Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Grożono nam śmiercią" – policja będzie patrolować okolice centrum muzułmańskiego na Biedrzyckiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Grożono nam śmiercią" – policja będzie patrolować okolice centrum muzułmańskiego na Biedrzyckiego
07-07-2017 18:01   Janusz Ludwiczak
Poznańscy muzułmanie, który mają swój ośrodek i miejsce modlitw w willi przy ul. Biedrzyckiego są ostatnio zastraszani. – Grożono śmiercią mi, mojej rodzinie. Niektórzy chcą mnie deportować – mówi imam Youssef Chadid. Władze Poznania zaapelowały do Komendanta Miejskiego Policji o zwiększenie bezpieczeństwa w rejonie Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego.

W 2006 roku z inicjatywy Ligi Muzułmańskiej w RP willę przy ul. Biedrzyckiego 13 zaadoptowano na potrzeby Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego. W budynku tym mieści się m.in. sala modlitw i ośrodek islamski. Kierownikiem Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego jest Youssef Chadid – Marokańczyk, który w Polsce mieszka od 1994 roku.

W każdy piątek spotyka się tutaj blisko stu muzułmanów, a w trakcie Ramadanu i święta Eid al-Fitr spotyka się ponad 300 wyznawców islamu. Ostatnio poznańscy muzułmanie nie czują się jednak bezpiecznie.

Ponad tydzień temu w internecie pojawił się film nakręcony w Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym, w którym lektor mówi: "Muzułmańskie centra to sprytny wybieg, jeśli nie można wybudować meczetu. Jesteśmy rozgrywani przez tych ludzi". Pojawia się również rzekoma wypowiedź immama Youssef Chadid: "Jeśli islam zwycięży, wszyscy chrześcijanie będą płacić haracz". Jednak nie jest to film immama. Film opublikowało kilka prawicowych portali, serwisów informacyjnych i także Telewizja Republika. W filmie autorzy krytykują również prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka i arcybiskupa Stanisława Gądeckiego za sprzyjanie wyznawcom islamu.

Od tego czasu immam, jego polska rodzina i przyjaciele otrzymują telefony, sms, maile z pogróżkami.

Grożono śmiercią mi, mojej rodzinie. To się nasila po każdym zamachu terrorystycznym, kiedy my, mieszkający w Poznaniu i w Polsce muzułmanie, od razu czujemy, że jesteśmy niemile widziani. Nie pomagają tłumaczenia, że nie mamy nic wspólnego z terrorystami i że zależy nam na pokoju i tolerancji – przyznaje imam Youssef Chadid z Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego.

Dociera do mnie wiele gróźb, grożą śmiercią nie tylko mnie, ale także mojej rodzinie. Niektórzy chcą mnie deportować, ale nie wiem po co, ponieważ obywatelstwo polskie mam od 21 lat. Boję się, mam tutaj rodzinę, dzieci, przyjaciół. Zagrażają nam dzień i noc, chcą się nas pozbyć. Oni chcą, żebym stąd wyjechał. Jeżeli tak się stanie, będę prosił o azyl polityczny w innym kraju. To nie będzie w porządku dla Polski. To kraj w środku Europy, który mówi, że jest demokratyczny, ale ja nie zostanę tutaj, skoro nie mam żadnych praw – mówi Onetowi imam Youssef Chadid.

Władze Poznania zaapelowały do Komendanta Miejskiego Policji o zwiększenie bezpieczeństwa w rejonie Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego. W tym tygodniu odbyło się wspólne spotkanie przedstawicieli Policji, władz miasta z imamem, podczas którego ustalono, że w rejonie Biedrzyckiego pojawi się więcej patroli.

Komendant Miejski zadeklarował, że doraźna trasa patrolowa, które obejmuje miejsce, w którym funkcjonuje centrum, będzie zmieniona na stały punkt kontrolny. Policjanci będą tam pojawiać się regularnie i często – zapowiedział w Radiu Poznań mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu.

W czwartek na Placu Wolności odbyła się pikieta w akcie solidarności z immamem i poznańskimi muzułmanami. W blisko godzinnym cichym proteście "Najpierw musicie mnie zabić" wzięło udział blisko 300 osób.

Dodajmy, że w miniony weekend na ścianach kamienic przy ul. Granicznej i Strusia pojawiły się wulgarne napisy atakujące muzułmanów, o czym więcej tutaj.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

paź

11:30
Łazarz
Spacer po Fest Fyrtel - wycieczka z przewodnikiem, zaprasza Poznańskie Centrum Dziedzictwa
zbiórka: Rynek Łazarski

05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: