Ponad 200 osób wzięło udział w spotkaniu dotyczącym planów wprowadzenia Strefy Płatnego Parkowania na Łazarzu. Atmosfera na spotkaniu była gorąca, czasami wręcz burzliwa. Dyskusja rozpoczęła się zanim drogowcy i projektanci przedstawili założenia koncepcji.
"My nie chcemy takich zmian! Dlaczego wszystkie ulice mają być jednokierunkowe? Komu ma służyć strefa, będzie obowiązywać wtedy, kiedy jesteśmy w pracy? Jak będziemy dojeżdżać z Łazarza, naokoło? Dlaczego nie może powstać parking pod Rynkiem Łazarskim" – pytali mieszkańcy.
Podczas spotkania mieszkańcy obawiali się również, że planowane zmiany w organizacji ruchu wprowadzą zamieszkanie komunikacyjne, a kierowcy będą kluczyć "zygzakami" po ulicach, które będą jednokierunkowe na różnych odcinkach. Uczestnicy dyskusji wskazywali również, że miasto chce głównie zarobić na wprowadzeniu strefy płatnego parkowania, która obowiązywać będzie tylko w dni robocze między godz. 8 a 18.
Pierwotnie spotkanie konsultacyjne miało odbyć się w formie warsztatów, ale dyskusja się przeciągnęła. Część osób z nich zrezygnowała. W konsekwencji część ludzi przeniosła się do innej sali, aby uczestniczyć w warsztatach, spotkaniu w małych grupkach. Większość osób pozostała i kontynuowała dyskusję.
Podczas warsztatów można było porozmawiać z dr inż. Szymon Fierek z Wydziału Maszyn Roboczych i Transportu Politechniki Poznańskiej, który jest autorem trzech wariantów koncepcji strefy parkowania, a także z przedstawicielem Zarządu Dróg Miejskich, Miejskiego Inżyniera Ruchu, projektantem przebudowy Rynku Łazarskiego czy przewodniczącym Rady Osiedla Św. Łazarz.
– Metoda warsztatowa jest o wiele bardziej lepsza dla uczestników. Nie każdy ma możliwość zadania pytania na forum. Na warsztatach konsultacje odbywają się w mniejszych grupach, podczas których eksperci mogą rozwiązać wątpliwości, odpowiedzieć na pytania, mieszkańcy mogą sprawdzić mapę, zapytać co ich interesuje – mówi Agata Kaniewska, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.
Dziś (czyli w czwartek, 18 stycznia) w Zespole Szkół Gimnazjalno-Licealnych przy zbiegu ulic Wyspiańskiego i Jarochowskiego, opodal Areny odbędzie się kolejne spotkanie, dla osób, które nie mogły wziąć udział w środowych konsultacjach.
Wszelkie uwagi, opinie i sugestie dotyczące zmian można do 31 stycznia przesyłać:
• poprzez e-mail na adres: lazarz@zdm.poznan.pl;
• pocztą tradycyjną na adres: Zarząd Dróg Miejskich, ul. Wilczak 17, 61-623 Poznań;
• w formie pisemnej do siedziby ZDM.
– Po zebraniu wszystkich opinii niezależnie jaką formą do nas trafią spotkamy się z projektantami, Miejskim Inżynierem Ruchu i decydentami, którzy mogą mieć wpływ, którzy mogą zmienić przedstawione warianty – wyjaśnia Agata Kaniewska z ZDM.
– Na razie to są koncepcje, pomysły. Pytamy mieszkańców czy chcą strefy, jakich chcą rozwiązań, czy oczekują uspokojenia ruchu czy odpowiada im zmiana kierunków ruchu. Nic nie jest przesądzone. W tym roku mają powstać projektu organizacji ruchu, a wdrażanie strefy płatnego parkowania i elementów uspokojonego ruchu odbywałoby się w latach 2019-2021 – podsumowuje Agata Kaniewska.
A czy strefa płatnego parkowania jest potrzebna na Łazarzu? Jak zaznacza nasz Czytelnik, część uczestników konsultacji przyjechała samochodem i zaparkowała auto przy samym budynku "dziewiątki".
Konsutlacje odbyły sie w Szkole Podstawowej nr 9. Sporo rozmawiano o uporządkowaniu miejsc parkingowych. W tym samym czasie placyk przed szkołą wyglądał jak jeden wielki parking. Przypomnę tylko, że na ten placyk można wjechać wyłącznie przez jedno z dwóch przejść dla pieszych prowadzących do szkoły, czyli łamiąc przepisy. Tak to miejsce wygląda zresztą codziennie, w tym rano, gdy dzieci zmierzają do szkoły. To proszenie się o wypadek – pisze do nas Marcin Napierała.
A co zakłądają zmiany związane z wprowadzeniem strefy płatnego parkowania na Łazarzu? O tym więcej w artykule: Strefa parkowania obejmie Łazarz – jakich zmian chcemy?
Spotkanie konsultacyjne dotyczące wprowadzenia strefy płatnego parkowania na Łazarzu transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo. Poniżej relacje wideo:
Fot: Janusz Ludwiczak
ZOBACZ TAKŻE: Strefa parkowania obejmie Łazarz – jakich zmian chcemy?
ZOBACZ TAKŻE: Szykuje się rewolucja komunikacyjna. Wiele ulic ma stać się jednokierunkowa
ZOBACZ TAKŻE: W okolicach Targów jest 627 miejsc postojowych
ZOBACZ TAKŻE: Tramwaje jeżdżące Głogowską są przepełnione? Sprawdził to prezydent Jacek Jaśkowiak
ZOBACZ TAKŻE: Prezydent Poznania rozmawiał z mieszkańcami o problemach Łazarza {► WIDEO}
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Ulica Matejki będzie zamknięta!
(17-01-2025 07:09)
· Minister Sportu zadeklarował wsparcie od rządu na przebudowę Areny
(16-01-2025 08:30)
· "164" nie pojedzie Matejki. Od soboty spore zmiany w kursowaniu tramwajów
(15-01-2025 07:58)
· Przy SP69 powstaje Hala Sportów Walki
(14-01-2025 08:59)
· Wjechał w 7 zaparkowanych aut i uciekł z miejsca zdarzenia – sam zgłosił się na policję {►FILMY}
(14-01-2025 07:38)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· "Szóstka" nie będzie kursować
(24-11-2024 02:14)
Niezapominajka |
sty
17:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - nabożeństwo ekumeniczne
sty
18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Modlitwo Jedność Chrześcijan - nabożeństwo centralne, kazanie wygłosi abp. Stanisław Gądecki
sty
do 25-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Agro Premiery
sty
Polska * Poznań * Łazarz
33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - "dla onkologii i hematologii dziecięcej"
lut
do 14-02-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: