Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Arena: idzie nowe. Ale czy lepsze? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Arena: idzie nowe. Ale czy lepsze?
31-12-2017 20:15   Lilia Łada
Od 1 stycznia Arena w Parku Kasprowicza zostanie przejęta przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Ta decyzja władz miasta bezdyskusyjnie oznacza duże zmiany tak dla obiektu, jak i dla mieszkańców Łazarza, tych, którzy korzystali z Areny i terenów do niej przyległych. Jednak czy na pewno będą to zmiany na lepsze? Cóż, można mieć wątpliwości – pisze w swoim felietonie Lilia Łada.

Plusem powinien być obiecany remont. Międzynarodowe Targi Poznańskie zapowiedziały go na 2019 rok. Remont obejmie instalacje elektryczną i wodno-kanalizacyjną, Arena zyska też nowe oświetlenie, nagłośnienie i zabezpieczenie przeciwpożarowe - obecnie, z powodu braku systemu oddymiania, obiekt jest uznawany za niebezpieczny. W budynku przybędzie też 1800 nowych miejsc - teraz jest ich 4200. Wszystko to będzie kosztować ponad 40 mln zł.

Wydawałoby się, że nic, tylko się cieszyć z takiego obrotu sprawy. Ale wątpliwości może budzić fakt, że remonty, większe i mniejsze, trwają w Arenie praktycznie bez przerwy od 2007 roku. Jednym z większym był remont betonowych przypór i innych elementów konstrukcyjnych w 2013 roku, co kosztowało prawie 2 mln zł. Przeprowadzenie go wymusił wcześniejszy audyt. Kolejny przykład to rok 2015 roku, kiedy poszły do remontu szatnie i trybuna honorowa, co oznaczało konieczność wydania kolejnych 2 mln zł. W 2016 wymieniono okna i ścianki akustyczne, a remont kosztował ok 5 mln zł. A to tylko kilka z wielu remontów, jakie się odbyły w tym budynku w ciągu ostatnich lat.

Co ciekawe, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, które zarządzają Areną do końca tego roku, nieustannie podkreślały fakt, że budynek nie spełnia norm nowoczesnych obiektów sportowych i nie będzie ich spełniał bez względu na remonty, ponieważ teraz buduje się zupełnie inaczej. Czy z tego wynika, że przez lata wydawano miliony na przystosowanie Areny do współczesnych wymogów obiektów sportowych wiedząc, że to się i tak nie uda? Zastanawiające. Równie zastanawiające jest to, dlaczego żaden z radnych poznańskich nie zadał takiego pytania, choćby przed głosowaniem nad wydaniem kolejnych 5 mln na remont w 2016 roku.

Ale przecież Arena niekoniecznie musi służyć tylko celom sportowym. Z 50 imprez, które się tam odbywają w roku, wiele z nich to koncerty, spektakle multimedialne i imprezy dla dzieci. Może więc to funkcja kulturalna byłaby dobrym rozwiązaniem na przyszłość dla Areny? W 2019 roku, gdy obiekt dostanie nowoczesne zabezpieczenia przeciwpożarowe z systemem oddymiania, których teraz nie ma, nie będzie już nic stało na przeszkodzie, by organizować tam naprawdę duże imprezy kulturalne. A przypomnijmy, że w Poznaniu brakuje hali koncertowej mniej więcej takiej wielkości. Inne sale w mieście są znacznie mniejsze, jak Eskulap, lub ich charakter narzuca pewien określony rodzaj działań kulturalnych - jak na przykład Sala Ziemi na MTP czy Aula UAM. Arena po remoncie mogłaby wypełnić tę lukę.

Ale tu znów wątpliwości budzi fakt, że targi mają już dwie swoje hale koncertowe - oprócz wspomnianej Sali Ziemi jest przecież jeszcze MP2, gdzie także odbywają się koncerty, spektakle, tam też swój finał co roku ma festiwal Dancing Poznań. Czy zarządzanie trzema dużymi obiektami koncertowymi w mieście nie stworzy pewnego rodzaju monopolu targów? Każdy, kto będzie chciał zorganizować duży koncert w Poznaniu, będzie musiał dogadać się z MTP. Nie będzie żadnej konkurencji dla ich oferty, jeśli chodzi o sale, terminy czy... ceny. Targi w dużym stopniu będą kreować politykę koncertową miasta. Czy to na pewno dobrze? To kolejne pytanie, które warto sobie zadać.

Bezdyskusyjnym plusem na pewno jest projekt budowy parkingu przy Arenie. Nikt, kto choć raz był w parku Kasprowicza podczas koncertu czy zawodów sportowych, nie zaprzeczy, że jest on tam bardzo potrzebny. Od lat bywalcy imprez w Arenie rozjeżdżają parkowe alejki, nie pomagają blokady techniczne ani zakazy wjazdu, bo co bardziej bezczelni kierowcy po prostu je omijają wjeżdżając przez trawnik, albo parkują obok nie przejmując się zakazami. Ale przeciwko budowie parkingu protestują kluby sportowe, ponieważ ma on powstać na ich terenie. Głównym poszkodowanym jest Klub Sportowy Surma, bo to jego tory łucznicze zostaną zajęte pod parking. I co prawda miasto obiecało mu nowy teren na Woli - ale nie padło ani słowa o tym, skąd członkowie klubu mają wziąć 1,5 mln zł na przekształcenie tego kawałka gruntu na tory łucznicze, szatnie i wszystko, co jest niezbędne dla ich działalności.

Poza tym naprawdę skrajnym idealistą jest ten, kto sądzi, że budowa parkingu rozwiąże problem z nielegalnym parkowaniem. Parking zapewni tylko dodatkowe miejsca dla aut, ale nie zmieni mentalności ich właścicieli. Kto skłoni kierowców, przyzwyczajonych do stawiania auta za darmo na trawniku bez jakichkolwiek konsekwencji finansowych czy karnych, żeby postawili je na wielopoziomowym parkingu i zapłacili za to? Z pewnością można to zrobić, jest kilka sposobów: więcej patroli policji, więcej straży miejskiej i więcej mandatów, by zdyscyplinować kierowców parkujących nielegalnie. Ale nawet teraz mieszkańcy narzekają, że patrole pojawiają się tam stanowczo za rzadko. A skoro tak, to jaką mamy gwarancję, że po wybudowaniu parkingu będą się pojawiać częściej?

Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania, w rozmowie z portalem lazarz.pl obiecał, że wybierze rozwiązanie, które będzie dobre dla wszystkich. Jednak jak się patrzy na dotychczasowe działania związane z Areną, także w wykonaniu obecnej administracji - można w to poważnie wątpić. Gdyby było inaczej, to na wszystkie powyżej zadane pytania – i jeszcze kilka innych – znalibyśmy odpowiedzi. I byłyby one rzeczywiście dobre dla mieszkańców Łazarza.


Lilia Łada – absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i dziennikarka lokalnych mediów informacyjnych. Pracowała między innymi w Radiu Obywatelskim i Radiu Merkury, poznańskim oddziale Telewizji Polskiej, „Dzienniku Poznańskim” i tygodniku „Poznaniak”, gdzie była szefem działu kultury. Jej ogromną pasją są media internetowe – była szefem działu kobiecego portalu Tutej.pl, pracowała w Nasze Miasto Poznań, przez trzy lata była także redaktor naczelną portalu CodziennyPoznan.pl.
Ostatnie dwa lata poświęciła mediom z innego punktu widzenia, pracując w biurze prasowym prezydenta Jacka Jaśkowiaka. To znacznie poszerzyło i wzbogaciło jej wiedzę na temat zasad PR oraz funkcjonowania urzędów.
Miłośniczka muzyki operowej, Polskiego Teatru Tańca, dobrych win, bałkańskiej kuchni i rewitalizacji Warty, którą wspiera od lat ze wszystkich.


Komentarze (2)

02-01-2018 19:29:18
Poznańczyk
na 100% na terenie targów znajdzie się obiekt gdzie łucznicy z Surmy mogliby trenować cały rok pod dachem i robić tylko przerwy na największe imprezy targowe. Wilk syty i owca cała. Do tego może MTP przejmą patronat nad klubem Surma a może dofinansowani przyniosą targom i miastu złota olimpijskie.
31-12-2017 21:11:12
Cichy
Widzę Cavaliade w arenie :)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

18:00
Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
"Okno na świat" - Turcja
- informacje na temat tradycyjnej tureckiej muzyki i innych form sztuki
wstęp wolny

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

21:45
Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge" (reż.Baz Luhrmann)
- Łazarski Przegląd Filmowy
wstęp wolny

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: