Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wystawa wesołych obrazów i wieczór smutnej poezji - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wystawa wesołych obrazów i wieczór smutnej poezji
25-05-2017 19:33   Janusz Ludwiczak
W piątek Galeria Ego przy ul. Wyspiańskiego zaprasza na wernisaż wystawy Ryszarda Grzyba, którego obrazy znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Galerii Zachęta, w Muzeach Okręgowych w Katowicach, Bytomiu, Toruniu, Bydgoszczy, Olsztynie, w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

"Sztuka jest takim sposobem komunikowania się, który daje radość z obcowania z piękną literaturą, muzyką, obrazem czy rzeźbą. W humanistycznym odbiorze, ma znaczenie dla duszy. Jest jedną z możliwych propozycji czerpania radości, refleksji, zrozumienia, oczyszczenia. Jest także zachętą do rozwoju jednostki. Sztuka wymaga rozwoju od artysty i widza. To jest proces" – mówi Ryszard Grzyb.

W piątkowy wieczór w Galerii EGO przy ul. Wyspiańskiego 41/3 odbędzie się wernisaż wystawy Ryszarda Grzyba, podczas którego artysta odczyta również wersje swojego autorstwa.

Nie sposób przejść obojętnie obok obrazów Ryszarda Grzyba – one nigdy na to nie pozwolą. Nie zagadną uprzejmie, nie poprowadzą kurtuazyjnych smal toków , wręcz przeciwnie – pokażą język , podsuną gibką nogę, byśmy potknęli się, tracąc równowagę . Wtedy bezwstydnie zarechoczą. A gdy ruszą przed siebie - w żadnym wypadku nie stawajmy im na drodze. Ustąpmy im miejsca ! Niech idą przed siebie. Wolne i bezczelne. Nie damy rady biec za nimi. Są zbyt szybkie i pewne siebie. Postarajmy się zapamiętać choć małe ich fragmenty. To dobra rada na początek, bo, gdy będą wracać ( a wracają zawsze) dopasujemy je do reszty z łatwością, która nas zaskoczy – wyjaśnia Maria Taszycka z Galerii Ego.

Ryszard Grzyb urodził się w 1956 roku w Sosnowcu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego (1976–1979) oraz na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1979–1981). W latach 1982– 1992 był członkiem Gruppy, z którą wystawiał i uczestniczył w jej akcjach. Był też współzałożycielem i wydawcą pisma Gruppy – „Oj dobrze już”. Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Galerii Zachęta, W Muzeach Okręgowych w Katowicach, Bytomiu, Toruniu, Bydgoszczy, Olsztynie, w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

Równolegle do malarstwa uprawia twórczość poetycką, zadebiutował jeszcze w okresie studiów we Wrocławiu. Swoje teksty publikował w „Nowym Wyrazie” (1980, 1981), „Miesięczniku Literackim” (1981), w piśmie „Oj dobrze już˝”, w publikacji Sztuka Najnowsza. Co słychać, pod red. M. Sitkowskiej (Warszawa 1989), i Young Poets of a New Poland, (London 1993) oraz w piśmie artystycznym "Tytuł roboczy" (2004). Jego "Zdania Napowietrzne" zostały wydane przez Świat Literacki (2005).

Niełatwo jest pisać o twórczości Ryszarda Grzyba, bo Grzyb – piewca koloru i absurdu - to artysta „wielogłosowy”; mówi do nas malarstwem i poezją. To także sportowiec – karateka i maratończyk. „Malowanie to nieustająca rozgrzewka i w tym podobne jest do sztuk walki” – mówi malarz, który nieustannie „trenuje” malarstwo. Artysta podkreśla też związek malarstwa z poezją i nadaje pracom tytuły, które wydobywają nowy, ukryty sens poprzez dysonans i napięcie pomiędzy słowem, formą i kolorem. Ale Grzyb to także autor wierszy, których zaskakująco poważna treść skłania do refleksji, (jak w wierszu Kolejny obraz ) oraz zdań napowietrznych , współczesnych haiku o humorystycznym zabarwieniu, które obnażają absurdy współczesnego świata („ Jestem taki jak myślisz”, „ Japończycy podebrali Chińczykom papier, kiedy ci byli wyczerpani”). Artysta wskazuje też na bliskość malarstwa i poezji poprzez „obraz – strukturę, w której pobrzmiewa duch poezji subtelnym tonem, który nie zawsze słyszymy" – dodaje Maria Taszycka.

"Wystawa wesołych obrazów i wieczór smutnej poezji w piątek, 26 maja o godz. 19:00 w Galerii Ego, przy ul. Wyspiańskiego 41/3, niedaleko Areny. Ekspozycję będzie można oglądać do końca czerwca od wtorku do piątku w godz. od 12 do 19 oraz w soboty od 11 do 14.


R E K L A M A

Fot: Galeria Ego

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: