Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W połowie roku ruszy przebudowa Rynku Łazarskiego. Kupcy będą targować na ulicy i małej płycie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W połowie roku ruszy przebudowa Rynku Łazarskiego. Kupcy będą targować na ulicy i małej płycie
21-02-2018 04:20   Janusz Ludwiczak
Najpóźniej we wrześniu ma rozpocząć się remont Rynku Łazarskiego. Prace potrwają aż dwa lata, jednak na czas prowadzonych robót cały czas czynne będą stragany, które mają zostać przeniesione na tzw. "małą płytę" oraz na ulicę, łączącą Dmowskiego z Małeckiego – ta będzie na dobre wyłączona z ruchu kołowego. W drugim etapie zrewitalizowany ma zostać również "Lejek Łazarski", jednak cała zieleń znajdująca się na Skwerze im. Kazimierza Nowaka zostanie usunięta i przeniesiona m.in. na Skwer Focha oraz na... Wildę.

Rok temu, pod koniec marca 2017 r. miasto rozstrzygnęło konkurs na przygotowanie koncepcji przebudowy Rynku Łazarskiego. Zwycięski projekt, który przygotowała Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat zakłada, że targowisko zostanie zadaszone i będzie w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi mają zyskać szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń.

Z kolei na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka pojawi się strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami. Projektanci przewidzieli również postawienie rzeźby "Eki z Małeki".

Kilka dni temu magistrat zaprezentował nowe wizualizacje nowego Rynku Łazarskiego. Remont targowiska ma ruszyć w połowie roku.

Dokładny termin rozpoczęcia robót budowlanych związanych z rewaloryzacją przestrzeni Rynku Łazarskiego zostanie ustalony po konsultacjach z kupcami prowadzących działalność na targowisku. Obecnie rozważane są dwa warianty: rozpoczęcia robót w połowie roku lub na początku IV kwartału 2018 (po zakończeniu najbardziej intesywnego sezonu na targowisku) – tłumaczy portalowi lazarz.pl Weronika Sińska-Mikuła, p.o. Kierownika Oddziału Projektów Śródmiejskich Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania.

Prace potrwają aż dwa lata, jednak na czas prowadzonych robót cały czas czynne będą stragany, które mają zostać przeniesione na tzw. "małą płytę" oraz na ulicę, łączącą Dmowskiego z Małeckiego – ta będzie na dobre wyłączona z ruchu kołowego, choć początkowo zakładano, że kupcy będą prowadzić działalność również na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka.

Z uwagi na konieczność utrzymania ciągłości w funkcjonowaniu handlu na targowisku inwestycja będzie prowadzona dwuetapowo. W trakcie pierwszego etapu prac - realizowanych na dużej płycie - zostanie utworzone tymczasowe targowisko w północno-zachodniej części placu na tzw. małej płycie. Nie jest jeszcze zatwierdzony schemat organizacji ruchu na okres budowy, dlatego na chwilę obecną nie mogę udzielić szczegółowych informacji w tym temacie. Wyprzedzająco przed rozpoczęciem robót budowlanych poinformujemy mieszkańców o zmianach w organizacji ruchu na okres budowy – wyjaśnia Weronika Sińska-Mikuła z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

W 2019 roku ma z kolei rozpocząć się drugi etap przebudowy Rynku Łazarskiego, który zakłada również rewitalizację "Lejka". Jednak cała zieleń znajdująca się na Skwerze im. Kazimierza Nowaka zostanie usunięta i przeniesiona m.in. na Skwer Focha (dawniej Pl. Wyspiańskiego) oraz na... Wildę.


Komentarze (12)

23-02-2018 15:20:21
?
I ta namiastka zieleni...
23-02-2018 12:42:33
x
Kalka z innych polskich zrewitalizowanych rynków. Wszędzie taka sama kostka, grafity i fontanny. Charakteru to nie ma za grosz, nieoswojona zimna płaszczyzna. Sprzedający stłoczeni pod dachem, praktycznie ramię w ramię, tak, że mogą czytać sobie wzajemnie sms-y i kupujący przeciskający się między nimi.
23-02-2018 11:14:10
Mieszkanka
Miejsc parkingowych będzie coraz mniej a już teraz niema gdzie zaparkować.A gdzie będą parkować handlujący,czy na przeciw samu będzie budynek? tak jak to pokazano w projektach które pokazano wcześniej?
22-02-2018 14:21:30
Amicus
Dosyć tego syfu, który jest teraz. Interesująca koncepcja. Mnie się podova.
22-02-2018 05:51:58
Wolf
Tak to wygląda że miejsca na stragany będzie mniej. Pewnie same stragany będą mniejsze niż te obecne. Na obrzeżach płyty zamiast straganów ma się pojawić zieleń.
21-02-2018 23:17:14
N1
Największy hałas od samochodów jest od Głogowskiej. Projekt odsuwa ulice od kamienic, tylko zamiast na wprost Małeckiego, trzeba będzie jechać łukiem. Mam tylko wrażenie że miejsca na stragany będzie mniej.
21-02-2018 21:57:48
Mieszkanka
Żeby było tak ładnie to wszystkie kamienice musiały by mieć odnowione elewacje.
21-02-2018 16:26:16
wolf
Zadaszenie płyty wydaje się niepraktyczne: na środku będzie miało dziurę i nie ochroni latem przed słońcem. Podejrzewam też że szybko będą się robić zacieki i pył będzie osidać jak na elewacji nowego dworca PKP czy nowego przytstanku tramwajowego DWorzec Zachodni. Przeniesienie ruchu samochodowego pod kamienicę oznacza większy hałas dla mieszkańców. Zagospodarowanie lejka tak jak inni zauważyli zostanie zagarnięte przez żuli i penerstwo. Dobrze że będzie remont rynku zapowiadany od wielu lat, szkoda tylko że projektanci i władze miasta nie znają Łazarza dla którego meiszkańców rynek jest najważniejszym miejscem. Co do Społem-Kącik to remont rynku nie wpłynie na niego raczej w żaden sposób.
21-02-2018 11:48:56
Mieszkanka
Jak będą wyglądać ulice obok Rynku Łazarskiego?
21-02-2018 11:44:48
ja
Czy Sam Społem zostanie?tyle lat już istnieje na ul.Kącik.A ta fontanna to racja łaźnia dla żuli nikt nie pomyślał jak zawsze tak jak z tym rondem na rynku.Czy ktoś się liczy ze zdaniem mieszkańców
21-02-2018 10:14:28
Basik
A ta fontanna do kąpieli dla żuli jest świetna.Kwiat łazarza będzie szczęśliwy
21-02-2018 06:59:53
Negatyw
Już widzę ten jubel i bałagan...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: