Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Odkrywali tajemnice łazarskich kościołów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Odkrywali tajemnice łazarskich kościołów
07-09-2017 01:14   Janusz Ludwiczak
O tym, że kościół Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej był niegdyś browarem, a kościół Św. Anny początkowo był świątynią protestancką można było dowiedzieć się podczas kolejnych spacerów z cyklu "Odkryj swój fyrtel", na który zaprosiła grupa przewodników PoPoznaniu.

W ramach projektu "Odkryj swój fyrtel" przewodnicy z grupy PoPoznaniu zapraszali w sobotę na zwiedzanie łazarskich kościołów i poznanie ciekawych historii z nimi związanych.

W ubiegłym roku w ramach Łazarskich Inicjatyw Osiedlowych zwiedzaliśmy Górny i Dolny Łazarz. Tym razem postanowiliśmy się skupić na szczegółach - konkretnych obiektach i przyjrzeć się poszczególnym detalom budowlanym i architektonicznym. Na początek zaczęliśmy od kościołów. Wiele osób było zaskoczonych, gdy dowiedziało się, że kościół Michała Archanioła był niegdyś browarem, a kościół Św. Anny był pierwotnie świątynią protestancką – powiedział Piotr Ciesielski z grupy przewodników PoPoznaniu.

Ewangelicy pojawili się na Łazarzu w latach 70. XIX wieku. po wybudowaniu zakładów kolejowych na Wildzie. Przez wiele lat nie mieli oni swojego stałego miejsca spotkań. Nabożeństwa odprawiane były m.in. w jednej z restauracji przy ul. Głogowskiej. W końcu w 1902 r. udało się pozyskać grunt pod budowę świątyni przy zbiegu ulic Limanowskiego i Matejki, w 1905 roku rozpoczęto budowę kościoła dla łazarskiej gminy ewangelickiej, która liczyła 10 tysięcy wiernych – mówił przewodnik Piotr Ciesielski.

W otwarciu świątyni wziął udział nawet syn Wilhelma II, jednak uroczystość mogła skończyć się tragedią, która mogła trafić do podręczników historycznych.

Podczas uroczystości zaniepokojenie wzbudził dziwnie unoszący się dywan w głównej nawie kościoła. Okazało się, że pod dywanem znajdował się gwóźdź. Miało dojść do zamachu na następcę tronu. Gwóźdź został usunięty. Pastor zobowiązał następcę do utrzymania tajemnicy przez 25 lat. I faktycznie tak się stało. Dopiero nowy pastor, który objął ten kościół ujawnił całą historię – opowiadał przewodnik Piotr Ciesielski.

W sobotę, 7 października odbędzie się kolejna wycieczka tym razem pod hasłem "W krainie czarów". Grupa PoPoznaniu zaprosi na spacer po kompleksie secesyjnych kamienic Johow-Gelände. Wycieczki rozpoczną się o godz. 10:00 i 15:00 (zbiórka w Parku Wilsona przy muszli koncertowej). Wstęp wolny.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

cze

21:30
Rynek Łazarski
DuoTopia - pokaz ognia

23

cze

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

24

cze

12:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Powitanie Lata dla seniorów, w programie : ogień z pieczeniem kiełbasek , zawody rekreacyjne : Rzut Beretem , przeciąganie liny i elementy jogi na świeżym powietrzu

25

cze

16:30
Rynek Łazarski
"Łazarz pamięta" - obchody 69. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956
• koncert zespołu Klub Szyderców Bis
- wydarzenie ma na celu uczczenie pamięci uczestników pierwszego w PRL zrywu ro

26

cze

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż wystawy studentów Pracowni Wydziału Artystycznego Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych
- zaprezentowane zostaną prace z zakresu rysunku i malarstwa, będące efektem całorocznej pracy mł

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: