Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Powstało "rondo" na Rynku Łazarskim - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Powstało "rondo" na Rynku Łazarskim
18-12-2017 20:45   Janusz Ludwiczak
Na Rynku Łazarskim zmieniła się organizacja ruchu. Kierowcy zjeżdżając ulicą Niegolewskich w "dół" do Rynku Łazarskiego nie pojadą teraz bezpośrednio prosto, a muszą objechać "rondo", które powstało w pobliżu tzw. "Lejka Łazarskiego" i ul. Dmowskiego. Ponadto na ul. Niegolewskich powstaje "kontraruch", dzięki któremu rowerzyści będą mogli jeździć pod prąd. Zdaniem mieszkańców i kierowców jest to zabieranie kolejnych miejsc postojowych.

Jak informowaliśmy w środę na Rynku Łazarskim - przy skwerze im. Kazimierza Nowaka, tzw. "Lejku Łazarskim" pojawiły się cztery koperty przeznaczone dla carsharingu, czyli systemu wypożyczalni ekologicznych aut na minuty, które na początku października uruchomiło miasto. Tym samym ubyły cztery miejsca postojowe.

To nie koniec zmian. W połowie tygodnia na Rynku Łazarskim zmieniła się organizacja ruchu. W rejonie ul. Niegolewskich, skweru im. Kazimierza Nowaka oraz ul. Dmowskiego powstało "rondo", a w zasadzie skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Teraz kierowcy jadąc ulicą Niegolewskich "w dół" do Rynku Łazarskiego nie pojadą bezpośrednio prosto, ale muszą skręcić w prawo i następnie objechać rondo.

Zmianami zaskoczona jest Rada Osiedla Św. Łazarz.

Nie wiedzieliśmy nic o planowanych zmianach na Rynku Łazarskim. ZDM nie informował nas jak będzie wyglądać nowa organizacja ruchu na Rynku Łazarskim, nie przedstawiono nam również projektów – powiedziała Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

To nie jedyne zmiany. Nowa organizacja ruchu wprowadzana jest także na całej ulicy Niegolewskich. Pojawi się tam "kontraruch", dzięki któremu rowerzyści będą mogli jeździć "pod prąd".

Zmiany w organizacji ruchu na ul. Niegolewskich mają na celu wprowadzenie ruchu rowerowego pod prąd ul. Niegolewskich, tj. umożliwienie rowerzystom jazdy w obydwu kierunkach na całej długości ulicy (Rynek Łazarski - Park Kasprowicza). Zmiany te otworzą rowerowy korytarz pomiędzy Dolnym i Górnym Łazarzem, zgodnie z założeniami projektu budżetu obywatelskiego „Rowerowy Łazarz” i w porozumieniu z Radą Osiedla Łazarz. Nowemu oznakowaniu towarzyszyć będzie rozbudowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach Niegolewskich/Głogowska i Niegolewskich /Kasprzaka – tłumaczy Marcin Idczak, zastępca naczelnika Wydziału Wspomagania Zarządzania i Komunikacji Społecznej Zarządu Dróg Miejskich.

Nowa organizacja ruchu na ulicy Niegolewskich i Rynku Łazarskim realizowana jest w ramach projektu "Rowerowy Łazarz". Inwestycję "Rowerowy Łazarz - wprowadzenie stałej organizacji ruchu na ulicy Niegolewskich pomiędzy rynkiem Łazarskim a ulicą Jarochowskiego" za 263 688,14 zł realizuje wyłoniona w przetargu spółka Rotomat z Wrocławia.


Komentarze (16)

15-01-2018 21:44:05
Poznaniak
Za kilka miesięcy rynek zostanie całkowicie przebudowany, o czym doskonale wiedzą władze tego miasta. Mimo to, po raz kolejny wyrzucono pieniądze z naszych podatków w błoto. Czy tak ma wyglądać poznańska gospodarność? Na to pytanie odpowiemy w najbliższych wyborach.
20-12-2017 17:59:24
Bazyli
A jak wreszcie wyremontują rynek i cały ruch w okolicy będą zmieniać, to na nowo miasto wyda kasę na organizację ruchu i ścieżek rowerowych???!!!
20-12-2017 16:47:33
Dziadek
Czy to wszystko dzieje sie naprawdę Współczuje rodziną radnych oraz rodzinom władz poznania Jeżeli takie pomysły odnośnie naszych ulic i komunikacji mają w domu to strach Na pewno dobry lekarz potrafił by podciągnąć to pod jakąś nie wyszukaną chorobę Dobrze że nie mieszkamy w górach tam by mogli sie popisywać Trasy narciarskie w odwrotna stronę.
20-12-2017 07:33:17
Prekar
@Autor To jeszcze pokaż jakieś dane potwierdzające, że rowerzyści wyrządzają duże szkody - nie że mogą, ale że faktycznie wyrządzają. To by uzasadniło rozmowę o obowiązkowym OC. BTW Większość rowerzystów ma prawo jazdy - wg różnych badań od 75 do 90%.
19-12-2017 21:34:45
Autor
Tonny ma absolutną rację Rowerzystom wprowadzić obowiązkowe "prawo jazdy" i ubezpieczenie OC. Wtedy będą mogli się "domagać" ścieżek na drogach i równego traktowania. Absolutnie nie zgodzę się, że rowerzysta nie może wyrządzić dużej szkody. Jeśli taki rozpędzony rowerzysta zderzy się z pieszym (np. dzieckiem), to uszczerbek pieszego na zdrowiu będzie dość znaczny. A większość rowerzystów kompletnie nie zna przepisów ruchu drogowego i reaguje agresywnie na zwrócone uwagi.
19-12-2017 18:34:59
Amicus
A ja się z Tonnym zgadzam. Owszem są rowerzyści najsłabszym "ogniwem" na drodze, ale to nie zwalnia ich ze znajomości przepisów. Reformuje się szkoły, majstruje przy programach nauczania, a nikt nie pomyał by wprowadzić do szkół jakže praktyczny przedmiot o ruchu drogowym... A co do tzw "ronda", to: 1) za pół roku rozpocznie się modernizacja rynku, 2) dotychczasowe skrzyżowanie funkcjonowało bez zarzutów (nigdy nie miałem problemów by skręcić w lewo w Małeckiego), 3) znaków jest od groma i troche i psują i tak zasyfiały krajobraz rynku, 4) auta z innymi nr rejestracyjnymi są takimi samymi uczestnikami ruchu, więc dlaczego zabiera się im miejsca parkingowe?, 5) bogate mamy miasto skoro na taki cel daje pieniądze...
19-12-2017 17:29:09
@tonny
Musisz koniecznie interweniować na wyższym szczeblu: Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 17881 w sprawie opracowania i wprowadzenia w życie przepisów zawierających uregulowania dotyczące zasad odpowiedzialności rowerzystów za wyrządzone szkody Dla wprowadzenia obowiązkowego ubezpieczenia OC rowerzystów należałoby udowodnić, że rowerzyści - w porównaniu do innych, nieubezpieczonych i niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego, np. pieszych - stwarzają szczególnie wysokie ryzyko wyrządzenia szkody innym osobom. W praktyce jest jednak przeciwnie - ryzyko wyrządzenia znacznej szkody przez rowerzystów jest znikome, a co najmniej o wiele mniejsze niż przez posiadaczy pojazdów mechanicznych. To właśnie rowerzyści (obok pieszych) uważani są za ˝najsłabszych˝ (najbardziej narażonych na szkody) uczestników ruchu drogowego. I to właśnie oni, jako ewentualnie poszkodowane osoby trzecie, są chronieni przez obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, co zostało dostrzeżone także na poziomie prawodawstwa unijnego i znalazło wyraźne oparcie w przepisach dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/103/WE z dnia 16 września 2009 r. w sprawie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych i egzekwowania obowiązku ubezpieczenia od takiej odpowiedzialności (motyw 22 oraz art. 12 ust. 3).
19-12-2017 17:27:01
hm
Tak i koniecznie tablice rejestracyjne z przodu i z tyłu. Z resztą nie ma się co certolić prawo jazdy na chodzenie też by się przydało, a rejestracja na czole.
19-12-2017 17:15:42
tonny
Chyba kogoś znowu powaliło. Wszystko robi się pod rowerzystów. Może czas najwyższy, aby zaczęli oni płacić podatki i OC jak kierowcy, a przede wszystkim zdawali egzamin na prawo jazdy rowerem, bo u wielu rowerzystów jazda zgodnie z przepisami to niestety fikcja, a jak się zwróci takiemu uwagę że jedzie na czerwonym, po przejściu dla pieszych to jeszcze obrzuci Cię łaciną
19-12-2017 17:09:23
ja
Ktoś duże siano ma za to.reszta mało kogo obchodzi a ludzie i Rada Osiedla to małe zło.
19-12-2017 17:00:17
wk35
Wreszcie można wyjechać normalnie z Niegolewskich w lewo Małeckiego bez wytykania się zza straganów.
19-12-2017 15:43:00
amb
Bardzo dobra zmiana
19-12-2017 12:55:54
moirlock
Starczy poczytać blachy "parkujących" na łazarskich uliczkach. Nie znikają przez tydzień pracy a w weekendy myk na uptown. Parkują wszędzie tam gdzie jeszcze NIE obowiązuje SOP. Soldateska rowerowa czy wielkopolska oszczędnoć lub samolubne cwaniactwo buractwa*? *) buractwo - najemcy jaskiń których jaskiniodawcy chyba nie powiadomili o koegzystencji w większym od np. Ostrowa, Wągrowca)* miasta. Wszak hulaj dusza... burmistrza i rodziców ni ma. Ale patologia rozpasanego bydła dotyczy całego Poznania. WPROWADZIĆ system meldunkowy od zaraz.
19-12-2017 08:13:20
Negatyw
Widać, Rada Osiedla mało ciśnie, skoro jest pomijana w dyskusjach. Jeśli nie wie co się dzieje / co jest w planach - nic dobrego to nie wróży... (!!!).
18-12-2017 21:50:43
as
Dokladnie, a prawda jest takaz ze pewnie tak tylko mowi, a sama przyklepala to swoja lapa razem z Olszakiem i choragiewka Woskowiakiem...
18-12-2017 21:09:34
OjRadaOsiedla
Pani Maria Rataj utyskuje, że znów Rady Osiedla ktoś o czymś nie poinformował... Jaki jest autorytet tego samorządu osiedlowego... Ale z drugiej strony nie mam się co dziwić, skoro ta rada jest wybrana przez niespełna 5% wyborców... Powinien zostać wprowadzony prób ważności wyborów do samorządu osiedlowego- jeśli frekwencja nie przekroczy 20% obowiązki samorządu osiedlowego powinno przejmować miasto - Rada Miasta i Prezydent Miasta.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

09

paź

16:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert Orkiestry Zbigniewa Pawlaka

Rynek Łazarski
Targ Sztuk Pięknych
w godz. 13:00-18:00

11

paź

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Jubileusz 10-lecia 5.Poznańskiej Drużyny Harcerskiej "Wagabunda"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: