Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"To hańba, że ważna ulica nosi imię człowieka, który nas sprzedał" – Roosevelta ma zmienić nazwę - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"To hańba, że ważna ulica nosi imię człowieka, który nas sprzedał" – Roosevelta ma zmienić nazwę
31-10-2017 00:49   Janusz Ludwiczak
Powraca sprawa zmiany nazwy ulicy Franklina Delano Roosevelta. Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Kultury i Nauki pojawiła się propozycja, by główna arteria, przebiegająca wzdłuż Targów, łącząc Most Dworcowy z Kaponierą otrzymała imię prezydenta Ronalda Reagana.

W lutym ubiegłego roku klub radnych PiS złożył projekt uchwały w sprawie przemianowania ulicy Franklina Delano Roosevelta na Lecha Kaczyńskiego. Negatywną opinię w tej sprawie wydały Rada Osiedla Jeżyce i Rada Osiedla Święty Łazarz. Powstała nawet specjalna, pod którą podpisało się blisko 1,2 tys. mieszkańców, którzy apelowali o niezmienianie nazwy ulicy F. Roosevelta na Lecha Kaczyńskiego.

W ubiegłym tygodniu poznańscy radni z Komisji Kultury i Nauki wrócili do sprawy zmiany nazwy ulicy Franklina Delano Roosevelta, która miała by zmienić nazwę na Ronalda Reagana.

To hańba dla Poznania, że jedna z głównych ulic nosi imię człowieka, który sprzedał nas sowietom. Fraklin Roosevelt zapisał się bardzo niechlubnie, uniemożliwił Stalinowi zawładnięcie Polską i przyczynił się do 50-leniego okresu systemu komunistycznego. Ronald Reagan w znaczący sposób wraz z Janem Pawłem II przyczynił się do obalenia ustroju komunistycznego w Polsce – mówi w rozmowie z portalem lazarz.pl Joanna Frankiewicz, Radna Miasta Poznania, Poznański Ruch Obywatelski, która zgłosiła pomysł przenianowania ulicy.

Zmiana nazwy ulicy nie wiązałaby się z dużymi kosztami dla mieszkańców. Na dowodach osobistych nie ma już adresu zamieszkania, wymiana dokumentów nie wiąże się z kosztami – dodaje radna Joanna Frankiewicz.

Pomysł ten poparli radni PiS i PO. Jedynie klub Zjednoczonej Lewicy opowiada się, by pozostawić nazwę Roosevelta, ale Franklina zastąpić Theodorem.

Jestem przeciwko zmianie nazwy tej ulicy. Nie podoba mi Franklin Delano Roosevelt jako postać historyczna i jako patron tej ulicy, z uwagi na jego postawę wobec Polski i brak reakcji na holocaust o którym był informowany. Od dawna proponuję, by patronem tej ulicy był Theodor Roosevelt, wcześniejszy Prezydent USA, życzliwy odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Po za tym przemianowanie ulicy Franklina Roosevelta na Theodora Roosevelta nie spowoduje całkowicie żadnych kosztów. Mieszkańcy i firmy nie będą musiały ponosić kosztów związanych z wymianą dokumentów – powiedziała Katarzyna Kretkowska, radna Zjednoczonej Lewicy.

Teraz Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ ma przygotować stosowne projektu uchwał, które trafią do Rad Osiedli: Święty Łazarz i Jeżyce, a później ponownie pod obrady Komisji Kultury i Nauki, a docelowo na sesję Rady Miasta Poznania, która podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie.


Komentarze (9)

04-11-2017 13:22:22
Pelargonia
Poczekajmy parę lat, to i ulicy abp Paetza się doczekamy...
03-11-2017 22:40:09
Agnieszka F.
A "zasłużona" poznanianka nie chce swojej ulicy? - bo tak bardzo chce zmieniać nazwy istniejących i jak dobrze zna historię!
03-11-2017 16:57:14
eka z małeki
-a mnie podobała by się ul EKI Z MAŁEKI---to nie to że my EKI...ale to,że nie byliśmy UB,SB i TW i przy dzisiejszej deubekizacji, dekomunizacji może znalazłby się jakiś kawałek może nie ulicy,ale chociaż jakiejś ścieżki dla upamiętnienia,że tacy też istnieli.Uważam,że warto by upamiętnić fakt istnienia na Łazarzu takiej EKI.Inne miasta nawiązują do takich regionalizmów i wiem,że cieszy się to dużą aprobatą miejscowej społeczności(tubylców)...z poważaniem stary już eka
03-11-2017 10:37:30
M.
@Amicusie, ulica jest na Łacinie. Obok są ulice Komedy (też z Poznania) i Niemena.
03-11-2017 00:19:04
Amicus
No nawet nie wiedziałem, widocznie jakieś mało eksponowane miejsce...
02-11-2017 23:18:09
M.
@Amicusie, Jantar ma ulice w Poznaniu
02-11-2017 21:51:31
Amicus
A mnie podobałaby się ulica imienia Anny Jantar. Nasza poznanianka i osoba kompletnie apolityczna nie wzbudzająca kontrowersji... albo ul. Targowa, co tyczy się położenia przy MTP. A co do Roosvelta to faktycznie nie wiem czym kierowano się przy wyborze patrona. Ani to Polak ani dla Polski się nie zasłużył...
02-11-2017 17:45:58
emeryt
Odezwała się zasłużona i prawdomówna poznanianka.
01-11-2017 19:26:53
Negatyw
Nie zmieniać nazw ulic (!!!!!).
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: