Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Parku Kasprowicza odbędą się protesty w obronie sądów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Parku Kasprowicza odbędą się protesty w obronie sądów
22-07-2017 01:09   Janusz Ludwiczak
Od poniedziałku każdego wieczoru na Placu Wolności, a w piątek w Parku Mickiewicza gromadzą się tłumy poznaniaków protestujących przeciwko upartyjnianiu sądów przez PiS. W sobotę i niedzielę o godz. 21:00 w Parku Kasprowicza pod Areną odbędą się kolejne protesty "Łańcuch Światła - Poznań w obronie niezawisłości sądów".

Prawo i Sprawiedliwość chce przeprowadzić reformę sądownictwa, która polega na zmianie sposobu wyłaniania Krajowej Rady Sądownictwa poprzez oddanie kompetencji w tej sprawie politykom. Projekty ustaw zakładają też usunięcie wszystkich obecnych członków KRS i Sądu Najwyższego, który ma być zreorganizowany i zmniejszony.

Przeciwko trybowi uchwalania ustaw, które są procedowane nocą w błyskawicznym tempie bez możliwości dyskusji, odrzucaniu bez rozpatrzenia wszystkich zgłaszanych przez parlamentarzystów opozycji poprawek i bez społecznych konsultacji od poniedziałku w Poznaniu, a także w centrach wielu miast odbywają się protesty. Demonstrujący domagają się, by prezydent RP Andrzej Duda zawetował ustawy, a także protestują przeciwko upartyjnianiu sądów przez PiS, łamaniu konstytucji i zamachowi na demokrację.

Od poniedziałku zawsze o godz. 21:00 na Placu Wolności odbywały się protesty pod hasłem: "Łańcuch Światła - Poznań w obronie niezawisłości sądów", podczas których poznaniacy skandowali: "Chcemy veta!", "Konstytucja! Konstytucja!", "Wolne sądy!". Nie zabrakło również wspólnego czytania Konstytucji RP. W piątek wieczorem ponad 10 tysięcy osób wzięło udział w manifestacji, która odbyła się tym razem na prośbę policji w Parku Mickiewicza przy Operze.

W sobotę o godz. 21:00 w Parku Kasprowicza, pod Areną i na polanie odbędzie się kolejny, już 6. protest "Łańcuch Światła - Poznań w obronie niezawisłości sądów".

Ze względów bezpieczeństwa i na prośbę Policji protesty odbędą się w Parku Kasprowicza, po stronie południowej Areny. Jest tam też zdecydowanie więcej miejsca. I mimo wielu głosów jest to wciąż centrum miasta – mówi Franciszek Sterczewski, organizator akcji.

Kolejny protest odbędzie się również w niedzielę o godz. 21:00 również w Parku Kasprowicza pod Areną. Po demonstracji zaplanowano projekcję filmu "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy.

Aktualizacja 22.07.2017 godz. 12:23: Udział w demonstracji podczas konferencji pod Parlamentem w Warszawie ws. przegłosowania przez Senat uchwały dotyczącej Sądu Najwyższego Ryszard Petru, szef Nowoczesnej zapowiedział, że weźmie udział w sobotniej demonstracji w Poznaniu, która odbędzie się w Parku Kasprowicza.
Będę w Poznaniu, następnego dnia we Wrocławiu żeby uczestniczyć w tych protestach. Musimy monitorować, nie wolno ulegać. Po to jest ta ustawa. Żeby wszyscy, którzy protestują, żeby się bali, którzy piszą coś w internecie, żeby się bali. Apeluję do Polaków: nie bójmy się. Im więcej nas będzie, tym większy będzie opór. Mam świadomość, że teraz wszystko w rękach prezydenta. Oczekujemy od prezydenta 3 x weto, ale jeżeli tak się nie stanie, to ważne, żeby opór się tlił - powiedział Ryszard Petru, lider Nowoczesnej..
Doszły nas słuchy że wybiera się do nas Ryszard Petru. Zapraszamy, ale na widownię, z notatnikiem, by zapisywać co mówią poznaniacy, bo to oni mają głos. Akcja ma wymiar obywatelski - komentują organizatorzy protestu "Łańcuch Światła 6 - Poznań w obronie niezawisłości sądów".


Na zdjęciach czwartkowy protest "Łańcuch Światła 4 - Poznań w obronie niezawisłości sądów", który odbył się na Placu Wolności
Fot: Andrzej Radwański

Komentarze (31)

26-07-2017 09:44:31
Demokracja ma się dobrze
Tylko Kilkanaście tysięcy protestuje z 30 000 000 Polaków uprawnionych do głosowania. Polacy są mądrzy popierają dobre zmiany w sądach. Czas Komunistyczne Świnie odstawić od koryta. SBcja do domu won.
25-07-2017 19:15:03
Demokracja ma się dobrze
Tylko Kilkanaście tysięcy protestuje z 30 000 000 Polaków uprawnionych do głosowania. Polacy są mądrzy popierają dobre zmiany w sądach. Czas Komunistyczne Świnie odstawić od koryta. SBcja do domu won.
22-07-2017 22:51:51
Klemens
Na szczęście skończyło się, nie było najgorzej. Dobrze, że nie było żadnego koncertu. CISZA prawem człowieka!
22-07-2017 22:31:44
emeryt
Dzisiaj POLSKA potrzebuje ludzi oburzonych nie na hałas tylko na sposób rządzenia.
22-07-2017 22:19:22
asiulka
KOD-owcy, LGBT-owcy i im podobni mają czas na głupoty. A do tego wszystkiego ma się pojawić guru głupoty kompletnej niejaki Rysiu P. Ludzie jesteście tak manipulowani, że nawet tego nie widzicie... Wolę spędzić czas ze swoją rodziną, poczytać dobra lekturę, obejrzeć z mężem film itp. niż brać udział w takich hucpach, które i tak nie mają wpływu na nic.
22-07-2017 21:37:34
psss
Niech wezmą się w końcu za te sądy. To co odstawiają to skandal! Słynnemu komornikowi który zabrał traktor nie temu rolnikowi co nie powinien , pani sędzia zamieniła właśnie wyrok zakazu wykonywania zawodu na 8 tys grzywny i nie musi się przed nikim z tego tłumaczyć bo jest niezawisłym sędzią. Gdy CBŚ wniosło sprawę do prokuratury w sprawie Amber Gold pani prokurator od razu ją zamknęła nie musząc się przed nikim tłumaczyć bo jest niezawisłym prokuratorem. Teraz przed komisją tłumaczy że nic nie pamięta. Ludzie nasłuchają się jednak Rysia, Schetyny i Tvnu który zszedł już do poziomu tvp i idą jak barany na manifestację bo tak jest na czasie i potem można wrzucić fotę na fb!
22-07-2017 21:18:51
hm?
Ale o co chodzi? O co ten cały protest?
22-07-2017 20:53:30
Łaz
Już się zjeżdżają, robi się gwar, wciskają się samochodami w każdy kąt, rozjeżdżają pobocza parku...
22-07-2017 20:36:58
M.
@.... niekoniecznie. To, że ktoś popiera jakąś partię nie znaczy, że automatycznie zgadza się na jej wszystkie pomysły. Zaślepienie i wiara w czyjąć nieomylność jest zwyczajnie groźna i nierozsądna. Wczoraj słuchałam debaty w Senacie. Kilka osób zwracało uwagę na wewnętrzną sprzeczność ustawy o SN (raz mowa o wyborze spośród 5, a raz spośród 3 sędziów), nawet wniesiono odpowiednią poprawkę, żeby ją skorygować. I co? Nic, bo komuś się bardzo spieszy, a przegłosowanie tej poprawki spowodowałoby konieczność przegłosowania całej ustawy ponownie przez Sejm. A Sejm już na wakacjach, więc klepnięto ewidentny bubel prawny.
22-07-2017 17:14:03
....
Ciekawe ile z pośród tych protestujących: A) czytało ustawę i wie o czym jest? (Proszę mi podać punkty, którym jesteście przeciwko) B) pobiera 500+? Zawiewa trochę hipokryzją
22-07-2017 14:29:15
SWDT
Wg ostatnich sondaży poparcia partii politycznych 64% osób w wieku od 18 do 24 lat popiera PiS...
22-07-2017 14:22:45
Obywatel
Do mania. Akurat ci 20-latkowie to jest koronny argument. Jakby sie ich zapytać w jakiej sprawie się zebrali nie umieli by odpowiedzieć na to pytanie. To nie jest ideologia pisowaka tylko umiejętność postrzegania świata i rzeczywistości.. Pytanie dlaczego gdy platforma robiła podobne lub inne '' reformy'' społeczeństwo tak się nie burzyło... Gdzie byli..? I prawda jest taka że bez względu jaka partia wygra wybory zawsze będzie w opinii grupy ludzi ''rozwalać '' państwo.. a zmiany są potrzebne..
22-07-2017 14:16:19
Ciiiii....
Hałas stał się już w XX stuleciu jednym z najniebezpieczniejszych wrogów człowieka. Atakuje każdy żywy organizm w dzień i w nocy. HAŁAS i WIBRACJE mają ujemny wpływ na zdrowie, zmniejszają wydajność pracy, utrudniają wypoczynek i koncentrację. Stałe oddziaływanie hałasu kumuluje się podobnie jak promieniowanie, wpływając na cały organizm - nie tylko na narząd słuchu, ale też na system nerwowy, powodując m.in. zaburzenia snu i trawienia, zmiany akcji serca, ciśnienia krwi, rytmu oddychania itp. Hałas jest zagrożeniem fizycznym równie niebezpiecznym jak zagrożenie chemiczne w powietrzu, wodzie i glebie.
22-07-2017 14:14:53
kaka
protest w słusznej i ważnej sprawie. nie może nam PiS rozwalać państwa i robić wszystko tak jak chce. Musimy pokazać swoje niezadowolenie
22-07-2017 13:58:37
z Łazarza
Mieszkam w pobliżu i "taki hałas" wyjątkowo mi nie przeszkadza.To jest niecodzienne wydarzenie , bardzo ważne i cieszę się że u Nas.Jakby każdy tak myślał jak niektórzy oburzeni to nie byłoby nic.Jednemu przeszkadza hałas muzyki, drugiemu dzwony ,innym Boże Ciało na ulicach, maratony ,Parady ,Łańcuch światła,bawiące się dzieci.Trudno wszystkim dogodzić.
22-07-2017 13:13:59
mania
do Obywatel: z pewnością 20-latkowie, którzy bardzo licznie uczestniczą w protestach, boją się utraty przywilejów, taka typowa pisowska logika, trzeba powiedzieć wprost: nie ma już demokracji, nie ma Trybunału Konstytucyjnego, niezawisłych Sądów, za chwilę zostanie przejęta przez pis Państwowa Komisja Wyborcza i nie będzie już wolnych wyborów; teraz już tylko ciemność;
22-07-2017 13:06:32
Oburzona
@mieszkaniec Te wywody i opinie nie mają w tej sprawie żadnego znaczenia. Zakazane jest zakłócanie ciszy i spokoju... W ostatnią sobotę było poważne zakłócenie spokoju i ciszy przez wielogodzinny hałas, podobnie trzy tygodnie temu. I w maju. To naruszanie prawa staje się normą. Trzeba dać temu odpór.
22-07-2017 12:57:23
mieszkaniec
@Oburzona: myślę, że raz w słusznej sprawie możesz wytrzymywać i po prostu się przyłączyć. Naprawdę chcesz, by PiS panoszył się i całkowicie nami zawładnął?? Naprawdę nie widzisz i nie rozumiesz co się dzieje??? Co PiS rządzi i jest niby lepiej? To wytłumacz mi dlaczego chcieli podwyżek paliw, dlaczego chcą byś płaciła obowiązkowo abonament na propagandę? Mam wymieniać dalej??? Dlaczego 500+ nie dostają rodzice, którzy mają tylko 1 dziecko ??
22-07-2017 12:53:57
Obywatel
Czytając powyższe komentarze zastanawiam się czy mówimy o tym samym kraju? bo myślę że chyba nie.. Jaki wolny kraj? Nie mamy swoich fabryk, banków, stocznie sprzedane cukrownie i gazety tez... I najlepszy ''kwiatek'' czyli nie zawisłe sądy... Odpowiedzialności za błędy nie ma tam wcale, orzekają jak chcą większy wyrok dostanie osoba która z głodu ukradnie bułkę niż koleś okradający nas na wiele milionów złotych.. To jest ta sprawiedliwość? Co do protestu na Łazarzu to powiem że garstka ludzi którzy boją się utraty przywilejów będzie przeszkadzała pozostałym mieszkańcom nie patrząc ze ludzie następnego dnia idą do pracy... Ale przyjedzie Rysiu Petru...
22-07-2017 12:38:15
Oburzona
Jak Radio wyło, to b. przeszkadzało. Sprawa została zgłoszona służbą...
22-07-2017 12:37:12
mieszkaniec
@Oburzona: Jak Radio Poznań wyło do 23 to było dobrze? Kobieto tu jest miasto. Tramwaje też ci przeszkadzają?
22-07-2017 12:31:28
Oburzona
Nie mam obowiązku zamykania okien latem... Jest natomiast obowiązek zachowania spokoju w parku, oraz niezakłócania ciszy. Takie jest prawo
22-07-2017 12:30:05
Oburzona
Z Regulaminu parku Kasprowicza, wprowadzonego uchwałą Rady Miasta Poznania: I. W parku zabrania się: 1. Zachowań zagrażających spokojowi, odpoczynkowi i bezpieczeństwu innych użytkowników parku.
22-07-2017 12:29:10
mieszkaniec
Tu się kraj wali, PiS robi co chce, niszczy demokracje, niszczy wolny kraj, który mamy od 89. Za chwilę tej ciszy możecie nie mieć. Jak Wam przeszkadza po prostu zamknijcie okna i siedźcie sobie w swoich czterech ścianach mając wszystko w du...q
22-07-2017 12:27:11
EksŁazarzanin
@mieszkaniec: Oburzona ma rację! Film trwa ok. 2,5 godz. Należy więc oczekiwać, że wszystko skończy się po północy, a z pewnością po 23:30. To doskonale obnaża prawdziwą twarz owych "protestantów", którzy nigdy nie liczyli się ze zwykłymi ludźmi.
22-07-2017 12:24:12
Oburzona
Chcę mieć spokój w miejscu zamieszkania. PiS i inne partie mnie nie interesują. A co do wsi - to komuniści i naziści deportowali ludzi z ich miejsca zamieszkania
22-07-2017 12:21:24
mania
bardzo się cieszę, że protest odbędzie się na naszym Łazarzu, wczoraj było kilkanaście tysięcy osób, jestem taka dumna z Poznania, bądźmy dzisiaj razem, proszę, żeby nie było "partia rządzi, partia sądzi"; do zobaczenia wieczorem; 3XVETO;
22-07-2017 12:20:06
mieszkaniec
@Oburzona: Szkoda tylko, że PiS nie przestrzega tego państwa prawa. A jak chcesz mieć spokój zawsze możesz pojechać na wieś, tam mam ciszę że ho ho...
22-07-2017 11:32:50
Oburzona
@mieszkaniec Żyjemy w demokratycznym państwie prawnym. Nie ma w prawie takiego pojęcia, jak "cisza nocna". Jest natomiast przepis w Kodeksie Wykroczeń, zakazujący zakłócania spokoju.
22-07-2017 10:38:30
mieszkaniec
@Oburzona: Cisza nocna zaczyna się o godz. 22. A póki co jest to jeszcze wolny, demokratyczny kraj. Póki co, ale zapewne dzięki takim jak Ty wyborcom i wyznawcom to się zmieni.
22-07-2017 10:10:35
Oburzona
Znowu będą zakłócać spokój w godzinach wieczornych!!! Skandal!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

19

cze

17:00
Urząd Miasta Poznania pl. Kolegiacki 17
1. sesja (inauguracyjna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: