93" mają jeździć przez Jarochowskiego. Rada osiedla mówi "nie"
21-02-2018 23:46   Janusz Ludwiczak
Zarząd Transportu Miejskiego chce zmienić trasę autobusów linii nr 93, które zamiast przez Reymonta, miałby jeździć przez Wyspiańskiego, Jarochowskiego i Chociszewskiego, umożliwiając dojazd w rejon Parku Kasprowicza i szpitalu Św. Rodziny. Rada Osiedla Św. Łazarz negatywnie zaopiniowała projekt.

Na początku lutego ZTM poprosił Rady Osiedli: Grunwald Południe oraz Św. Łazarz o zaopiniowanie projektu zmiany trasy linii autobusowej nr 93, która miałby z Ronda Jeziorańskiego jeździć przez Wyspiańskiego, Jarochowskiego, Chociszewskiego i Arciszewskiego na Górczyn.

Zmiana polega na skierowaniu linii nr 93 przez ulicę Jarochowskiego. Zmiana trasy nie spowoduje pominięcia jakiegokolwiek przystanku, a obsłużona zostałaby ulica Jarochowskiego z planowanym przystankiem w pobliżu Szpitala św. Rodziny. Liczba kursów linii pozostanie bez zmian– tłumaczy Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego ds. publicznego transportu zbiorowego.

ZTM chce zmienić trasę "93" również w celu poprawy skomunikowania okolic Parku Kasprowicza i zachodniej części Łazarza. Prawdopodobnie zmiany mają również związek z ciągle zakorkowaną ulicą Reymonta, zwłaszcza w godzinach szczytu.

Sprawa ta była omawiana podczas środowej sesji Rady Osiedla Św. Łazarz.

ZTM wystąpił z pismem, gdy dowiedział się od ZDM o uspokojeniu ruchu na Łazarzu i planowanych zmianach na ulicy Jarochowskiego jakie mają zostać wprowadzone. Na ulicy Jarochowskiego ma zostać wprowadzony jeden kierunek ruchu. Poprowadzenie autobusu spowoduje likwidację połowy miejsc postojowych. Podczas planowanego wprowadzenia kontrapasu rowerowego na Jarochowskiego miało zostać zlikwidowanych 80 miejsc postojowych. Wątpię, by ten autobus był atrakcyjny dla osób jadących na Górczyn, oby się nie okazało, że wybiorą inny środek transportu, by nie jeździć naokoło – przekonywał Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

A dlaczego autobus "93" nie mógłby jeździć przez Jarochowskiego? – sprzeciwiała się radna Agnieszka Glapa.

Ulice Wyspiańskiego i Szymborska będą wyglądały fatalnie, gdy pojawią się tam 2 autobusy jeżdżące regularnie co kilka minut. Rejon Parku Kasprowicza jest dobrze skomunikowany – wskazywała Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Ostatecznie, wszyscy łazarscy radni nie zgodzili się, by "93" jeździł przez Jarochowskiego, negatywnie opiniując projekt zmiany w funkcjonowaniu linii nr 93. W tej sprawie ma wypowiedzieć się jeszcze Rada Osiedla Grunwald Południe. Stanowisko rad osiedli nie jest wiążące dla Zarządu Transportu Miejskiego, który decyduje o przebiegach tras tramwajów i autobusów.

Uzasadnienie Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz w sprawie zaopiniowania projektu zmian w funkcjonowaniu linii autobusowej nr 93.

Mieszkańcy Łazarza nie zgłaszali potrzeby przeprowadzenia linii 93 (lub jakiejkolwiek innej) przez tzw. Górny Łazarz. Ta część osiedla jest dobrze skomunikowana, w pobliżu przebiega linia 64, 45 oraz linie tramwajowe na ul. Głogowskiej. Proponowany przebieg linii okala Park Kasprowicza, który sam w sobie nie jest punktem docelowym dla pasażerów. Proponowany przystanek przy szpitalu Św. Rodziny prawdopodobnie nie będzie generował dodatkowego ruchu pasażerskiego, z uwagi na charakter tego szpitala (ginekologiczno-położniczy). Ponadto, zgodnie z planami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego część oddziałów ze szpitala Św. Rodziny zostanie przeniesiona do nowobudowanego Szpitala Dziecięcego przy ul. Lechickiej.

Rada Osiedla Św. Łazarz, w związku z zaawansowanymi pracami przy budowie pływalni krytej w Parku Kasprowicza, planuje zlokalizować na ul. Reymonta przystanek linii 93 tuż przy wejściu do te pływalni. Przystanek ten zagwarantuje dostęp do pływalni krytej mieszkańcom Górczyna, Starego Grunwaldu i Jeżyc.

Zaproponowany pomysł jest całkowicie sprzeczny z projektem przebudowy ulicy Jarochowskiego oraz koncepcją uspokojenia ruchu na Górnym Łazarzu. W trakcie zeszłorocznych konsultacji z mieszkańcami tej części Łazarza zaaprobowany został projekt przebudowy ulicy Jarochowskiego w wariancie jednokierunkowym, z ruchem koncentrycznym prowadzącym do szpitala i dwoma wyniesionymi skrzyżowaniami. Akceptacja mieszkańców udzielona została pod warunkiem zachowania istniejącej liczby miejsc parkingowych. Proponowany przebieg linii autobusowej 93 przez ulicę Jarochowskiego spowoduje, iż ulica ta będzie musiała pozostać dwukierunkowa (lub jednokierunkowa z wyznaczonym BUS-pasem), przy takim układzie ulicy, zachowując szerokość obu jezdni dostosowaną do autobusów, należałoby od nowa zaprojektować ulicę Jarochowskiego i przeprowadzić ponowne konsultacje z mieszkańcami. Proponowane rozwiązanie prowadziłoby do likwidacji około połowy miejsc parkingowych, w porównaniu z projektem zaakceptowanym przez mieszkańców w trakcie konsultacji. W związku z powyższym bardzo mało prawdopodobne jest, iż taki projekt uzyskałby akceptację mieszkańców podczas konsultacji.

A co Państwo sądzą o pomyśle skierowania "93" przez Jarochowskiego? Jak oceniacie komunikację publiczną na Łazarzu? Które linie funkcjonują dobrze, a które przebiegi tramwajów i autobusów należy zmienić? Zachęcamy do dyskusji, jesteśmy ciekawi Waszych opinii.


Map: ZTM


Komentarze (18)

25-02-2018 18:00:28
Inny
To a Reymonta nie może być buspas na torowisku?
25-02-2018 17:21:00
M.
@pasażer, puszczenie linii 93 przez Jarochowskiego ma pomóc w utrzymaniu czasu przejazdu (ominięcie korków na Reymonta).Tak zakładają pomysłodawcy tego rozwiązania. Już teraz przesunięcie 93 na Kasprzaka wydłużyłoby czas przejazdu, a trzeba pamiętać, że zaplanowane zmiany na Jarochowskiego wpłyną na intensyfikację ruchu na Kasprzaka (według szacunków ZDM o ok. 30%). Zmiana, która niczego nie poprawi nie ma sensu.
25-02-2018 17:20:13
Tomek
Razem z rodziną jestem za zdecydowanym ograniczeniem ruchu i wprowadzeniem ulic jednokierunkowych. Jestem także przeciwny postulatów mieszkańców Piatkowa, którzy nie są mieszkańcami naszej dzielnicy.
25-02-2018 09:46:03
Elvira
Razem z rodziną, jesteśmy przeciwni ograniczania ruchu 2-kierunkowego na Jarochowskiego. Wprowadzi do chaos i wcale nie ograniczy tranzytu przez ciasne uliczki Łazarza.
24-02-2018 15:39:42
pasażer
Czy nie lepiej byłoby puścić ten autobus przez ulicę Kasprzaka, żeby nie budować nowego przystanku na Jarochowskiego, tylko wykorzystać istniejące na których zatrzymuje się 64?
23-02-2018 16:53:44
Mieszkanka Łazarza
Nie rozumiem idei kontrapasa rowerowego obok parku Kadprowicza. Uspokojenie ruchu i likwidacja miejsc parkingowych nie poprawia życia w mieście. Dlaczego rowerzyści nie moga jeździć zgodnie z kierunkiem jazdy samochodów?
23-02-2018 11:21:27
Stefania
Razem z rodziną jesteśmy przeciwni poprowadzeniu trasy autobusowej w ciągu ulicy Jarochowskiego.
23-02-2018 07:05:27
x
Autobus jeździ swoją trasą od ponad 20 lat, teraz jakiś geniusz wpadł na nowy pomysł. Za chwilę się okaże, że skoro na Reymonta nie ma autobusów, to może zwężyć ją i zrobić ścieżkę rowerową.
23-02-2018 06:52:47
Negatyw
Gdy mówi się o studenciarni na Batorego i zakłócaniu ciszy nocnej, najczęściej sugerujecie wyprowadzkę poza Poznań. Jeśli zatem jest Wam za głośno na Łazarzui macie za dużo spalin - wyprowadzcie się na wieś... (!!!).
22-02-2018 17:41:09
Jarochowska
do @M. Po pierwsze, na Jarochowskiego aktualnie nie trzeba uspokajać żadnego ruchu - nie ma korków, jest spokojnie i cicho. Samochody jedynie jeżdżą niekiedy za szybko, co można zmienić w inny sposób, niż wprowadzając tam jeden kierunek; Po drugie, ci pasażerowie, którzy jeżdżą 93 i nie są mieszkańcami Górnego Łazarza (czyli większość pasażerów tej linii, będą niezadowoleni, bo autobus pojedzie zygzakami, dłużej, mniej komfortowo, a zaliczając nowe przystanki przejazd ten będzie jeszcze droższy. Dlatego jestem przeciwna prowadzeniu trasy autobusowej ulicą Jarochowskiego. Podobnie jak jestem przeciwna "uspokajaniu ruchu" na Górnym Łazarzu, zaproponowanym w trzech wariantach, gdyż uważam te projekty za narzucany odgórnie humbug, oparty na błędnych pseudodiagnozach...
22-02-2018 15:39:23
Aga
Dlaczego nie pomyślą o przebudowie torowiska na Reymonta od Wyspiańskiego do Hetmańskiej z utwardzoną nawierzchnia, tak jak od ronda do Wyspiańskiego i autobusy puścić po torowisku...
22-02-2018 14:31:57
M.
@Jarochowska, podytkowana zmiana jest konsekwencją tzw. uspokojenia ruchu na Łazarzu, co z kolei zwiększy natężenie ruchu na Reymonta. W większych korkach będą też stały autobusy miejskie, więc przesunięcie 93 na Jarochowskiego ma swoją głębszą logikę. Rozumiem obawy o większy hałas. Mogę tylko powiedzieć, że mieszkając przy trasie przejazdu autobusu 64, bardziej uciążliwy jest natężony ruch samochodowy. Argument, że z Jarochowskiego jest stosunkowo blisko do tramwaju - prawda, ale autobusem 93 jeżdżą nie tylko mieszkańcy tej ulicy. Nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie, warto je spokojnie rozważyć. Jednak coś innego jest dla mnie istotne w tej informacji. Otóż pokazuje ona, że na transport drogowy trzeba patrzeć całościowo i polityka transportowa powinna być planowana dla całego miasta, a nie dla poszczególnych ulic. Twierdzenie, że zwężenie czy zmiana kierunku jednej ulicy nie zmienia niczego na sąsiadujących z nią drogach jest naiwnością. To jest system naczyń połączonych i projektując zmiany trzeba dostrzegać coś więcej niż czubek własnego nosa. Pośpiech w podejmowaniu decyzji jest niewskazany. Dziwi mnie, że ZDM i ZTM nie konsultują ze sobą planowanych zmian.
22-02-2018 10:44:00
Jarochowska
Proponowana zmiana jest podyktowana względami ekonomicznymi - zamiast jednego dystansu między przystankami Arciszewskiego-rondo Jana Nowaka- Jeziorańskiego, będą dwa a może trzy nowe przystanki na odcinku Wyspiańskiego-Jarochowskiego-Chociszewskiego-Sczanieckiej. Zwiększą się koszty przejazdu pasażerów, dotychczas korzystających z tej linii, a do tego pogorszy się komfort życia mieszkańców ul. Wyspiańskiego, Jarochowskiego i Chociszewskiego, a także użytkowników parku Kasprowicza. Dotychczas mieszkańcy nie narzekali na obsługę komunikacyjną - blisko jest "na tramwaj" i na przystanki autobusowe. POMYSŁ JEST NIEPOTRZEBNY!
22-02-2018 08:58:15
Pozytyw
Jako mieszkaniec Jarochowskiego zgadzam się z opinia Rady Osiedla. Wprawdzie jest to ulica najbardziej oddalona od komunikacji miejskiej, ale bez przesady kilkaset metrów pieszo do tramwaju na Glogowskiej albo Reymonta jest do przyjęcia.
22-02-2018 07:24:20
Negatyw
Mieszkańcy Łazarza nie chcą (z tego co widzę), żadnego pojazdu nie zameldowanego w ich rewirze. To może zlikwidować w 100% wjazd pojazdów i zrobić deptak...??!! :-) :-) :-)
22-02-2018 02:11:35
as
Niech rada osiedla da po 5 stacji rowerowych na każdej ulicy
22-02-2018 00:26:18
Mieszkaniec
Nie chcemy tego autobusu na Jarochowskiego!!!!
22-02-2018 00:06:00
mieszkaniec
Najpierw rada osiedla funduje nam jednokierunkową Jarochowskiego, a teraz jeszcze unimożliwia dojazd autobusem do szpitala Św. Rodziny, MDk3 czy Areny. Połączenie mogą zyskać nie tylko mieszkańcy Łazarza... Ale nie musi to być "93", którego trasa jest mocno zakręcona.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

lut

do 23-02-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
Targi wnętrz

21

lut

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

18:30
Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
63. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: