Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przy "dziewięćdziesiątce" powstanie skwer im. hrabiego Władysława Zamoyskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przy "dziewięćdziesiątce" powstanie skwer im. hrabiego Władysława Zamoyskiego
31-10-2017 06:14   Janusz Ludwiczak
Przy zbiegu ulic Chociszewskiego i Grochowskiej, naprzeciwko gmachu Szkoły Podstawowej nr 90 powstanie skwer im. hr. Władysława Zamoyskiego, który jest patronem "dziewięćdziesiątki".

Poznańscy radni z Komisji Kultury i Nauki jednogłośnie zgodzili się, by skwer przy zbiegu ulic Grochowskiej i Chociszewskiego otrzymał imię Władysława Zamoyskiego. W ubiegłym tygodniu Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania pozytywnie zaopiniowała propozycję nazwy. Wcześniej zgodziła się na to Rada Osiedla Grunwald Południe. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miasta Poznania, podczas najbliższej sesji, która odbędzie się 7 listopada.

Władysław Zamoyski urodził się 18 listopada 1853 r. w Paryżu. Hrabia, syn generała, emigracyjnego działacza politycznego Władysława i Jadwigi z Działyńskich. Wychowywał się we Francji. Służył w wojsku francuskim (doszedł do stopnia podporucznika). Był członkiem francuskiej komisji rządowej na wystawę powszechną w Sydney i w tej roli odbył podróż po Australii i Oceanii, skąd przywiózł bogate zbiory etnograficzne i przyrodnicze.

W 1881 r. przybył do Wielkopolski i objął zapisane mu przez wuja Jana Działyńskiego dobra kórnickie. W 1882 r. pomógł matce przy tworzeniu w Kórniku zakładu dla dziewcząt, będącego zalążkiem Szkoły Życia Chrześcijańskiego i Domowej Pracy Kobiet, przeniesionej później do Kuźnic. Zaangażowany w obronę polskiej własności, był represjonowany przez władze pruskie. W 1885 r., jako obywatel francuski, został wydalony z Wielkopolski wraz z matką i siostrą na mocy tzw. ustaw bismarckowskich. Odtąd przebywał głównie w Galicji.

W 1887 r. przyczynił się do rozwoju poznańskiego Banku Ziemskiego, rozprowadzając jego akcje na terenie Galicji i zaboru rosyjskiego. W celu ratowania lasów tatrzańskich od dewastacji wykupił je i wprowadził racjonalną gospodarkę leśną. Dzięki jego staraniom powstała linia kolejowa Chabówka – Zakopane i szosa do Morskiego Oka. Wspierał działalność Towarzystwa Tatrzańskiego i różnych instytucji kulturalnych i oświatowych. W sporze majątkowym o część Tatr Wysokich uzyskał w 1902 r. wyrok włączający okolice Morskiego Oka w granice Galicji. Uczestniczył w pracach emigracji polskiej. Był m.in. prezesem Instytucji Czci i Chleba, członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Literacko-Artystycznego, współpracownikiem prowadzonego przez siostrę Marię stowarzyszenia pomocy polskim emigrantom we Francji. W 1924 r. utworzył wraz z siostrą oraz w imieniu nieżyjącej już matki fundację „Zakłady Kórnickie” i przekazał cały swój majątek narodowi polskiemu. Zmarł 3 października 1924 r. w Kórniku.

10 listopada 1933 r. został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski.

Hrabia Władysław Zamoyski od 1999 roku jest patronem pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 90.


R E K L A M A

Komentarze (2)

04-11-2017 13:26:36
Pelargonia
Smutne, taka postać "uczczona" błotnistym ścierniskiem...
01-11-2017 19:19:42
Negatyw
Potrzebne to, jak umarłemu kadzidło... (!!!).
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: