Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Piesi będą mieli bliżej do dyskontu – powstało przejście przy skrzyżowaniu Kasprzaka i Morawskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Piesi będą mieli bliżej do dyskontu – powstało przejście przy skrzyżowaniu Kasprzaka i Morawskiego
04-09-2017 21:52   Janusz Ludwiczak
Przy skrzyżowaniu ulic Kasprzaka z Morawskiego pojawiło się nowe przejście dla pieszych, które ma skrócić drogę do pobliskiego dyskontu.

Jak już informowaliśmy mieszkańcy wielokrotnie składali wniosek w sprawie wyznaczenia przejścia dla pieszych na ul. Kasprzaka, przy skrzyżowaniu z Morawskiego. Wiele osób przechodzi bowiem na drugą stronę ulicy "na szagę", w miejscu gdzie nie ma przejścia, skracając sobie drogę np. z piekarni do dyskontu sieci Netto.

W styczniu doszło w tym miejscu do wypadku, w którym ucierpiał starszy mężczyzna. Pieszy wpadł pod jadący samochód.

Okazuje się, że piesi mogą w tym miejscu przechodzić legalnie mimo braku pasów. Zgodnie z przepisami "Prawo o ruchu drogowym":
• Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
• Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

Mimo to bezpieczeństwo na skrzyżowaniu ulic Kasprzaka i Morawskiego miała poprawić "zebra". Do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2017 został nawet zgłoszony projekt "Bezpieczniej na Kasprzaka" przez osiedlową radną Agnieszkę Michalak-Pietkiewicz, zakładający powstanie na skrzyżowaniu Kasprzaka i Morawskiego przejścia dla pieszych.

Nowe przejście na Kasprzaka miało powstać do końca maja, jednak pojawił się spór. "Zebry miały zostać wymalowane przed i za skrzyżowaniem z ulicą Morawskiego. Przejście po południowej stronie skrzyżowania miało wiązać się z usunięciem trzech drzew, które zostały posadzone w ubiegłym roku, a to nie podoba się części łazarskich radnych. O sprawie tej było głośno podczas czerwcowej sesji Rady Osiedla Święty Łazarz.

22 czerwca ZDM poinformował nas, że możliwe jest wykonanie przejścia dla pieszych, ale rada osiedla musi zabezpieczyć na to środki finansowe, których nie mamy. W końcu znalazły się fundusze ze strony miasta, jednak usunięte będą musiały zostać trzy drzewa, które zostały posadzone w ubiegłym roku. Również dobudowany będzie musiał zostać chodnik – wyjaśniała Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Zbieram podpisy od mieszkańców, udało mi się w środę w ciągu jednego dnia zebrać ich 150. Jest to ciąg komunikacyjny do Netto, chodzą tędy ludzie z wózkami, osoby starsze, widać to po wydeptanych ścieżkach – odpowiadała Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, która ubiega się o powstanie w tym miejscu dwóch przejść dla pieszych.

Nie rozumiem dlaczego w tym miejscu ma być tyle przejść dla pieszych. To jest ulica, którą jeżdżą autobusy, czy chcemy by komunikacja miejska była powolna? Na ulicy Matejki są tylko dwa przejścia dla pieszych prowadzące do Parku Wilsona, bardzo od siebie oddalone – wskazywała Bogumiła Maćkowiak, zastępca przewodniczącej Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

W końcu udało się osiągnąć kompromis. Przejście powstało na razie po północnej stronie skrzyżowania ulic Kasprzaka i Morawskiego. Piesi mogą teraz przejść np. z piekarni do dyskontu. "Zebry" zostały wymalowane w niedzielny wieczór, a od poniedziałku z przejścia mogą już korzystać piesi.

Cieszę się, że bardzo potrzebne przejścia dla pieszych na Kasprzaka w końcu powstałyl Uważam, że wokół tematu narodziło się wiele niepotrzebnych dyskusji, które opóźniły realizację projektu. Chciałabym podziękować mieszkańcom, którzy masowo poparli budowę przejść w tym miejscu i podpisali przygotowaną petycję. W zaledwie kilka dni udało się zebrać ponad 400 podpisów. Drugi etap realizacji projektu – wytyczenie przejścia po stronie południowej jest planowany po uprzednim przesadzeniu zieleni miejskiej – podsumowuje Agnieszka Michalak-Pietkiewicz.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

13

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: