Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Parada, historia Głogowskiej, biegi wokół Areny, kino w bramie, Łażyce - ruszają 28. Dni Łazarza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Parada, historia Głogowskiej, biegi wokół Areny, kino w bramie, Łażyce - ruszają 28. Dni Łazarza
30-05-2017 05:06   Janusz Ludwiczak
Aż 60 wydarzeń czeka na mieszkańców nie tylko Łazarza z okazji 28. Dni Łazarza, które rozpoczną się w środowe popołudnie barwnym korowodem, jaki z udziałem orkiestry dętej, zabytkowych samochodów i szczudlarzy już po raz dwunasty przejdzie ulicą Głogowską.

W środę rozpoczynają się 28. Dni Łazarza. Przez tydzień, do 6 czerwca na mieszkańców czeka wiele wydarzeń - kulturalnych, sportowych, oświatowych i społecznych. Każdy znajdzie z pewnością coś dla siebie.

Dni Łazarza to najstarsze i największe dzielnicowe święto, które organizowane jest od 1987 roku. Program jest bardzo obfity, są zarówno imprezy sportowe, rekreacyjne, wycieczki, wystawy, koncerty, festyny, recitale. Warto wziąć udział w Dniach Łazarza, by poczuć bliskość swojej dzielnicy, poczuć jej klimat i tradycje. Nie zabraknie również konkursów gwarowych i wycieczek, będzie można zwiedzić ciekawe miejsca i przejść się po tajemniczych zakamarkach Łazarza – zapowiada Janusz Heller, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza i kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg".

28. Dni Łazarza rozpoczną się w środę od wielkiej parady, która po godz. 17 wyruszy spod Areny. Parada Łazarska z udziałem zaproszonych gości - w tym prezydenta Poznania, a także uczniów szkół, harcerzy i mieszkańców Łazarza w towarzystwie pojazdów zabytkowych i rowerów z Automobilklubu Wielkopolskiego przy akompaniamencie Orkiestry Dętej wyruszy o godz. 17:00 z boiska Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych obok Areny i przejdzie ulicami: Wyspiańskiego, Głogowską, Stablewskiego, Jarochowskiego pod pływalnię letnią w Parku Kasprowicza.

Po korowodzie nastąpi uroczyste otwarcie 28. Dni Łazarza, w trakcie których wystąpią artyści Teatru akrobatycznego "Z głową w chmurach". Zaplanowano również koncert orkiestry dętej.

W czwartek przypada Dzień Dziecka. Z tej okazji w Hali Towarzyskiej w lokomotywowni przy ul. Kolejowej 23 odbędą się warsztaty "Ceramiczne wagony", podczas których najmłodsi będą wykonywać pociąg z ceramiki. O godz. 17:00 w Ogrodzie Łazarz zaplanowano widowisko dla dzieci, które przedstawi Teatr Krokodyl. Godzinę później w sklepie designarskim Fabryka Form przy ul. Głogowskiej 40 (gdzie mieściła się restauracja Villa Magnolia) otwarta zostanie wystawa "Ulica Głogowska 26 do 84. Historia miejsca - pamięć o miejscu". Na planszach zostaną przywołane dawne widoki kamienic, podstawowe dane na temat ich historii, w szczególności kondygnacji handlowych. To sklepy są motywem przewodnim wystawy, historia branż i asortymentów, które zachowane są w źródłach, materiałach ikonograficznych, ale przede wszystkim w pamięci mieszkańców Łazarza.

W piątek na Orliku przy Arenie odbędzie się turniej piłkarski "Za mundurem piłka sznurem", w którym zmierzą się grunwaldzcy dzielnicowi, strażacy z jednostki przy Grunwaldzkiej, a także Strażnicy Miejscy i pracownicy MPK.

W samo południe uczniowie łazarskich szkół podstawowych i gimnazjów wezmą udział w turnieju wiedzy o dzielnicy - "Łazarski Omnibus".

Z kolei o godz. 16:00 w Bibliotece Raczyńskich przy ul. Lodowej odbędzie się spotkanie autorskie z Juliuszem Kublem autorem przekładu na gwarę wielkopolską "Małego księcia" (Antoine de Saint-Exupery) pt."Książe Szaranek". W programie autorska interpretacja fragmentów książki.

W sobotnie przedpołudnie w Parku Kasprowicza rozegrany zostanie już po raz ósmy Otwarty Bieg Łazarski "Arena", podczas którego zaplanowano biegi dla dzieci, bieg nordic walking oraz bieg na 2,5 i 4,8 km. W trakcie festynu sportowego odbędą się otwarte zajęcia fitness, zumba, jogi i nordic walking dla wszystkich mieszkańców, a także dmuchana zjeżdżalnia dla dzieci, pokaz pierwszej pomocy i wykonywania opatrunków. Ponadto pokazy akrobatyczne uczniów Szkoły Podstawowej nr 69.

Popołudniu Ogród Łazarz, który znajduje się pomiędzy blokami przy ul. Potockiej 39 i 41 zamieni się w łazarsko-jeżyckie spotkania "Łażyce" z Kazimierzem Nowakiem z okazji 120. urodzin i 80. rocznicy śmierci wielkiego podróżnika, który samotnie przemierzył Afrykę.

Natomiast wieczorem w bramie kamienicy przy ul. Matejki 46 powstanie kino, w którym zobaczyć będzie można filmy krótkometrażowe: "Modlitwy Pustyni" oraz "Ruwenzori".

W niedzielę w Parku Wilsona odbędzie się Festyn Łazarski. W programie min.: prezentacja zespołów artystycznych Młodzieżowego Domu Kultury nr 3, pokazy taneczne i karate, program animacyjny dla dzieci, recital piosenki retro, koncert Orkiestry Miasta Poznania przy MPK, a także bezpłatny dmuchany zamek i zjeżdżalnia, animacje dla dzieci przygotowane przez Salezjańskie Centrum Młodzieżowe, malowanie twarzy dzieciom, wspólne gry i zabawy. A także „XI Łazarska Symultana Szachowa”, Tęczowy Domek” - animacje dla dzieci przygotowane przez Warsztaty Agaty, warsztaty recyclingu oraz spacer z przewodnikiem PTTK. O godz. 16:00 w Muszli Koncertowej rozpocznie się Koncert Galowy podczas którego wystąpią: Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Miasta Poznania oraz Urszula Lidwin, Piotr Jurkiewicz i Eugeniusz Cofta z repertuarem "Piosenki ze starej płyty".

Na zakończenie Dni Łazarza przyznany zostanie tytuł "Człowiek Roku Łazarza", nagroda imienia Stanisława Strugarka dla popularyzatorów i sympatyków gwary poznańskiej, a także statuetki "Przyjaciel Łazarza".

Tegoroczne święto dzielnicy odbywać będzie się pod hasłem: "Kolorowy Łazarz, mozaika ludzi i kultur".

Szczegółowy program można znaleźć w naszym serwisie specjalnym na stronie www.28dni.lazarz.pl.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: