Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Targi przejmą i wyremontują Arenę, a także wybudują parking wielopoziomowy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Targi przejmą i wyremontują Arenę, a także wybudują parking wielopoziomowy
13-11-2017 01:09   Janusz Ludwiczak
To już pewne. Od stycznia MTP będą nie tylko zarządzać Areną, ale również za 45 mln zł zmodernizują halę w Parku Kasprowicza. Wiosną przyszłego roku Targi planują również rozpocząć budowę wielopoziomowego parkingu, który stanie pomiędzy pawilonami 1 i 15. MTP planują również w pawilonie nr 12 stworzyć muzeum polskiej gospodarki i historii Targów.

Jak już informowaliśmy w październiku Międzynarodowe Targi Poznańskie przejmą halę widowiskowo-sportową Arena. To właśnie miejska spółka, jaką są MTP, a nie Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji będą zarządzać Areną. W 2019 roku Targi przeprowadzą gruntowną modernizację obiektu, która będzie kosztować od 35 do 45 milionów złotych.

Przejęcie Areny było inicjatywą MTP. Obecnie Sala Ziemi jest wynajęta co trzeci dzień w roku, a na przyszłą wiosnę nie ma szans na znalezienie wolnego terminu. Dusimy się. Musimy znajdować nowe miejsca na imprezy i konferencje – powiedział Przemysław Trawa, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.

W pierwszym roku nie będzie żadnych zmian i rewolucji w Arenie. Dopiero w 2019 roku przeprowadzona zostanie gruntowna modernizacja hali, zakładająca remont instalacji przeciwpożarowych, elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, oświetlenia i nagłośnienia. Zwiększona ma zostać również liczba miejsc na widowni z obecnych 4 200 do 6 000. W planach jest również budowa parkingu.

Z pewnością wymienimy również siedzenia, które są za szerokie, a to powoduje ograniczenie w ilości osób zasiadających na trybunach. Gdyby wykorzystać współczesne, kubełkowe siedzenia, to od razu liczba osób siedzących się znacznie zwiększ. Będziemy tam lokować pewne wydarzenia. Dzisiaj rozmawiałem z organizatorami Pyrkonu, którzy bardzo ucieszyli się z faktu, że przejmiemy Arenę, ponieważ u nas już się powoli nie mieścili. Arena daje dużo możliwości w środku, jak i na terenie wokół niej – wyjaśnia Przemysław Trawa, prezes zarządu MTP.

Przebudowa Areny ma potrwać do 2020 roku. Obecnie badane są wszystkie aspekty prawne. Na początku przyszłego roku ma zostać podpisana umowa dzierżawy z obecnym operatorem, czyli POSiRem.

Pewne obawy z tym związane mają niektórzy poznańscy radni.

Wiem, że Arenie potrzebny jest gruntowny remont, ale wciąż nie znajduję uzasadnień dla przekazywania jej Targom. Argumentów mam kilka, ale, jak dotąd nikt ich nie potrafi rozwiać. Po pierwsze: głównym problemem Areny jest jej przestarzałe, mało funkcjonalne wnętrze (duża przestrzeń, wielka okrągła arena i trybuny odległe od boiska). Oprócz remontu wynikającego ze stanu technicznego trzeba przebudować wnętrze (zmiana geometrii boiska, przybliżenie trybun - w konsekwencji znaczące ich powiększenie), bo to dopiero wprowadzi nowa jakość. Tymczasem wg MTP "Modernizacja Areny ma objąć instalację elektryczną, oświetlenie, nagłośnienie oraz instalację klimatyzacji." Po drugie: co z funkcją sportową? Po trzecie: czy wykorzystywanie potencjału MTP do remontowania obiektów miejskich nie rozmija się misją spółki i czy nie jest to rozmienianie jej potencjału na drobne. Po czwarte: Jeszcze niedawno, gdy plany rozwojowe MTP prezentowane były radnym, o różnych celach wspominano, ale zarządzania halą widowiskowo-sportową wśród nich nie było – zauważa Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Czy nie jest więc tak, że Targi mają być sponsorem modernizacji Areny? Oto zapytaliśmy prezydenta Jacka Jaśkowiaka.

Nie, Targi nie będą sponsorem remontu Areny. Mają pewne aktywa, które muszą wykorzystać. Proszę zobaczyć w historii, teren Parku Kasprowicza był wykorzystywany podczas PeWuKi jako obszar wystawienniczy. Jeśli ktoś zna kodeks spółek handlowych to wie, jakie są kompetencje poszczególnych organów. Nie może być taka sytuacja, że Targi mają aktywa np. w wysokości 200 mln zł i będą je trzymać odłogiem przez 20 lat. Targi mają obowiązek te aktywa wykorzystywać. Arena będzie przydatna dla wielu imprez. Arena jest potrzebna Targom – mówi portalowi lazarz.pl Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.


Targi w końcu wybudują parking wielopoziomowy

Wiosną przyszłego roku MTP planują w końcu ruszyć z budową parkingu wielopoziomowego, który ma stanąć pomiędzy pawilonami 1 a 15. Obiekt ma być pięć kondygnacji i początkowo pomieści 400 aut, a docelowo po rozbudowie nawet 1,2 tys. pojazdów.

Planujemy zupełnie inaczej zorganizować też ruch samochodów ciężarowych i dostawczych na tereny targowe. Chcielibyśmy wzorem targów we Frankfurcie utworzyć specjalne redy poza miastem, gdzie kierowcy będą się rejestrowali. Po sygnale od nas poszczególne grupy tych samochodów będą mogły przyjechać na teren targów. Chcemy uniknąć tym samym chaotycznego ruchu wokół terenów targowych, a co za tym idzie również problemów komunikacyjnych wokół nich – wyjaśnia Tomasz Kobierski, wiceprezes zarządu MTP.


Kolejne pawilony będą zmodernizowane. W "dwunastce" powstanie muzeum

To nie jedyne plany MTP. Obecnie przebudowywane są pawilony 6 i 6A. W przyszłym roku zmodernizowany ma zostać pawilon nr 4, a także wyremontowane zostaną dwa przejścia pomiędzy halą 5 i tzw. czteropakiem.

Targi chcą jeszcze bardziej otworzyć się dla poznaniaków. Teren pomiędzy pawilonami 15 (w którym znajduje się Sala Ziemi i centrum kongresowe), a pawilonem nr 1 i 12 ma być jeszcze bardziej dostępna dla pieszych. Pojawi się więcej zieleni i strefy rekreacyjnej.

Pawilon nr 1 ma być miejscem spotkań, gdzie tworzy się biznes. Pojawi się opcja coworkingu, akcelerator start-upów, przestrzeń do prezentowania idei miejskich. W "dwunastce" planowane jest interaktywne muzeum polskiej gospodarki i historii Targów.

Środki na wszystkie inwestycje MTP chcą pozyskać ze sprzedaży gruntu w Żernikach oraz działek pomiędzy ulicami Grunwaldzką, Matejki i Ułańską.

Lokowanie pieniędzy w nieruchomości okazało się najlepszą inwestycją. Żadna inna inwestycja nie jest w stanie dać tyle pieniędzy ile lokowanie w nieruchomości. W Żernikach jesteśmy właścicielem, prawie 200 hektarów ziemi rolnej, a obecny parking pomiędzy ulicami Matejki i Ułańską to ok 6,5 ha. To są tereny, które będziemy chcieli sprzedać, żeby restrukturyzować Międzynarodowe Targi Poznańskie. Żeby był impuls rozwoju na następne lata – przekonuje Przemysław Trawa, szef Targów.

Międzynarodowe Targi Poznańskie organizują corocznie ponad 100 imprez targowych, wystaw, konferencji, kongresów i wydarzeń kulturalnych i sportowych. W ubiegłym roku w 63 wydarzeniach organizowanych przez MTP wzięło udział ponad 10,5 tys. wystawców, a odwiedziło je prawie 700 tys. zwiedzających. Targi goszczą rocznie ponad 1,1 mln uczestników wszystkich wydarzeń.


R E K L A M A

Komentarze (2)

14-11-2017 14:59:20
JEll
Czy modernizacja budynku Areny obejmie również modernizację np. dachu hali, który pierwotnie cieszył oko pięknym, złotym kolorem?
14-11-2017 10:59:36
autor
Z powodzeniem przydałoby się jakieś bardziej przyjazne wejście od ulicy Glogowkskiej bo hol wschodni jest dość oddalony od 15. Poza tym nie zawsze otwarty a drałowanie przez Śniadeckich po koncertach(nigdy nie wiadomo czy wejście od Glogowksiej jest otwarte)nie należy do przyjemności.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

wrz

do 24-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny pod przewodnictwem ks. kan. Waldemara Hanasa – ekonoma Archidiecezji

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: