Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tłumy po raz 3 protestowały pod Areną. Małgorzata Ostrowska i Audiofeels zaśpiewali hymn {►WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tłumy po raz 3 protestowały pod Areną. Małgorzata Ostrowska i Audiofeels zaśpiewali hymn {►WIDEO}
25-07-2017 13:01   Janusz Ludwiczak
Ulewny deszcz nie zniechęcił poznaniaków do udziału w kolejnym proteście "Łańcuch światła", który po raz trzeci odbył się w Parku Kasprowicza. Demonstrujący dziękowali prezydentowi Andrzejowi Dudzie za dwa weta, ale skandowali "Chcemy 3:0", "Trzecie weto". Na fasadzie hali Arena wyświetlony został napis "VETO!". Na zakończenie hymn Polski zaśpiewała m.in. Małgorzata Ostrowska, a "Odę do Radości" wykonał zespół Audiofeels.

Mamy dzisiaj dwa powody do radości. Na razie padły dwie bramki, ale oczekujemy, że to spotkanie zakończy się wynikiem 3:0 – powiedział na początku demonstracji Franciszek Starczewski, miejski aktywista, happener, organizator akcji "Łańcuch światła - Poznań w obronie niezawisłości sądów".

Na to tłum odpowiedział: "Jeszcze jeden, jeszcze jeden!", "Chcemy 3:0", "Trzecie weto!", "Siła w narodzie!".

Mimo intensywnych opadów deszczu, dnia roboczego i deklaracji Prezydenta RP Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa w poniedziałek wieczorem pod Arenę na pokojowy protest przeciwko upolitycznieniu sądownictwa i planowanej reformy przez PiS według danych Policji przybyło 5 tysięcy osób.

Protest "Łańcuch światła - Poznań w obronie sądów" odbył się po raz ósmy, a w Parku Kasprowicza po raz trzeci. Tym razem głos zabierali eksperci.

Ta ustawa dotyczy tych sądów, do których wszyscy, którzy mają swoje sprawy codziennie przychodzą. Ta ustawa będzie dotyczyła prezesa sądu na Młyńskiej, prezesa sądu na Hejmowskiego, prezesa sądu na Trójpolu. Na mocy tej ustawy, w Warszawie Minister Sprawiedliwości będzie mógł podjąć decyzję, że wszystkich prezesów w całej Polsce, czy w Nowym Tomyślu, czy Grodzisku, czy Poznaniu odwołuje i powołuje nowych. Nowych, co do których w ogóle nie będzie musiał się pytać o zdanie sędziów. Dotychczas przepisy mówią w ten sposób, że jeżeli chce powołać prezesa sądu, to musi zapytać o zdanie sędziów tego sądu, w którym ten ktoś ma być prezesem. Jeżeli ta ustawa wejdzie w życie, to zdanie sędziów w tych sądach nie będzie się w ogóle liczyło. Będzie możliwe, że tym prezesem zostanie osoba przywieziona w teczce z Warszawy – powiedział Bartłomiej Przymusiński, sędzia i członek stowarzyszenia Iustitia Polska.

Nasza rola dalej taka, żeby włączać się, żeby aktywnie patrzeć, żeby zmiany, które będą proponowane były rzeczywiście zmianami dla obywatela, żeby wyłączyć możliwości przedłużania postępowań, uprościć procedury, zlikwidować formularze. Dać ludziom szansę stanięcia przed sądem nie tak władczym, nie tak trudnym, nie tak niezrozumiałym, tylko przyjaznym i otwartym, żebyśmy wiedzieli, że te sądy utrzymywane z naszych podatków są dla nas – podsumował prof. Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu.

Demonstracja zakończyła się tradycyjnie 10 minutową ciszą i "Łańcuchem światła", czyli zapaleniem świec, latarek i lampek w obronie niezależnego polskiego sądownictwa.

Na fasadzie hali Arena wyświetlony był napis "VETO!". Na zakończenie Hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego" zaśpiewała wraz z tłumem piosenkarka Małgorzata Ostrowska z zespołu Lombard, a zespół Audiofeels wykonał "Odę do radości", czyli hymn Unii Europejskiej.

Był to prawdopodobnie ostatni "Łańcuch światła". Organizatorem protestów był Franciszek Sterczewski, miejski aktywista i działacz, który pierwszą akcje zorganizował w niedzielę, 16 lipca na Placu Wolności. Od tego czasu każdego dnia codziennie w demonstracjach uczestniczyły tysiące osób. Od soboty "Łańcuch światła" odbywał się w Parku Kasprowicza. W sumie w trzech demonstracjach pod Areną uczestniczyło według danych Policji ok. 28 tysięcy osób.

"Łańcuchów światła" na razie nie będzie. Schodzimy do szatni, zastanawiamy się co dalej – powiedział nam Franciszek Starczewski, organizator akcji.

Natomiast w weekend w centrum miasta planowany jest marsz. Organizatorzy na razie nie zdradzają więcej szczegółów.

Protesty odbywały się przeciwko planom parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcieli przeprowadzić w błyskawicznym czasie reformę sądownictwa, polegającą na zmianie sposobu wyłaniania Krajowej Rady Sądownictwa poprzez oddanie kompetencji w tej sprawie politykom. Projekty ustaw zakładały usunięcie wszystkich obecnych członków KRS i Sądu Najwyższego, który ma być zreorganizowany i zmniejszony.

Demonstrujący protestowali przeciwko trybowi uchwalania ustaw, które były procedowane nocą w błyskawicznym tempie bez możliwości dyskusji, odrzucaniu bez rozpatrzenia wszystkich zgłaszanych przez parlamentarzystów opozycji poprawek i bez społecznych konsultacji. Uczestnicy zgromadzeń domagali się, by prezydent RP Andrzej Duda zawetował ustawy, a także protestowali przeciwko upartyjnianiu sądów przez PiS, łamaniu konstytucji i zamachowi na demokrację.

Poniedziałkowy "Łańcuch światła" transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo. Poniżej relacje wideo:


Komentarze (3)

01-08-2017 14:01:04
Mark
Pisalem to już wielokrotnie : Wyprowadzanie ludzi na ulice również nic nie zmieni. Jak się idzie na wojnę to trzeba policzyć kije mawiał Marszałek Piłsudski. No to policzmy. Prawa strona : Kibole, narodowcy i stoczniowcy. Druga strona: wypasione pokolenie 50+, LGPT, trochę zblazowanej młodzieży z Starbucks'a. Obawiam się że znam wynik tego starcia - również rozwiązanie siłowe nic nie zmieni. Spójrzmy w sondaże : co by nie robiła zjednoczona opozycja poparcie dla prawicy (PiS, Kukiz) jest na poziomie 50%. Co gorsza wg ostatniego badania dla DGP poparcie w grupie wiekowej 18-26 lat dla parti prawicowych wynosi 64% , dla PO i .N na granicy paru %. A wiec i tu porażka. Nadchodzące pokolenie wyborców nie wróży nic dobrego dla liberalnej lewicy. Cóż zbieramy efekty niby rządów, niby Polski z ostatnich 25 lat. To koniec znanych nam elit i stąd ich paniczne działania a tego kierunku nie da się już zmienić. Do tego parcie z zachodu - prawicowy rząd w Warszawie nie jest zgodny z komunistyczną linią UE. W końcu komunistyczna ideologia przeszła w ciągu ostatnich 90 lat zwycieski marsz przez instytucje medialne i edukacyjne Zachodu. Na uniwersytetach zachodniej Europy i Ameryki, podobnie jak w redakcjach najbardziej wpływowych mediów, dominuje kawiorowa lewica. Jakie są tego efekty: koncepcja "nowego Europejczyka"–tolerancyjnego, poprawnego politycznie, pozbawionego więzi politycznych, narodowych etnicznych czy religijnych, co nalezy osiągnąć poprzez wychowanie młodzieży odseparowanej od wszystkiego, co jest związane z chrześcijaństwem. Zjednoczona Europa ma mieć zintegrowaną gospodarkę, jeden system ekonomiczny, miała być sterowana z jednego ośrodka politycznego i występować jako odrębny organizm państwowy. Zamysłem tej ideologii jest stworzenie nienaturalnej homogenicznej papki z manipulacyjną nazwą „Europejczycy”, a jedną z metod szybkiego dokonania zmieszania i rozcieńczenia krajów narodowych jest wlanie milionów muzułmańskich imigrantów do wszystkich krajów. Jest to inżynieria społeczna jak to robili faszyści czy sowieci z masowym przemieszczaniem i przesiedlaniem całych grup społecznych i etnicznych. Tym sposobem pod okiem komisarzy z Brukseli ma dokonać się stopienie krajów europejskich, wymazanie tożsamości, kultury i jeszcze europejskich norm współżycia społecznego. Stąd należy poświecić szczególnie dużo czasu Polsce. Jej sukcesy lub wyjście z UE może dać zły przykład innym krajom.
26-07-2017 15:11:53
IMIGRANT
SZKODA ZE CI SAMI EUROPEJCZYCY NIE MANIFESTOWALI GDY PELO PODNIOSLA WIEK EMERYTALNY GDY LIKWIDOWALI POLSKIE STOCZNIE GDY ZABRALI NAM PIENIADZE Z OFFE
25-07-2017 18:33:27
morlock
To co, łazarzanie i inne takie? Można było zaparkować pierdylion obcych blach na 4 godziny? Można. Więc na wuja nam strefa ograniczonego Jaśkowioka? Co nie znaczy że jestem przeciwny przedmiejskim PARKINGOM na np. Górczynie.Ps. Z boreliozy już się chyba wyleczyłem a szwagier przemontował ze swojego kombajnu alkomat typu "chuchnij jedź" na mój komp typu "chuchnij pisz" więc mam nadzieję że od dziś moje odszczeki będą kulturalniejsze czego i Wam życzę.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: