Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej z przebudową Kolejowej? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co dalej z przebudową Kolejowej?
30-08-2017 02:04   Janusz Ludwiczak
"Obiecanki, cacanki" – mówią mieszkańcy Kolejowej, którzy od lat czekają na przebudowę tej ulicy i już nie wierzą, że inwestycja zostanie zrealizowana. Miasto zarezerwowało na przebudowę ulicy Kolejowej blisko 8,9 mln zł. Nie wiadomo jednak kiedy rozpoczną się prace budowlane.

Od lat mówi się o przebudowie ponad kilometrowej ulicy Kolejowej. Mieszkańcy tracą już cierpliwość i nie wierzą w przebudowę arterii, która wygląda tak jakby była końcówka XIX wieku. Zastrzeżenia budzą dziurawe, krzywe i nierówne chodniki. Osobom, którzy mieszkają przy Kolejowej najbardziej przeszkadza nierówna kostka brukowa na jezdni, która powoduje hałas.

Gruntowna przebudowa Kolejowej miała ruszyć w czerwcu 2015 roku. Tak jednak się nie stało, gdyż inwestycję tą wstrzymał wojewoda. Jednym z powodów było odwołanie właścicielki jednej z działek. Kolejną przyczyną było nie uwzględnienie w projekcie przebiegającej pod ziemią infrastruktury technicznej, należącej do kolei.

Zastrzeżenia do inwestycji miała również Miejska Konserwator Zabytków, która nie zgadza się na usunięcie kostki brukowej, która jak twierdzi ma charakter zabytkowy.

W lipcu ubiegłego roku wiceprezydent Maciej Wudarski zapowiadał, że przebudowa Kolejowej ruszy w tym roku.

Konsultacje z mieszkańcami, radą osiedla i konserwator zabytków doprowadziły nas do zatoczenia koła. Przebudowa ulicy Kolejowej zostanie zrealizowana zgodnie z pierwotnymi założeniami, wprowadzone zostaną tylko zmiany w projekcie. Nie wykluczamy wprowadzenia komunikacji autobusowej. Na pewno pojawią się wyniesione skrzyżowania i wysepki z elementami zieleni. Rozpoczęcie inwestycji planujemy w przyszłym roku. Przebudowa Kolejowej ma zakończyć się w 2018 roku – powiedział w lipcu 2016 w rozmowie z portalem lazarz.pl Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Władze miasta chciały nawet przesunąć przebudowę Kolejową na lata 2020-2022, a zarezerwowane środki przerzucić na wybudowanie nowej ulicy Św. Wawrzyńca (od Niestachowskiej na Jeżyce). Jednak na tą inwestycje potrzeba nawet 30 mln zł. Ostatecznie po naciskach radnych władze miasta zmieniły zdanie.

W poprzedniej kadencji po długich walkach i działaniach z radnymi Bartoszem Zawieją i Łukaszem Mikułą udało się zapisać 10 mln zł na remont ulicy Kolejowej, która była bardzo długo oczekiwana przez mieszkańców. Na początku marzyło nam się, by były tam porządne chodniki i jezdnia. Nic więcej od miasta nie chcieliśmy. 10 mln zł wydawało nam się dużo. W międzyczasie powołany został zespół, zaczęły się prace projektowe. Później okazało się, że nie można zdemontować kostki, bo chroni ją konserwator zabytków. Potem okazało się, że część mieszkańców nie chce wycinki drzew. Następnie ktoś chciał poprowadzić tędy autobus. Mamy 2017 rok i okazuje się, że nie ma pieniędzy na ulicę Kolejową. Mieszkańcy Łazarza stracili zaufanie do władz miasta Poznania. To o czym dziś mówimy, miało zostać zrobione już 2 lata temu. Prosiłam wiceprezydenta, by napisał mi dlaczego Kolejowa nie została jeszcze zrobiona. Do dziś nie dostałam odpowiedzi – mówiła podczas marcowej sesji Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania, PiS.

Dobrze, że pojawiła się autopoprawka. To jest projekt, który nie ma szczęścia do realizacji. Brakuje serca do jego realizacji ze strony PIM-u. Trzymam pana prezydenta za słowo, że prace projektowe będą robione razem z organizacją ruchu i to przedsięwzięcie będzie robione w pierwszej kolejności. Jest to ulica ważna, której wizerunek będzie wpływać na atrakcyjność tej części Łazarza. Jest to przedsięwzięcie priorytetowe – dodał Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.

Na przebudowę ulicy Kolejowej zarezerwowane jest 8 873 000 złotych na lata 2018-2020. Kiedy więc rozpocznie się ta inwestycja? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy najpierw w Poznańskich Inwestycjach Miejskich, które ma realizować zadanie.

Spółka PIM jest inwestorem zastępczym, głównym jest Miasto Poznań. Ponawiam propozycje kontaktu w tej sprawie z Dysponentem środków, Zarządem Dróg Miejskich w Poznaniu – napisał nam w mailu Krzysztof Kaczanowski, koordynator ds. kontaktów z Dysponentami środków i mediami, Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Do ZDM odesłał nas również rzecznik Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta. W końcu otrzymaliśmy odpowiedź.

W tym roku, na zlecenie ZDM, opracowywana jest koncepcja układu transportowego na terenie całego osiedla św. Łazarz. Prace powinny zakończyć się w tym miesiącu. Również w czerwcu tego roku na Łazarzu przeprowadzone zostały badania napełnienia ulic parkującymi samochodami. Zapisy i wytyczne powyższej koncepcji oraz przeprowadzone badania będą wykorzystane między innymi przy opracowywaniu dokumentacji projektowej dot. przebudowy ul. Kolejowej – tłumaczy Agata Kaniewska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

Obecnie w Wieloletniej Prognozie Finansowej znajdują się następujące kwoty, które mają zostać przeznaczone na przebudowę ul. Kolejowej: 2018 r. - 276 000 złotych, 2019 r.- 5 697 000 złotych, 2020 r. - 2 900 000 złotych – dodaje Agata Kaniewska z ZDM.

Mimo to wciąż nie wiadomo kiedy ruszy przebudowa ulicy Kolejowej. Sprawa ta była porusza również w ubiegłym tygodniu podczas konsultacji poświęconych koncepcji przebudowy ulicy Jarochowskiego, o czym więcej tutaj.

Dwa lata temu były konsultacje, mówiono wtedy o modyfikacji istniejącego projektu. Dwa lata temu mieliśmy zaklepane 8 mln zł na remont ulicy Kolejowej, nie jestem pewna czy inwestycja ta zostanie zrealizowana – dopytywała Liliana Domasłowska, mieszkanka ulicy Kolejowej.

Przy następnych wyborach może powtórzyć się ulica Kolejowa. Inwestycja wraca do WPF do ponownego projektowania. Słusznie pani zauważyła: dwa lata przegadano, były pieniądze i nie zostało zrealizowane we właściwym projekcie. Przyszły wybory, zmieniły się władze w PIM-ie i projekt ulicy Kolejwoej został zawieszony, ale w przyszłym roku zostaje odwieszony. Ulica Kolejowa na razie została odłożona na następne lata – odpowiedział Ireneusz Woźny, zastępca dyrektora ZDM ds. Technicznych.


R E K L A M A

Komentarze (9)

01-09-2017 10:13:56
poznanianka
No nareszcie informacja z " coś konkretnego " od p. Lazarz.I teraz naalezy pytać i drążyc dalej.Kto ma wpływ na termin i wykonanie przebudowy ulicy Kolejowej.Z nazwiska i imienia. Przedstawiciel jakiej instytucji. ???? Dalej oczekiwać bieżących informacji, na temat prowadonych już prac.O tym jakie są już przyznane pieniądze na przebudowe ulicy czekaliśmy parę lat.Podano kwote 8, 9 milionów.Był umiarkowany optymizm i obietnice władz Poznania .Teraz słysze o wszelkiej budowie wielu ulic w różnych wariantach i planach .Smiem twierdzic ,że Kolejowa jest nie istotna dla władz , mimo uciążliwości dla mieszkańców, a co bardziej prawdopodobne ( bardziej wpływowi radni ) przejęli pieniądze na inne inwestycje.I to tez wymaga wyjaśnienia i rzetelnej informacji , chociaż najmniej satysfakcji z tego będą mieli mieszkańcy.
31-08-2017 13:23:18
dziadek
Zmusić konserwatora zabytków i innych mądrali aby zamieszkali w tym skansenie na Kolejową Akurat się przeprowadzam i można się na moje miejsce wprowadzić na zapomnianą przez wszystkich ulicę Życzę im terkoczących i chałaśliwych przez to bezsennych nocek
31-08-2017 13:20:33
morlock
@poznanianka. Przepraszam bo może Ci robię czarny PR swoim wpisem ale powiem "amen" komentując Twój post.
31-08-2017 08:54:35
Łazarz
"ale za to z inicjatywy p. M. Łazarz mamy jakies kwadraciki na jezdniach i drogi dla rowerzystow. " ??? Ciekawi mnie skąd takie informacje. Te"kwadraciki" to projekt ROWEROWY ŁAZARZ autorstwa p.A.Glapy "wybrany przez mieszkańców" w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim . Rada Osiedla zrobiła wszystko aby realizacja projektu była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców.Odnośnie ul.Kolejowej - realizacja przebudowy ulicy ( nie remontu chodnika i jezdni ) jest realizowana ze środków m.Poznania przez PIM. Na termin i wykonanie zadania Rada Osiedla nie ma bezpośredniego wpływu i tak samo jak mieszkańcy chcielibyśmy aby zadanie to już było zrealizowane.
30-08-2017 12:48:09
poznanianka
Mili zwolennicy przebudowy ulicy i spotkań z decydentami Poznania na zebraniach " Co dalej z Kolejową . Zostały już wymienione po stokroć wszystkie urzedy ( urzednicy ) i firmy w Poznaniu ,które co rusz mieszały w projekcie. Konsutacje społeczne wyrażnie wyartykułowały czego oczekują mieszkańcy ulicy . A merytoryczni urzędnicy ( chociażby obecnej na zebraniu mi.in. pani konserwator zabytków ) przypieczętowały projekt.Byłam na wszystkich spotkaniach.To brak odpowiedzialności za działalność na rzecz miasta przez urzędnikow.Mieszkancy naszego Poznania , a szczególnie łazarzanie nie zapomnijcie wziąść udział w głosowaniach samorządowych .,Odpowiednio przyglądać się kandydatowi na prezydenta , radnych .Wielki czas , aby zmiany ,które są konieczne dały właściwe rezultaty.Dziękuję jeszcze raz zainteresowanym , a panu Redaktorowi , za ponowne wywołanie ważnej dla mieszkańców sprawy.
30-08-2017 11:22:23
as
Jak to co? Jak co roku... Nic sie nie dzieje, ale za to z inicjatywy p. M. Łazarz mamy jakies kwadraciki na jezdniach i drogi dla rowerzystow. Hurra niech zyje rowerowy nowoczesny Poznan...
30-08-2017 10:36:14
Skandal
Skandal, lekceważenie mieszkańców, arogancja i żonglowanie pieniędzy. W tym samym czasie w ekspresowym tempie chcą "wyremontować" ul. Jarochowskiego, co jest całkowiecie niepotrzebne.
30-08-2017 10:12:28
Mieszkaniec Kolejowej
Musiałbym napisać - a nie mówiłem, ale będę kibicował projektowi przebudowy.... po śmierci, bo nie wierzę, aby w najbliższym czasie został zrealizowany. Nie za czasów tej władzy, ważniejsze są ścieżki rowerowe na ulicach, które nigdy nie widziały rowerzystów :). A zarezerwowane środki już się pewnie rozwiały. Do mieszkańców - nie należy cieszyć się przed faktem :(
30-08-2017 08:06:52
mis
z Kolejowej trzeba zrobić skansen. W XXII wieku czyli za 100 lat będą pokazywać turystom, jak wyglądał Poznań w XIX wieku czyli ponad 200 lat temu. Do redakcji - moglibyście odświeżyć fotki, tego białego "Polo" to widziałem już chyba 2 lata temu.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: