Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Społecznicy chcą zostać politykami - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Społecznicy chcą zostać politykami
12-02-2018 12:42   Janusz Ludwiczak
Andrzej Janowski - mieszkaniec Łazarza i prezes Stowarzyszenia Rowerowy Poznań, Magdalena Garczarczyk z Kolektywu Kąpielisko, miejski aktywista Włodzimierz Nowak, jeden z pomysłodawców inicjatywy "Nowa Głogowska", której celem jest zwężenie głównej ulicy Łazarza, a także wiceprezydent Maciej Wudarski, pierwszy gej Poznania Arkadiusz Kluk, a nawet żona prezydenta Joanna Jaśkowiak będą startować w jesiennych wyborach samorządowych do Rady Miasta. Koalicja Prawo do Miasta powołała społeczny, obywatelski komitet wyborczy.

W drugiej połowie października lub na początku listopada będziemy wybierać nowego prezydenta Poznania i miejskich radnych. Termin wyborów samorządowych jeszcze nie jest znany.

Wiadomo, że o fotel prezydenta na drugą kadencję ubiegać będzie się na pewno Jacek Jaśkowiak, który wystartuje z listy PO. PiS wystawi prawdopodobnie Tadeusza Zyska, jednak decyzję w tej sprawie podejmie również zarząd centralny partii rządzącej.

Udział w jesiennych wyborach zapowiedziało już Prawo do Miasta, które w czwartek ogłosiło powołanie społecznego, obywatelskiego komitetu wyborczego.

Chcemy wziąć realną, polityczną współodpowiedzialność za miasto i jest to podstawowy powód naszego zamiaru startu wyborach. Bez znaczącego udziału we władzy możemy tylko być, i jesteśmy, petentami dobijającymi się o społeczne racje do drzwi urzędów, instytucji i polityków. Idziemy do wyborów po mandaty radnych, by utworzyć społeczny klub radnych miejskich, bez którego akceptacji nie da się dalej zarządzać naszym miastem – tłumaczy Paweł Głogowski ze Stowarzyszenia Ulepsz Poznań.

Nazywamy naszą inicjatywę „Koalicja Prawo do Miasta” ze względu na uniwersalny, prospołeczny charakter przesłania jakie ta nazwa niesie. Przez kilkanaście lat udziałem Poznania był dryf rozwojowy, co skutkuje stagnacją, wyprowadzką poznaniaków z miasta, brakiem poprawy warunków życia, zwłaszcza w dzielnicach śródmiejskich, a w niektórych dziedzinach – kryzysem. Efekciarskie, gigantomańskie inwestycje, chybione i marnotrawne, są jednym z czynników sprawczych tego kryzysu. Kierunkowo słuszne próby zmian polityki miejskiej w ostatniej kadencji władz okazują się bardziej deklaratywne niż faktyczne, niekonsekwentne, fragmentaryczne. Tak dalej być nie może, bo traci na tym Poznań i poznaniacy – dodaje Lech Mergler ze Stowarzyszenia Prawo do Miasta.

W kampanii wyborczej Prawo do Miasta chce stosować program 15 Tez o Mieście Kongresu Ruchów Miejskich, wśród których są m.in. dostosowanie budżetu miasta do potrzeb i aspiracji mieszkańców, opieka nad słabszymi zgodnie z zasadami społecznej sprawiedliwości, wspieranie lokalnego biznesu, zapewnienie mieszkań dla przeciętnie zamożnych mieszkańców, transport zrównoważony czy rewitalizacja zdegradowanych i historycznych obszarów miejskich.

W czwartek Prawo do Miasta przedstawiło również członków grupy inicjatywnej, którzy zapowiedzieli, że będą kandydować do Rady Miasta. Wśród nich znaleźli się m.in. Magdalena Garczarczyk z Kolektywu Kąpielisko, Andrzej Janowski - mieszkaniec Łazarza, prezes Stowarzyszenia Rowerowy Poznań i jeden z inicjatorów projektu "Rowerowy Łazarz", założyciel kina w bramie kamienicy przy ul. Matejki 46, Włodzimierz Nowak – współzałożyciel Stowarzyszenia Urbanator i jeden z pomysłodawców inicjatywy "Nowa Głogowska", której celem jest zwężenie głównej ulicy Łazarza.

Na liście wyborczej Prawa do Miasta mają znaleźć się również obecny wiceprezydent Poznania Maciej Wudarski, pierwszy gej Poznania Arkadiusz Kluk – założyciel i prezes Stowarzyszenia Grupa Stonewall, organizator Marszu Równości i Poznań Pride Week.

Do Rady Miasta chce startować również żona prezydenta Poznania Joanna Jaśkowiak, dyrektor Gabinetu Prezydenta Andrzej Białas, obecny miejski radny Tomasz Wierzbicki, przewodnicząca Rady Osiedla Wilda Dorota Bonk-Hammermeister, szefowa jeżyckiego samorządu pomocniczego Aleksandra Sołtysiak-Łuczak, Paweł Sowa – wieloletni prezes Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania czy także Paweł Głogowski – założyciel i prezes Stowarzyszenia Ulepsz Poznań, a także Lech Mergler – współzałożyciel stowarzyszeń: My-Poznaniacy i Prawo do Miasta oraz federacji Kongres Ruchów Miejskich.


Aktualności
Niezapominajka
22

sty

17:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - nabożeństwo ekumeniczne

23

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Modlitwo Jedność Chrześcijan - nabożeństwo centralne, kazanie wygłosi abp. Stanisław Gądecki

24

sty

do 25-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Agro Premiery

26

sty

Polska * Poznań * Łazarz
33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - "dla onkologii i hematologii dziecięcej"

11

lut

do 14-02-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: