Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wulgarne napisy atakujące muzułmanów pojawiły się na elewacji kamienic przy Granicznej i Strusia - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wulgarne napisy atakujące muzułmanów pojawiły się na elewacji kamienic przy Granicznej i Strusia
03-07-2017 21:52   Janusz Ludwiczak
"Jeb*** tą ku*** alacha", "Je*** muzułmanów", "Je*** policję", "Tak dopomóż mi Bóg" – takie napisy pojawiły się na ścianie kamienic przy ulicy Granicznej i Strusia.

Wulgarne napisy pojawiły się w nocy z sobotę na niedzielę. Wandale nie tylko zniszczyli elewację kamienic, ale również namalowali wulgarne hasła, obrażające muzułmanów.

"Brak słów" – pisze na Nieformalnej Grupie Łazarskiej na Facebooku Kuba Markiewicz, który zamieścił zdjęcia zdewastowanych kamienic.

Mieszkańcy już zapowiedzieli, że będą chcieli jak najszybciej usunąć obraźliwe napisy.

Jestem w kontakcie z wspólnotą mieszkaniową. Mam zapewnie, że napisy zostaną zamalowane. Dobrze, gdyby w tym miejscu powstał jakiś mural. Deklaruję swoją pomoc – mówi Roman Modrzyński, członek Rady Osiedla Św. Łazarz.

To nie pierwsza tego typu dewastacja. W kwietniu, w nocy z soboty na niedzielę Wielkanocną nieznani sprawcy zniszczyli fasadę murowanego ogrodzenia oraz plebanii i biura parafialnego przy kościele Św. Anny, a także elewację kilku kamienic na ul. Limanowskiego i Jarochowskiego.

Z kolei w nocy przed wyborami parlamentarnymi, w październiku 2015 roku chuligani zniszczyli ściany kilku budynków m.in. na ulicy Lodowej, Stablewskiego, Potockiej i Głogowskiej. Sprejem namalowali napisy promujące partię Korwin.

W żadnym z tych przypadków nie udało się znaleźć sprawców. Jednak w kilku przypadkach udało się zatrzymać wandali. W maju 2012 r. policja zatrzymała pseudograficiarza, który szpecił ściany budynków podpisując się jako "Pive". Szkody wyrządzone przez niego wyceniono na prawie 230 tysięcy złotych. W sumie udowodniono mu ponad sto uszkodzeń mienia.

Sąd wymierzył dla "Pive" karę 1 roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata, 1000 złotych grzywny i zobowiązanie naprawienia szkód w ciągu trzech lat od zapadnięcia wyroku.

Policjanci zatrzymali również 21-latka, który oznaczał ściany budynków i szyby tramwajów, autobusów i wiat napisem "POTSE". Również w tym przypadku sąd orzekł obowiązek naprawienia wyrządzonych szkód.

Szkoda, że "nietypowi artyści" nie biorą pod uwagę strat jakie muszą pokrywać właściciele i administratorzy nieruchomości, a tym samym lokatorzy. Ale co się dziwić, daleko im do prawdziwych graficiarzy, którzy tworzą prawdziwe dzieła sztuki, jakie możemy oglądać na ul. Hetmańskiej, o czym więcej tutaj.

Aktualizacja 04.07.2017 godz. 16:22: Napisy zostały już zamalowane. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Komisariat Policji Poznań-Grunwald.


Komentarze (13)

09-07-2017 11:04:48
M.
@ nikt nie chce masowo osiedlać ludności muzułmańskiej w Polsce. Sytuacja w krajach typu UK czy Francja jest inna - zwróć uwagę, że znakomita większość osób, o których napisałeś pochodzi z dawnych kolonii lub terytoriów zamorskich. Przyjechali do Europy z nadzieją na lepsze życie, w krajach urodzenia mówiono im, że są obywatelami brytyjskimi czy francuskimi, a na miejscu okazało się że są dziećmi gorszego Boga albo cyt. klasyka obywatelami drugiej kategorii. Już 30 lat temu we Francji, kiedy do szkoły przychodziło dziecko np. z Algierii natychmiastową reakcją było masowe przenoszenie dzieci "białych" do innych klas. Podobnie było z przydziałami mieszkań. Z jednej strony państwo współtworzyło getta, a teraz się dziwimy, że ci ludzie nie utożsamiają się z kulturą i obyczajami nowej ojczyzny. A czarne owce zdarzają się w każdym społeczeństwie i wśród wyznawców każdej religii.
08-07-2017 20:25:27
psss
M. Sytuacje które opisujesz to oczywiście ostatnie k...o . To jak i mazanie po murach powinno być bez dwóch zdań karane. Chodzi mi o coś ciut innego. Mianowicie o masowe zasiedlenia i tworzenie skupisk muzułmanów bo budzi zagrożenia takie jak w wspomnianych przeze mnie filmach. Ja wychodzę z założenia że jeżeli jestem gospodarzem w swoim domu to mój gość musi stosować się do zasad które w nim obowiązują. Spójrz że Oni dostają w takim UK pieniądze mieszkania opiekę medyczną możliwość kultywowania swojej religii a potem wychodzą na ulicę i skandują "śmierć zepsutej W.Brytanii". Przyrost naturalny wśród muzułmanów jest dużo większy niż u europejczyków więc tak naprawdę cierpieć będą przyszłe pokolenia. Ale wtedy już będzie za późno. Wiesz jakie imię jest najczęściej nadawane obecnie w Londynie? Nie John ani Jack czy William a Mohammed. Nie odbieraj mnie jako rasistę bo nigdy nim nie byłem. Jestem po prostu realistą.
07-07-2017 16:28:33
M.
@psss tak uważasz? Niestety mam inne zdanie i niestety doświadczenie. Niedawno znajomi Niemcy zostali w jednym z lokali w centrum Poznania przywitani hasłem "heil Hitler" i pouczono ich, że w Polsce mówimy po polsku. Dwa miesiące temu czekałam na tramwaj przy Pl. Wolności. No nie jestem blondyneczką o niebieskich oczach, twarz miałam dość mocno opaloną, a co gorsza przez chwilę rozmawiałam przez telefon po angielsku. W pewnym momencie stanęła przede mną pani ok. 50 lat i zaczęła mówić, patrząc mi w oczy, co należałoby zrobić z Żydami. Generalnie żałowała, że Hitler nie dokończył "dzieła". Widocznie uznała, że jestem przedstawicielką tej nacji i powie co myśli, a ja jej nie zrozumiem bo mówię w innym języku. Co gorsza, nikt na przystanku nie zareagował. Słuchali, niektórzy potakiwali. Potem zapytałam panią czy sama się uspokoi czy mam zadzwonić po policję. Kilka lat temu tyle niechęci wobec "obcych" nie było i autentycznie patrzę na nasze społeczeństwo z coraz większym niepokojem.
06-07-2017 15:07:07
eka z małeki
-ja już kończę!!!Jako historyk,znawca epoki polecam lekturę-poważną,a jest taka bez-naleciałości i tego co NAS uczono o wyprawach krzyżowych to nie trudno zrozumieć,że po tylu set latach bezwzględnego wręcz bestialstwa wobec muzułmanów pałają oni wręcz do zemsty za takie rzezie i pogromy jakich doznali od chrześcijan a przecież czcimy tego samego tego samego proroka ABRAHAMA!!!Kończę!!!PROSZĘ o uprzejmą,uczciwą i wyważoną krytykę eka
06-07-2017 09:40:10
Amicus
Hasła hasłami, poglądy poglądami, ale przede wszystkim jest to zniszczenie mienia i na to nie można się godzić!
05-07-2017 22:36:42
Andrzej
Ludzie którzy nasmarowali te napisy na ścianach upiększają naszą Polską kulturę, dostosowują się do naszego prawa oraz stanowią prawdziwą zaporę przed zdziczałymi hordami ze wschodu (??)
05-07-2017 19:02:42
psss
M. tu nie chodzi o nienawiść do obcokrajowców a raczej o obawę przed zepchnięciem tubylców przez imigrantów. Wiem że Polacy wyjeżdżają masowo na zachód ale dostosowują się do tamtejszych zasad, prawa itp( tak wiem znajdą się czarne owce ale to promil w morzu) pyzatym wyjeżdżają tam na własną rękę, nikt im nie daje z urzędu pracy i mieszkania więc są ta rzeczy nieporównywalne. Mamy w Polsce ok miliona Ukraińców z którymi też nie mamy miłych wspomnień a jednak nie są jakoś tu atakowani. Muzułmani w wielu miastach na zachodzie wręcz wypędzili rdzennych mieszkańców ze swoich dzielnic i je przejęli (obejrzyj filmy na yt z Luton w UK a nie pozazdrościsz tym Anglikom). Mój znajomy wyjeżdża co roku na dwa tygodnie do Dubaju, jest zagorzałym katolikiem noszącym krzyżyk na łańcuszku i ściąga go tylko tam. Wiesz dlaczego? Bo jest to zakazane. My natomiast musimy godzić się na ich religię i kulturę w naszych krajach bo inaczej jesteśmy rasistami. W niemczech i Francji doszło już do takiej paranoi że władze niektórych regionów zakazują obnoszenia się symbolami religijnymi(chrześcijańskimi) albo kusymi ubraniami przez kobiety a nawet wycofano wieprzowinę w szkołach aby nie obrażać muzułmanów. Uważasz że to normalne? Ja nie.
05-07-2017 16:18:29
Negatyw
Dwie tak bardzo różne kultury, nie mogą normalnie funkcjonować obok siebie. Tak było, jest i będzie. Państwa wielokulturowe bez zgrzytów - to fikcja...
05-07-2017 11:05:45
M.
@Eka, dziękuję za podtrzymanie wiary w ludzi. Do tych, którzy twierdzą, że prawdę ktoś napisał - pomyślcie przez chwilę, czy macie jakiś krewnych za granicą, niekoniecznie w pierwszym pokoleniu. Oni wszyscy też byli obcymi, którzy mówili w niezrozumiałym języku, zabierali komuś pracę, mieli własne zwyczaje, itp. W kimś kto ma inny odcień skóry lub modli się do tego samego Boga, ale inaczej Go nazywa widzicie terrorystów. Natomiast w sąsiedzie za ścianą, który biję żonę/dzieci niczego złego nie dostrzegacie.
04-07-2017 20:07:07
aa
Przecież prawdę ktoś napisał.Powinno być tylko bardziej estetycznie, i nie na ul. Strusia,a na ul. Biedrzyckiego.
04-07-2017 12:20:15
eka z małeki
-dużo przeżyłem!!!niektórzy może nawet nie słyszeli jak cały świat ratował i przyjmował naszych uchodżców-uciekinierów???co przecież mogli walczyć z okupantem!!!A lata 80-te najazd handlarzy na Berlin-co się wtedy tam działo!!!A wyjazd analfabetów do USA co do dzisiaj nie nauczyli się języka bo po co,one są polaki!!!PRZYKRO pisać te słowa!!!Tłumaczę młodym naszą historię ale to co widzę to wręcz powala!!!co to się porobiło ech!!! brak!!! słów !!! eka
04-07-2017 10:58:05
www
Co do demolki to jestem przeciwko takim rzeczom, natomiast hasła są słuszne.
03-07-2017 22:35:23
Andrzej
Nasi prawdziwi patrioci chwalą w ten sposób nasz styl życia oraz kulturę białego człowieka
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

18

lip

do 22-07-2022
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Międzykulturowe zajęcia wakacyjne "Eco World"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: