
23 sierpnia odbyła się kolejna, już 34. sesja Rady Osiedla Święty Łazarz. Wcześniej odbył się jednak spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przebudowy ulicy Jarochowskiego i wprowadzenia jednego kierunku ruchu, o czym więcej pisaliśmy w artykule: Ulica Jarochowskiego ma być jednokierunkowa – PROJEKTY ZMIAN {►WIDEO}.
W dalszej części łazarscy radni zaopiniowali projekty zgłoszone do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018. Pozytywnie zaopiniowano większość projektów z wyjątkiem zadania: "Rowerowo-pieszy Łazarz i Jeżyce 2018".
Projekt zakłada, że rowerzyści jadący ul. Matejki w stronę Głogowskiej nie mogą wjechać w ul. Berlińskiego, aby dojechać do ul. Głogowskiej muszą jechać przez ul. Wyspiańskiego, w związku z tym projekt zakłada stworzenie bezpiecznej trasy rowerowej w ciągu ulic Berwińskiego – Kanałowej. Na Berwińskiego powstanie kontrapas, dzięki czemu rowerzyści jadący ul. Matejki będą mogli wzdłuż Parku Wilsona dojechać do ul. Głogowskiej. Dzięki wprowadzeniu kontraruchu na ul. Kanałowej, będą mogli przejechać na wprost przez ul. Głogowską i dostać się na Dolny Łazarz. Natomiast dla jadących od strony ul. Głogowskiej, powstanie na Berwińskiego pas rowerowy. Projekt takiego rozwiązania znalazł się w projekcie PBO Rowerowy Łazarz i wywołał "oburzenie" mieszkańców, którzy zdecydowanie odrzucili to rozwiązanie. Po wielomiesięcznych konsultacjach RO wspólnie z ZDM ustaliła, że przejazd przez ul. Głogowską powstanie w ciągu ul. Niegolewskich do Rynku Łazarskiego. Pozytywne zaopiniowanie tego projektu będzie odrzuceniem uwag mieszkańców i preferowanie tylko jednej grupy. Spowoduje także olbrzymie problemy w ruchu samochodów na Dolnym Łazarzu w rejonie ul. Kanałowej i Małeckiego, szczególnie przy likwidacji lewoskrętu z ul. Głogowskiej w Berwińskiego i konieczności objazdu ulicami Strusia, Kanałową i Małeckiego. RO planuje wprowadzenie w najbliższym czasie Strefy 30 na łazarskich ulicach i to ułatwi jazdę rowerzystom. W ostatnim miesiącu dla rowerzystów wykonano wiele udogodnień poprzez wprowadzenie kontraruchu rowerowego – argumentuje Rada Osiedla Święty Łazarz.
Radni zaopiniowali negatywnie również projekt "Centrum Sportu przy Szkole Podstawowej nr 77".
Według projektu nie będzie to sala gimnastyczna tylko Centrum Sportu Klubu Sportowego Akademii Judo w Poznaniu, z nowoczesną halą sportową o powierzchni 1000m2, wyłożoną specjalistyczną matą do sportów walki. Na terenie obiektu znajdować się również będzie sala do fitnessu, sauna, siłownia, fizjoterapia, sklep ze sprzętem specjalistycznym oraz szatnie. Funkcja sali gimnastycznej dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 77 w Poznaniu będzie minimalna. Ponadto projekt zakłada budowę drogi dojazdowej i budowę parkingu dla samochodów na terenie obecnie istniejącego boiska i bieżni do skoków w dal (teren dawnego Gimnazjum nr 51 - obecnie Liceum Terapeutyczne). Budowa sali dla Klubu Sportowego Akademii Judo w Poznaniu -zwana w projekcie Centrum Sportu przy Szkole Podstawowej 77, TO PROJEKT KOMERCYJNY, dla którego realizacji wykorzystany zostanie budynek oświatowy i koszty jego utrzymania ponosić będzie M. Poznań. Jednocześnie projekt dotyczy wyspecjalizowanej grupy odbiorców, a nie uczniów i młodzieży łazarskiej, gdyż udział w zajęciach jest płatny – czytamy w uchwale.
W trakcie sierpniowej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz dokonała również zmian w przyszłorocznym budżecie. Niewykorzystane środki finansowe w wysokości 123 tys. zł w 2016 r. zostaną przeznaczone na modernizację ogrodzenia i remont nawierzchni boiska przy ul. Dmowskiego. Z kolei 37LO z Oddziałami Terapeutycznymi (Gimnazjum nr 51) otrzyma dodatkowo 1857 zł (w sumie 9857 zł) na zakup sprzętu komputerowego.
Łazarscy radni ustalili również listę priorytetów w zakresie remontu miejskich chodników. W przyszłym roku w pierwszej kolejności wyremontowane mają zostać chodniki po obu stronach ulicy Wojskowej na odcinku od Grunwaldzkiej do Marcelińskiej. W dalszej kolejności planowane są remonty na ul. Chełmońskiego (strona zachodnia), na Biedrzyckiego (na brakującym odcinku po stronie wschodniej) oraz na ul. Orzeszkowej (na brakującym odcinku).
Na zakończenie sesji Rada Osiedla Św. Łazarz zdecydowała o przyznawaniu nagrody "Łazarski Asior Roku", który ma być alternatywną dla nagrody "Człowiek Roku Łazarza" przyznawanej zawsze na zakończenie Dni Łazarza.
Ostatnio "Człowiekiem Roku" zostaje ktoś związany ze Spółdzielnią Mieszkaniową Grunwald lub Klubem Krąg. Chcemy uhonorować osoby, które są nieznane, niedocenione – przekonywała Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Święty Łazarz.
Byłaby to nagroda za ponadprzeciętną społeczną aktywnością na rzecz kultury, oświaty, sportu, turystyki i rekreacji oraz na rzecz poprawy estetyki osiedla albo aktywną pracą w działających na terenie osiedla organizacjach pozarządowych. Nagrodę otrzymać będzie mogła osoba, która mieszka i pracuje na terenie osiedla, z wyłączeniem radnych osiedlowych aktualnej kadencji. Stanowić ją będzie dyplom okolicznościowy oraz statuetka. Honorowy tytuł nosiłby nazwę "Łazarskiego Asiora Roku" – dodaje Maria Łazarz z Rady Osiedla Święty Łazarz.
Do 31 lipca każdego roku następowałby wybór laureata ze zgłoszonych kandydatów. "Łazarski Asior Roku" przyznawany miałby być w grudniu podczas uroczystej sesji Rady Osiedla Św. Łazarz.
Dodajmy, że nagroda "Człowiek Roku Łazarza" przyznawana jest od 1993 roku.
Szukamy ludzi, którzy robią zawsze coś dla innych, osób, które nie pchają się na szpalty i do okienka telewizyjnego. To jest tytuł, który docenia pracę człowieka na rzecz lokalnego środowiska jakim jest Łazarz, pracę pozytywistyczną, która ma na celu dobro wspólne, bez patrzenia własnego interesu. Do tej nagrody laureata może zgłosić każdy mieszkaniec – powiedział Jerzy Babiak, przewodniczący Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald, członek Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza.
W tym roku nagrodę "Człowiek Roku Łazarza" otrzymał Wojciech Wysocki, pracownik Klubu Osiedlowego "Krąg" za działalność harcerską, społeczną i kulturalną. Nagrodę "Człowiek Roku Łazarza" otrzymali również między innymi: ks. prałat Bolesław Exler (1998), Krzysztof Antkowiak (2000), Maria Łazarz (2001), Wojciech Wośkowiak (2004), Lidia Dudziak (2005), ks. Prałat Eugeniusz Antkowiak (2006), ks. Marcin Ciesielski (2008) - proboszcz Parafii Chrystusa Sługi, harcmistrz Stanisław Kruk (2009), Kazimierz Rafalik - rzeźbiarz, fotografik i publicysta (2013) czy Jacek Hałasik - redaktor Radia Merkury, znawca gwary poznańskiej (2014).
W środę odbędzie się następna, 35. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz. W porządku obrad znalazły się projekty uchwał m.in. w sprawie zaopiniowania koncepcji przebudowy lub remontu ulicy Jarochowskiego od ul. Chociszewskiego do ul. Wyspiańskiego, w sprawie zaopiniowania koncepcji zmiany organizacji ruchu na terenie Osiedla, w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie przyjęcia programu "Polityka Senioralna Miasta Poznania na lata 2017-2021" oraz w sprawie zaopiniowania ustaleń dotyczących zagospodarowania terenu przy Przedszkolu nr 48.
Łazarscy radni podejmą również stanowisko w sprawie poparcia dla projektu pn. „Budowa systemu parkingów P&R – etap III”, w rejonie pętli autobusowej Górczyn, omówią planu przebudowy pływalni letniej oraz budowy krytego basenu wraz z torem wrotkarskim w Parku Kasprowicza. Oczywiście jak zawsze przedstawimy Państwu szczegółową relację z sesji (już nie z takim opóźnieniem).
Projekty uchwał, protokół z poprzedniej sesji oraz frekwencje i obecność radnych można znaleźć w naszym serwisie na stronie: www.radaosiedla.lazarz.pl.
ZOBACZ TAKŻE: Sesja XXXIV (budżetowa) 23.08.2017
ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych
ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· 45 lat zmarła Anna Jantar – zginęła w katastrofie lotniczej
(14-03-2025 09:21)
· KPO na remont Eskulapa
(12-03-2025 07:18)
· "Przytulone pędzlem"
(12-03-2025 06:26)
· "Były już mocno skorodowane" – rozpoczął się remont bram do Parku Wilsona
(11-03-2025 09:46)
· Na Matejki wciąż "wahadło"
(10-03-2025 06:53)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Podkoziołek, czyli poznańskie ostatki
(04-03-2025 09:27)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
Niezapominajka |
mar
do 16-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smart Expo - Targi Inteligentnych Rozwiązań dla Domu i Ogrodu
Targi Mieszkań i Domów
mar
17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie autorskie z Kingą Piotrowiak-Junkiert wokół książki "Węgry. W objęciach Dunaju"
mar
19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przyroda przy Kręgu" - spotkanie z przyrodnikiem Maciejem Jędrzejczakiem z Kasztelanii Ostrowskiej
mar
do 20-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Labs Expo - Targi Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych
mar
do 22-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wino - Targi polskich win i winnic
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: