Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Warsztaty wiązania chust, kaligrafia arabska - Noc Muzeów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Warsztaty wiązania chust, kaligrafia arabska - Noc Muzeów
20-05-2017 11:27   Janusz Ludwiczak
W sobotnie popołudnie i wieczór również na Łazarzu odbędzie się Noc Muzeów, w ramach której będzie można zobaczyć centrum muzułmańskie, zwiedzić Muzeum Komunikacji czy wziąć udział w warsztatach wielkoformatowego rysunku.

Od 1977 roku 18 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów, dlatego w okolicach tej daty organizowana jest Noc Muzeów. W tym roku Noc Muzeów odbędzie się już po raz 15. W sobotę, 20 maja na poznaniaków czeka 30 otwartych instytucji kultury i 150 wydarzeń towarzyszących stałym wystawom. Coś dla siebie będzie można znaleźć również na Łazarzu.


Muzułmanie pokażą meczet

Noc Muzeów odbędzie się również na Łazarzu. Już po raz szósty do poznania kultury arabskiej zaprasza Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe przy ul. Biedrzyckiego 13. Muzułmanie pokażą meczet - salę modlitewną, wygłoszą prelekcje o islamie, a także zaproszą na warsztaty kaligrafii, wiązania chusty i pokazy tańca.

Program Nocy Muzeów w Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym, ul. Biedrzyckiego 13:
• 17:00 – Powitanie gości przez imama, ogólna charakterystyka islamu ‒ omówienie przez imama, oglądanie wystroju sali modlitewnej
• 18:00 – Prorok muhammad i religia islam w oczach nie muzułmanów – oprowadzenie po wystawie
• 18:30 – Rozmowa z muzułmanką/muzułmaninem w sali modlitewnej
• 18:20 – Koncert arabskiej muzyki klasycznej w sali wykładowej
• 19:30 – Wspólne cechy religii monoteistycznych - wykład
• 19:30 – Turniej wiedzy o islamie
• 20:00 – Warsztaty wiązania chust na różne sposoby
• 20:00 – Warsztaty kaligrafii arabskiej
• 21:00 – Modlitwa muzułmańska
• 21:15 – Miniprelekcja o tańcach folklorystycznych i pokaz tańca jemeńskiego
• 22:00 – Wprowadzenie w świat orientalnych słodyczy i pokaz kulinarny marokańskich słodkości
• 23:00 – Warsztaty kaligrafii arabskiej
• 23:00 – Nocne rozmowy z imamem
W godzinach 18:00‒23:00 będzie czynny kącik do zrobienia sobie tatuażu henną na dłoniach, kącik, gdzie będzie można otrzymać napisane pismem arabskim na ozdobnym papierze swoje imię, stoisko z książkami o tematyce islamskiej i kulturze muzułmańskiej, w namiocie na zewnątrz znajdować się będzie minibar z kawą arabską, herbatą marokańską, daktylami oraz chleb pita z hummusem. .


Opowiedzą czym jeździli nasi dziadkowie

Z kolei w Muzeum Komunikacji, które mieści się na terenie zajezdni przy ulicy Głogowskiej będzie można zobaczyć w jakich niegdyś mundurach chodzili motorniczowie i konduktorzy. Jedną z prezentowanych ekspozycji jest makieta PeSTki, czyli Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. W skali 1:87 można zobaczyć jak wygląda jedna ze stacji. Nie zabraknie również prezentacji starych biletów, pamiątek związanych z poznańską komunikacji, a także modeli tramwajów i autobusów.

Muzeum Komunikacji będzie można zwiedzić w godz. od 17:00 do 21:00. Do placówki będzie można wybrać się specjalną linią tramwajową M, którą obsługiwać będą zabytkowe bimby, które odjeżdżać będą o godz. 17:00, 17:30, 18:00, 18:30, 19:00, 19:30, 20:00 i 20:30 z zajezdni Madalińskiego. Dalej "eMka" z Głogowskiej pojedzie przez Kaponierę, al. Marcinkowskiego, rondo Rataje, AWF i Rynek Wildecki, dzięki czemu będzie można zwiedzić inne muzea w Poznaniu.


Nauczą rysować, również na wielkim formacie

Do Nocy Muzeów przyłączyła się również pracownia Domin, mieszcząca się w kamienicy przy ul. Limanowskiego 4/2 organizując w godz. od 19 do 1 rysunkową noc muzeów.

W czasie Nocy Muzeów otwieramy dla wszystkich naszą pracownię. Każdy z odwiedzających będzie mógł wziąć udział w Warsztatach Rysunkowych oraz przyłożyć rękę do Wielkoformatowego Rysunku, który będziemy wspólnie tworzyć przez cały czas trwania wydarzenia. Nocy Muzeów towarzyszyć będzie Wystawa Prac rysunkowych i malarskich powstałych w naszej pracowni. Tematyka prac obejmować będzie szeroki zakres tematów i technik od architektury i geometrii po martwe natury i postać. Wszyscy, którzy odwiedzą tej nocy naszą pracownię, otrzymają folder o malarstwie akwarelowym, a wraz z nim darmowy wstęp na jedne zajęcia – zapowiadają organizatorzy.


Również na Grunwaldzie

Noc Muzeów również na Grunwaldzie. W godz. od 16:00 do 24:00 zwiedzić będzie można Muzeum Instrumentów Geodezyjnych w Zespole Szkół Geodezyjno-Drogowych przy ul. Szamotulskiej 33. Zwiedzający będą mogli zobaczyć w jaki sposób działają instrumenty geodezyjne, a także skosztować wojskowej grochówki i chleba ze smalcem.


R E K L A M A

Na zdjęciach ubiegłoroczna Noc Muzeów
Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Dezodoranty o zapachu świętych, tańczące roboty i Maghreb

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: