Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wyburzono stary młyn z końca XIX w. przy Kolejowej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wyburzono stary młyn z końca XIX w. przy Kolejowej
24-05-2017 08:04   Janusz Ludwiczak
Praktycznie nie ma już śladu po zabytkowym budynku starego młyna przy ul. Kolejowej 19/21, który powstał pod koniec XIX wieku.

Tydzień temu nasz Czytelnik zaalarmował nas o wyburzaniu zabytkowych budynków przy ul. Kolejowej 19/21.

Czy ten budynek nie jest pod ochroną konserwatora? Czy nie jest wpisany na listę zabytków? Na miejscu nie ma żadnej tablicy informacyjnej jakiego rodzaju prace są tam prowadzone. Od wielu już lat ten budynek popada w ruinę. Jeszcze 2-3 lata temu miał wszystkie okna oraz metalowe drzwi i bramy. Wygląda jakby komuś zależało na jego doprowadzeniu budynku do ruiny. Czy ma ustąpić miejsca na budowę jakiegoś bloku? – napisał Marcin Napierała na Kontaktową Platformę Czytelników (24@lazarz.pl).

Jak udało nam się dowiedzieć ostatnim właścicielem nieruchomości była Inea - właściciel sieci kablowej. Jednak działka ta została sprzedana.

To nie jest już nasza własność. Nieruchomość sprzedaliśmy w 2013 roku. Nie jesteśmy upoważnieni do udzielania na jej temat żadnych informacji – tłumaczy Kinga Podraza-Myszkowska, rzecznik Inea.

W sierpniu 2016 r. Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania wydał pozwolenie na rozbiórkę budynku młyna i budynku kotłowni (dawny warsztat). Inwestorem jest spółka MKKM Inwestycje.

Wcześniej, w styczniu 2009 r. Wydział Urbanistyki i Architektury wydał pozwolenie - "na budowę dla adaptacji i przebudowy istniejącego zabytkowego obiektu willi dla potrzeb obiektu o przeznaczeniu konferencyjnym dla hotelu".

Dlaczego prowadzona jest rozbiórka i czy coś powstanie w miejscu wyburzanego młynu tego nie udało nam się jeszcze ustalić.


Tak prezentowały się budynki przy ul. Kolejowej 19/21 w kwietniu 2012 r.
Fot: Andrzej Radwański

Młyn parowy przy ul. Kolejowej 19/21 powstał pod koniec XIX wieku. Początkowo należał do spółki akcyjnej Hermannmühlen. Zespół młynarski składał się z głównego pomieszczenia młyna, a także obiektów towarzyszących, takich jak: maszynownia, kotłownia, spichlerz, stajnia, portiernia, pomieszczenia socjalne, mieszkalne i kuchnia. Pierwotnie młyn znajdował się na terenie Wildy, zanim nie przyłączono osady Święty Łazarz w granicę Poznania.

Stojący wśród drzew mały dworek pod "dwudziestym dziewiątym". Jest to dawna własność rodziny Denizotów. Francuz Augustyn Denizot, ogrodnik rodem z Szwajcarii, urządził polskim ziemianom zwłaszcza wielkopolskim parki i sady. W roku 1879 zaprowadził przedsiębiorstwo ogrodniczo-sadownicze. Syn Augusta, Alfred Denizot był profesorem fizyki doświadczalnej Uniwersytetu Poznańskiego [obecnie UAM - przyp. red.]. Trzyhektarowy ogród Denizota miał cenną i bogatą kolekcję gatunków drzew liściastych. Po roku 1939 został rozparcelowany i zabudowany – czytamy w książce "Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939" Zbigniewa Zakrzewskiego.

Na działce należącej do Denizotów znajdował się również Młyn Poznański. Jednak po włączeniu Łazarza do Poznania w 1900 roku został on przeniesiony do Lubonia.


Fot: Janusz Ludwiczak, Andrzej Radwański (11)

ZOBACZ TAKŻE: Wyburzają stary młyn z końca XIX w. przy Kolejowej

ZOBACZ TAKŻE: Została wytyczona w końcu XIX w. Mieściła się tu fabryka maszyn rolniczych,młyn i sad - ul. Kolejowa

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Powiadom o tym mieszkańców Łazarza. Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji? Wyślij e-mail na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl lub sms/mms: 503 420 675. Twórz razem z nami - by pomóc innym.

Komentarze (5)

24-05-2017 23:01:30
poznanianka
Staram się reagować "niepoprawnie ' czyt. do skutku. ".Może ktoś z decydentów przeczyta.Doszuka się dokumentacji , a w niej właściciela i poinformuje o planach . Na terenie rozbiórki , nie można przeczytac , co i kto aktualnie ,tam działa. Była taka tablica wkopana jak na terenie stał ciężki sprzęt spółek Agvanetu.Nie tracę ducha , a wszystkim , którzy dzielą się opiniami i pomysłami dziękuje.Mieszkańcy wiedzą ,że w tej dzielnicy można będzie mieszkać przyjażnie .
24-05-2017 19:12:03
swojak
Ten kto dał zgodę na to wyburzenie powinien zostać zwolniony. Najpierw zabytek doprowadzono do ruiny a teraz w świetle prawa go wyburzono
24-05-2017 19:07:20
M.
@poznanianko, u nas teoretycznie też. W Poznaniu mieliśmy drugi młyn z tego samego okresu, usytuowany nad Cybiną (okolice ul. Sarniej). W tym przypadku konserwator zabytków zakazał wyburzenia, miejscowy plan zagospodarowania zakładał powstanie w nim mieszkań. W zeszłym roku znalazł się deweloper i tak oczyszczał teren z krzaków, że przypadkiem wyburzył 3 ściany.
24-05-2017 09:17:30
poznanianka
Szkoda.Nawet tak wielki dzwig nie mógł sobie poradzić ze skruszeniem pięknego z palonej cegły dawnego młynu.Obserwowałam , mieszkam za miedzą.Inea wpuściła bezdomnych .Ale przez lata miły staruszek portier zamiatał co dziennie chodnik przed wielką nieruchomością.Nie wszystko jeszcze wyburzono.Jaka jest ocena konserwatora zabytków ?.Szanowny Panie Redaktorze ,czyżby konkretnych danych i gospodarza terenu nie umieli wskazać i wyjaśnić radni ???? ze Sw.Lazarza.W Wielkiej Brytanii takie budynki są zagospodarowane na mieszkania..Z resztą bardzo drogie.Pięknie ukwiecone i wpisujące się w otoczenie.A nie moloch Vechta.
24-05-2017 09:02:32
Mieszkaniex
Budynek dla konserwatora nie jest zabytkiem, ale zwykła kamienna droga na kolejowej już jest. Śmieszne :)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: