
Po brzegi wypełniona była w środę sala, w której odbyło się spotkanie konsultacyjno-informacyjne dotyczące omówienia koncepcji przebudowy ulicy Jarochowskiego.
Przypomnijmy. Rada Miasta Poznania przeznaczyła 3 miliony złotych (1 100 000 zł na ten rok, kolejne 1,9 mln zł na rok 2018) na przebudowę ulicy Jarochowskiego. Plany zakładają remont nawierzchni jezdni, wymianę chodników i nasadzenie nowej zieleni.
W ramach inwestycji miałaby zmienić się również organizacja ruchu - ulica Jarochowskiego byłaby jednokierunkowa.
Sądzę, że byłoby to ciekawe rozwiązanie, które uspokoi ruch na tej ulicy. Samochody poruszałyby się wolnej, dzięki czemu poprawiłoby się bezpieczeństwo dla osób przemieszczających się do i z Parku Kasprowicza, wśród których są rodziny z dziećmi. Dzięki temu rozwiązaniu zyskalibyśmy dodatkowe miejsca parkingowe, których brakuje dla okolicznych mieszkańców i gości przyjeżdżających do Areny. Wprowadzenie takiego rozwiązania wymagałoby przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami – powiedział Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.
Jednokierunkowa Jarochowskiego to pomysł nie nowy. Do ubiegłorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego (2017) został zgłoszony projekt "Rowerowy Łazarz i Jeżyce: Obwodnica Rowerowa – zielona Jarochowskiego i Samoobsługowe Stacje Naprawcze - Jeżyce", który przewiduje wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ulicy Jarochowskiego (na odcinkach od Chociszewskiego do Hetmańskiej oraz od Wyspiańskiego do Sczanieckiej). Projekt zakłada również wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km/h lub nawet do 20 km/h. Oprócz tego przez ul. Hetmańską ma powstać przejazd rowerowy.
W środę w Zespole Szkół Gimnazjalno-Licealnych odbyło się spotkanie zorganizowane przez Radę Osiedla Św. Łazarz, podczas którego Zarząd Dróg Miejskich przedstawił koncepcję przebudowy ulicy Jarochowskiego.
Zmiany zakładają remonty chodników, uspokojenie ruchu, uporządkowanie sposobu parkowania, a także przywrócenie i nasadzenie nowej zieleni. Kiedyś ulica ta była aleją drzew, chcemy przywrócić stan pierwotny – powiedział portalowi lazarz.pl Ireneusz Woźny, zastępca dyrektora ZDM ds. Technicznych.
Obydwa warianty przewidują wprowadzenie jednego kierunku ruchu, jednak jeden z nich zakłada wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na wysokości szpitala Św. Rodziny – dodaje Ireneusz Woźny, wicedyrektor Zarządu Dróg Miejskich.
Ruch dwukierunkowy w jednym z wariantów miałby być tylko na odcinku pomiędzy ulicami Sczanieckiej i Niegolewskich oraz od Limanowskiego do Wyspiańskiego. Z kolei drugi wariant zakłada wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na całym odcinku, od Chociszewskiego do Wyspiańskiego.
I to mieszkańcy mają się wypowiedzieć, czy będą chcieli się poruszać w kierunku południowym, czyli w stronę Chociszewskiego czy w kierunku północnym, w stronę ulicy Wyspiańskiego. Opinie będzie można przesyłać do Rady Osiedla Św. Łazarz – wyjaśnia Ireneusz Woźny z ZDM.
Zmiany zakładają również wprowadzenie wyniesionych skrzyżowań na skrzyżowaniu ulic Jarochowskiego i Sczanieckiej oraz Jarochowskiego z Limanowskiego, a także wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km/h. Jak wyjaśnia ZDM realizacja projektu może nastąpić najwcześniej w drugiej połowie 2018 roku.
Poniżej przedstawiamy dwa warianty koncepcji przebudowy wraz z wprowadzeniem nowej organizacji ruchu na ul. Jarochowskiego, na odcinku od Chociszewskiego do Wyspiańskiego. Uwagi, opinie i sugestie do projektów można przesyłać do 5 września (wtorek) włącznie na adres e-mail Rady Osiedla Św. Łazarz: Osiedle_Lazarz@um.poznan.pl.
Koncepcja przebudowy ul. Jarochowskiego (wariant 1) - POBIERZ {PDF}
Koncepcja przebudowy ul. Jarochowskiego (wariant 2) - POBIERZ {PDF}
Koncepcja przebudowy ul. Jarochowskiego (przekroje) - POBIERZ {PDF}
Opis inwestycji (źródło ZDM):
Projekt koncepcyjny przebudowy ul. Jarochowskiego wykonano w dwóch wariantach. Oba warianty zakładają wykorzystanie istniejącego pasa drogowego ulicy wraz z wykorzystaniem istniejących przebiegów krawędzi jezdni i zachowaniem geometrii skrzyżowań.
Koncepcja zakłada:
• wykonanie remontu nawierzchni wraz z wymianą nowych krawężników,
• wykonanie zatok parkingowych oraz nowych chodników,
• uporządkowanie miejsc parkingowych,
• zaprojektowanie strefy tempo 30,
• zaprojektowanie elementów spowalniających ruch w postaci dwóch wyniesionych skrzyżowań (z ul. Limanowskiego i Sczanieckiej),
• wyeliminowanie ruchu tranzytowego poprzez zmiany w organizacji ruchu, na przykład wprowadzenie ruchu jednokierunkowego,
• likwidację sygnalizacji świetlnej w rejonie ul. Limanowskiego,
• pozostawienie stacji rowerów miejskich,
• zaprojektowanie nowych nasadzeń zieleni przyulicznej,
• wprowadzenie dwukierunkowego ruchu rowerowego na zasadzie kontraruchu.
Wariant nr 1:
W celu uspokojenia ruchu i wyeliminowania ruchu tranzytowego na ulicy Jarochowskiego wariant zakłada wprowadzenie jednego kierunku ruchu na odcinku od ulicy Chociszewskiego do ulicy Sczanieckiej. Na odcinku od ulicy Sczanieckiej do ulicy Niegolewskiech samochody będą poruszać się w dwóch kierunkach, podobnie jak na odcinku pomiędzy ulicami Limanowskiego i Wyspiańskiego. Jeden kierunek obowiązywać będzie na odcinku od ulicy Niegolewskich do Limanowskiego.
Wybór wariantu oznacza dojazd do Szpitala Św. Rodziny zarówno od strony ulicy Chociszewskiego jak i Wyspiańskiego.
W wariancie nr 1 zaprojektowano 181 legalnych miejsc parkingowych (w zatokach postojowych oraz przy parkowaniu równoległym na ulicy).
Obecnie znajduje się tu 176 legalnych miejsc parkingowych.
Wariant nr 2:
Wariant nr 2 zakłada wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ulicy Jarochowskiego od ulicy Limanowskiego do Chociszewskiego z nakazem skrętu w prawo w ul. Chociszewskiego. Podobnie jak w wariancie 1 pomiędzy ulicami Wyspiańskiego i Limanowskiego pozostanie ruch dwukierunkowy. Dzięki wprowadzeniu ruchu w jednym kierunku można zaprojektować więcej miejsc postojowych. Zaprojektowano dodatkowe miejsca do parkowania równoległego na wysokości Szpitala Św. Rodziny.
Zaplanowano wyznaczenie 199 legalnych miejsc parkingowych w stosunku do obecnych 176 legalnych miejsc parkingowych.
Wariant 2 zakłada dojazd do szpitala tylko od strony ulicy Wyspiańskiego.
Spotkanie poświęcone przebudowie i zmianom na ul. Jarochowskiego transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo. Poniżej relacja wideo:
Fot: Janusz Ludwiczak
Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Powiadom o tym mieszkańców Łazarza. Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji? Wyślij e-mail na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl lub sms/mms:
503 420 675. Twórz razem z nami - by pomóc innym.
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Co dalej z budynkiem dawnego kina Olimpia?
(21-03-2025 10:09)
· Anna Jantar in Memoriam
(21-03-2025 09:02)
· Rataje na Rynku Łazarskim
(20-03-2025 10:03)
· Przedszkole nr 90 na Łazarzu zaprasza na „drzwi otwarte”
(20-03-2025 08:51)
· Tramwaje nie pojadą Głogowską. Kolejny rok z rzędu będzie też remontowany węzeł Bałtyk
(20-03-2025 02:19)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Podkoziołek, czyli poznańskie ostatki
(04-03-2025 09:27)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
Niezapominajka |
mar
18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
XX Koncert Charytatywny - "tak bardzo wierzyMY w nas"
Koncert na rzecz Elżbietańskiego Centrum Pomocy Ubogim
mar
14:30
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Warsztaty z gliny dla osób 50+
mar
do 30-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal klocków
19:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Pokaz filmu "Błogosławiona: - 80. rocznica śmierci bł. Natalii Tułasiewicz
kwi
do 06-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Look - targi fryzjerskie
BeautyVision- targi kosmetyczne
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: