Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Mieszkańcy debatowali jakich chcą zmian po rozszerzeniu strefy parkowania na Łazarz {►WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Mieszkańcy debatowali jakich chcą zmian po rozszerzeniu strefy parkowania na Łazarz {►WIDEO}
18-01-2018 07:38   Janusz Ludwiczak
Po brzegi wypełniła się w środowy wieczór aula Szkoły Podstawowej nr 9, w której odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania na Łazarz.

Ponad 200 osób wzięło udział w spotkaniu dotyczącym planów wprowadzenia Strefy Płatnego Parkowania na Łazarzu. Atmosfera na spotkaniu była gorąca, czasami wręcz burzliwa. Dyskusja rozpoczęła się zanim drogowcy i projektanci przedstawili założenia koncepcji.

"My nie chcemy takich zmian! Dlaczego wszystkie ulice mają być jednokierunkowe? Komu ma służyć strefa, będzie obowiązywać wtedy, kiedy jesteśmy w pracy? Jak będziemy dojeżdżać z Łazarza, naokoło? Dlaczego nie może powstać parking pod Rynkiem Łazarskim" – pytali mieszkańcy.

Podczas spotkania mieszkańcy obawiali się również, że planowane zmiany w organizacji ruchu wprowadzą zamieszkanie komunikacyjne, a kierowcy będą kluczyć "zygzakami" po ulicach, które będą jednokierunkowe na różnych odcinkach. Uczestnicy dyskusji wskazywali również, że miasto chce głównie zarobić na wprowadzeniu strefy płatnego parkowania, która obowiązywać będzie tylko w dni robocze między godz. 8 a 18.

Pierwotnie spotkanie konsultacyjne miało odbyć się w formie warsztatów, ale dyskusja się przeciągnęła. Część osób z nich zrezygnowała. W konsekwencji część ludzi przeniosła się do innej sali, aby uczestniczyć w warsztatach, spotkaniu w małych grupkach. Większość osób pozostała i kontynuowała dyskusję.

Podczas warsztatów można było porozmawiać z dr inż. Szymon Fierek z Wydziału Maszyn Roboczych i Transportu Politechniki Poznańskiej, który jest autorem trzech wariantów koncepcji strefy parkowania, a także z przedstawicielem Zarządu Dróg Miejskich, Miejskiego Inżyniera Ruchu, projektantem przebudowy Rynku Łazarskiego czy przewodniczącym Rady Osiedla Św. Łazarz.

– Metoda warsztatowa jest o wiele bardziej lepsza dla uczestników. Nie każdy ma możliwość zadania pytania na forum. Na warsztatach konsultacje odbywają się w mniejszych grupach, podczas których eksperci mogą rozwiązać wątpliwości, odpowiedzieć na pytania, mieszkańcy mogą sprawdzić mapę, zapytać co ich interesuje – mówi Agata Kaniewska, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

Dziś (czyli w czwartek, 18 stycznia) w Zespole Szkół Gimnazjalno-Licealnych przy zbiegu ulic Wyspiańskiego i Jarochowskiego, opodal Areny odbędzie się kolejne spotkanie, dla osób, które nie mogły wziąć udział w środowych konsultacjach.

Wszelkie uwagi, opinie i sugestie dotyczące zmian można do 31 stycznia przesyłać:
• poprzez e-mail na adres: lazarz@zdm.poznan.pl;
• pocztą tradycyjną na adres: Zarząd Dróg Miejskich, ul. Wilczak 17, 61-623 Poznań;
• w formie pisemnej do siedziby ZDM.

– Po zebraniu wszystkich opinii niezależnie jaką formą do nas trafią spotkamy się z projektantami, Miejskim Inżynierem Ruchu i decydentami, którzy mogą mieć wpływ, którzy mogą zmienić przedstawione warianty – wyjaśnia Agata Kaniewska z ZDM.

– Na razie to są koncepcje, pomysły. Pytamy mieszkańców czy chcą strefy, jakich chcą rozwiązań, czy oczekują uspokojenia ruchu czy odpowiada im zmiana kierunków ruchu. Nic nie jest przesądzone. W tym roku mają powstać projektu organizacji ruchu, a wdrażanie strefy płatnego parkowania i elementów uspokojonego ruchu odbywałoby się w latach 2019-2021 – podsumowuje Agata Kaniewska.

A czy strefa płatnego parkowania jest potrzebna na Łazarzu? Jak zaznacza nasz Czytelnik, część uczestników konsultacji przyjechała samochodem i zaparkowała auto przy samym budynku "dziewiątki".

Konsutlacje odbyły sie w Szkole Podstawowej nr 9. Sporo rozmawiano o uporządkowaniu miejsc parkingowych. W tym samym czasie placyk przed szkołą wyglądał jak jeden wielki parking. Przypomnę tylko, że na ten placyk można wjechać wyłącznie przez jedno z dwóch przejść dla pieszych prowadzących do szkoły, czyli łamiąc przepisy. Tak to miejsce wygląda zresztą codziennie, w tym rano, gdy dzieci zmierzają do szkoły. To proszenie się o wypadek – pisze do nas Marcin Napierała.

A co zakłądają zmiany związane z wprowadzeniem strefy płatnego parkowania na Łazarzu? O tym więcej w artykule: Strefa parkowania obejmie Łazarz – jakich zmian chcemy?

Spotkanie konsultacyjne dotyczące wprowadzenia strefy płatnego parkowania na Łazarzu transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo. Poniżej relacje wideo:


Aktualności
Niezapominajka
22

sty

17:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - nabożeństwo ekumeniczne

23

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Modlitwo Jedność Chrześcijan - nabożeństwo centralne, kazanie wygłosi abp. Stanisław Gądecki

24

sty

do 25-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Agro Premiery

26

sty

Polska * Poznań * Łazarz
33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - "dla onkologii i hematologii dziecięcej"

11

lut

do 14-02-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: