Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Parku Kasprowicza wycięto 23 drzewa - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Parku Kasprowicza wycięto 23 drzewa
09-12-2017 12:16   Janusz Ludwiczak
– Wycięto kilkanaście kilkudziesięcioletnich drzew w Parku Kasprowicza, pnie i korzenie zostały wyrwane z ziemi – alarmuje nas Czytelnik. Jak się okazuje wycinka drzew ma związek z modernizacją pływalni letniej.

Chciałbym zainteresować Redakcję procederem, który ma miejsce od kilku dni w Parku Kasprowicza. Na terenie pływalni, w południowej i zachodniej jego części, w ciągu ostatniego tygodnia wycięto co najmniej kilkanaście kilkudziesięcioletnich drzew. Z mojego rozeznania wynika, że wycinka nie ma związku z zaprojektowaną modernizacją pływalni. Wycięto przynajmniej 15 drzew, pnie i korzenie zostały wyrwane z ziemi – alarmuje nas Michał Karykowski na Kontaktową Platformę Czytelników (24@lazarz.pl).

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z trzema miejskimi jednostkami: Poznańskimi Ośrodkami Sportu i Rekreacji (POSiR), Poznańskimi Inwestycjami Miejskimi (PIM) i Zarządem Zieleni Miejskiej (ZZM). Ta ostatnia odpowiedziała nam, że sprawa nie dotyczy jednostki.

Z kolei PIM tłumaczy, że wycinka ma związek właśnie z modernizacją pływalni letniej.

ZOBACZ TAKŻE: W Parku Kasprowicza praca wre - zakończył się pierwszy etap modernizacji pływalni letniej

Wycinka drzew była planowana między innymi, aby połączyć ją z rozpoczętą modernizacją pływalni letniej w Parku Kasprowicza. Przedmiotowa wycinka została wykonana na podstawie prawomocnej decyzji Prezydenta Miasta Poznania z dnia 30.05.2017 r. zezwalającej na usunięcie 23 drzew z przedmiotowego terenu – czytamy w piśmie przesłanym do naszej redakcji.

Więcej szczegółów przedstawia jednak POSiR.

Działania na terenie pływalni mają charakter pielęgnacyjny i porządkujący. Są prowadzone na podstawie decyzji Wydziału Ochrony Środowiska z dnia 30 maja 2017 roku. W ramach decyzji do 31 grudnia 2017 roku usunięte zostaną 23 drzewa, które zgodnie z decyzją: są w złej kondycji zdrowotnej, nie rokują szansy na dalszy prawidłowy rozwój (klony, jarzęby, jesiony), osiągnęły bardzo duże rozmiary (topole), przez co powodują deformację sąsiednich, cenniejszych drzew, a ich puch nasienny powoduje zanieczyszczenie wody w basenie, rosną w zbyt małej odległości od basenu – tłumaczy Błażej Daracz, rzecznik Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

W ciągu roku wycięte drzewa mają zostać zastąpione nowymi.

Oczywiście na terenie pływalni posadzone zostaną 23 nowe drzewa ozdobne, celem zrekompensowania ubytku w zadrzewieniu. Będą to lipy i klony, a ich zasadzenie musi nastąpić zgodnie z wydaną decyzją do 30 listopada 2018 roku – przekonuje Błażej Daracz z POSiR-u.


Jeśli mają Państwo sprawę, która wymaga naszej interwencji prosimy o sygnał na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl. Postaramy się w miarę naszych możliwości pomóc.


Fot: Michał Karykowski
Zdjęcia przesłane przez naszego Internautę na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl. Dziękujemy

ZOBACZ TAKŻE: W Parku Kasprowicza praca wre - zakończył się pierwszy etap modernizacji pływalni letniej

ZOBACZ TAKŻE: Kolejna wycinka drzew - tym razem przy Głogowskiej/Hetmańskiej

ZOBACZ TAKŻE: Na Łazarzu pod topór pójdzie prawie 25 drzew

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Powiadom o tym mieszkańców Łazarza. Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji? Wyślij e-mail na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl lub sms/mms: 503 420 675. Twórz razem z nami - by pomóc innym.

Komentarze (9)

11-12-2017 20:10:48
Bazyli
Popieram wpisy: poznanianki, x, Kasandry. Ludzi w Polsce od roku ogarnęła gorączka wycinania drzew, nie rozumieją jak ważne jest KAŻDE drzewo w mieście! Nasadzenia nowych drzew nie zastąpią tych starych kilkunasto lub kilkudziesięcio letnich, bo nowe drzewo potrzebuje b.dużo czasu by urosnąć zanim da nam tlen i zredukuje hałas. Do tego wchłanianie wody do gruntu. Coraz więcej wzrasta świadomość SMOGU w miastach, Polska króluje niechlubnie na mapie europejskich zanieczyszczeń powietrza, a my dalej tniemy, bo pewien minister dał przyzwolenia, a gdyby nawet zostały one cofnięte, to by się podniósł krzyk! Ludziska domagają się nowych betonów, parkingów, developerzy placów, i tak zieleni ubywa. A już w parku cięcia - to głupota! Nie sądzę, by naprawdę te drzewa przeszkadzały w zaplanowaniu basenów. A przecież po kąpieli latem potrzeba cienia, by odpocząć w upały!!!
11-12-2017 14:53:37
M.
Z jednej strony oburza nas wycinka 26 drzew, a sypanie soli na drogi nie robi na nas wrażenia. Wczoraj obserwowałam dozorczynię, która najpierw potraktowała chodnik wiaderkiem soli (wzdłuż 2 kamienic), a po 2 godzinach przyszła zgarnąć resztki zasolonego śniegu prosto pod drzewo.
11-12-2017 10:53:40
poznanianka
Brońmy zieleni w naszym mieście.To nasze życie.Ale nie zapominajmy ,że teraz w obecnym czasie , nasadzenie nowych drzew odpowiednio do terenu to żadna sprawa.Znają się na tym ogrodnicy .Ludzie od kształtowania terenów zieleni.Gorzej jest ze wszędzie brukujemy kostką , ogradzamy sie .Tym samym zalewamy piwnice, garaże , a pogotowie nie może dojechać pod wejście do nieruchomości.Tutaj myślimy tylko nasze , nie musimy zieleni pielęgnować , no może zamieść kostkę.I mamy nową rzeczywistość.
11-12-2017 09:05:21
x
Wszystko, co rosło przez lata, teraz jest chore, krzywe, słabe, zagrażające, w nieodpowiednim miejscu i ogólnie niepotrzebne. Na każdą wycinkę ma się magiczne usprawiedliwienie - "nowe nasadzenia".
10-12-2017 16:19:36
Kasandra
Tak, tak, wycinajcie drzewa, betonujcie swoją okolicę, generujcie hałas, biegajcie tylko z nabożeństwem wokół tych swoich autek, natrząsajcie się nad brakiem miejsc parkingowych, a miną lata i obudzicie się zaintubowani na intensywnej terapii, dogorywając na raka, w waszym pięknym mieście, w których żadne liście nie wpadły do wypełnionych smolistą mazią betonowych basenów.
09-12-2017 20:44:53
łe
a na Kolejowej - starodrzew - akacja podnosi chodniki i tak ma być, bo za mało zieleni jest na Łazarzu, Kolejowa skansenem robinii białej i przpieknej kostki brukowej.
09-12-2017 18:20:38
tonny
@Sadzimy: Nastepny ekooszolom. Umiesz czytac. Beda nasadzone nowe drzewa. A plywalnia jest potrzebna Dobrze ze wytna czesc drzew bo liscie tylko wpadaly fo basenu . A jak chcesz przyrody do lasu uciekaj tu jest miasto. Mało to drzew masz w Parku Kasprowicza?
09-12-2017 14:39:31
Sadzimy
Skandal, w przyszłym roku sadzimy sami setki drzew w różnych miejscach. Nigdy nie pójdę na tę pływalnię - będzie to przeklęte miejsce. Na całej tej inwestycji - rozbudowie kompleksu basenów i budowie toru wrotkarskiego stracą okoliczni mieszkańcy: zwiększy się presja ruchu kołowego, wycinka drzew spowoduje większy dyskomfort akustyczny (drzewa chronią przed hałasem); powietrze będzie bardziej suche i zanieczyszczone... Park przestaje powoli istnieć; w końcu zostanie z niego klika trawników...
09-12-2017 13:32:19
morlock
To te topole? Farosz ze św.Anny wyciął wszystkie trzy wzdłuż pokrychanego piktogramami muru kościelnego na Limanowskiego. Może biega o ten śmiertelny wypadek gdy (nie pamiętam) w Polsce spadająca gałąź zabiła na cmentarzu nastolatkę. To chyba też była topola. No to wyrok śmierci na te pomniki przyrody na terenie Szkół Obecnie RÓŻNYCH u zbiegu Wyspiańskiego i Jarochowskiego?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: