Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Prezes Radia Poznań (wcześniej Merkury) chce opuścić willę przy Berwińskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Prezes Radia Poznań (wcześniej Merkury) chce opuścić willę przy Berwińskiego
25-04-2017 00:17   Janusz Ludwiczak
W poniedziałek Radio Merkury, które przekształciło się w Radio Poznań obchodziło 90. urodziny. "Chcemy wyjść z tego budynku i zbudować nowy. Brakuje nam pewnych możliwości technicznych, lokalowych. Chcielibyśmy postawić nowoczesną aulę koncertową" – zapowiedział Filip Rdesiński, prezes rozgłośni.

Równo 90 lat temu, 24 kwietnia 1927 roku punktualnie o godz. 17:00 przemówiło po raz pierwszy Radjo Poznańskie, obecnie Radio Merkury, czyli regionalna rozgłośnia Polskiego Radia w Poznaniu, która obchodzi swój jubileusz. Zgromadzeni na Placu Wolności poznaniacy usłyszeli pierwsze dźwięki z gigantofonów, czyli głośników.

Jak się okazuje poznaniacy słuchali radia przez głośniki również na Łazarzu. 2 marca 1945 roku na zrujnowanych poznańskich ulicach pojawiły się megafony - między innymi na ulicy Wyspiańskiego i przy Rynku Łazarskim, wokół których gromadzili się poznaniacy pragnący słuchać polskiego słowa. Systematycznie megafonów zaczęło przybywać. Radio rozpoczęło wtedy nadawać z budynku właśnie przy ulicy Berwińskiego 5, w czasie okupacji była to willa Arthura Greisera, hitlerowskiego namiestnika Kraju Warty.

Radio Merkury przeszło jednak do historii - przynajmniej jego nazwa, która zostanie zastąpiona na Radio Poznań.

Uzasadnieniem naszych decyzji jest powrót do historycznej i cenionej nazwy jednoznacznie wskazującej, że poznańskie Radio należy do sieci rozgłośni wykonujących misję i cel radia publicznego. Argumentem za zmianą jest też odbudowa wizerunku radia, dotychczas często kojarzonego z radiem komercyjnym. Zmiana nazwy jest też uzasadniona w kontekście spójności nazewnictwa publicznych i misyjnych rozgłośni regionalnych. Znamy Radio Kraków, Radio Wrocław, Radio Szczecin, czy Radio Gdańsk. Zmiana nazwy poprzedzona została badaniami oraz opiniami specjalistów zajmujących się budowaniem strategii marki. Z analiz wynika, że obecna nazwa - Radio Merkury stawia je obok rozgłośni komercyjnych i lokalnych. Nazwa RADIO POZNAŃ ma przywrócić stacji postrzeganie rozgłośni jako publicznej, misyjnej i regionalnej – tłumaczy Filip Rdesiński, prezes Radia Merkury.

Zmiana nazwy wymagała zgody m.in. Rady Mediów Narodowych, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zgodę na używanie nazwy Poznań w znaku towarowym musiał wyrazić również prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

Przez rok rozgłośnia będzie używała dwóch nazw: Radio Merkury i Radio Poznań. Nazwa "Radio Merkury" ostatecznie zniknie w kwietniu przyszłego roku. Co ciekawe kilka rozgłośni regionalnych Polskiego Radia nie posiada nazwy związanej z miastem. I tak w Gorzowie i Zielonej Górze można słuchać Radia Zachód, w Bydgoszczy i Toruniu nadaje Radio PiK, a w Warszawie - RDC (Radio dla Ciebie).

Prezes Radia Poznań (wcześniej Radia Merkury) zapowiedział, że rozgłośnia będzie przeprowadzać się do nowego budynku.

Brakuje nam pewnych możliwości technicznych, lokalowych. Chcemy rozbudowywać nasze studia. Chcemy wyjść z tego budynku i zbudować nowy budynek rozgłośni. Chcielibyśmy postawić nowoczesną aulę koncertową – powiedział w programie "Kluczowy temat" prezes Filip Rdesiński.

Kiedy i gdzie miałaby powstać nowa siedziba Radia Poznań tego nie wiadomo. Co ciekawe w połowie zeszłego roku szef rozgłośni zadeklarował, że chciałby udostępnić schron znajdujący się w siedzibie radia, która niegdyś była willą Arthura Greisera.

Budynek, w którym mieści się Radio Merkury było pierwszą siedzibą (przed przenosinami do Puszczykowa) Arthura Greisera, gauleitera Kraju Warty. Na terenie rozgłośni znajduje się wybudowany przez niego schron. Niewielki i pozbawiony już wielu oryginalnych elementów wyposażenia. Dziś mieści się w nim magazyn sprzętów do likwidacji. Wyjście ewakuacyjne jest zasypane. Mam pomysł, żeby to wyjście odkopać, magazyn uprzątnąć, a schron udostępnić zwiedzającym radio wycieczkom. Można w nim zrobić małą izbę historii rozgłośni. To wszystko z pewnością nie w tym roku. No ale w przyszłym....kto wie....może się uda? Wiele elementów niestety uległo zniszczeniu lub celowej likwidacji. Szkoda. Warto jednak zachować to, co zostało do naszych czasów – zadeklarował w lipcu 2016 Filip Rdesiński, prezes Radia Merkury.

Filip Rdesiński jest prezesem i redaktorem naczelnym Radia Poznań (wcześniej Merkury) od marca ubiegłego roku. Pierwszą z jego decyzji było emitowanie każdego dnia o północy Roty. Za rządów nowego szefa rozgłośnię opuściło wielu znanych dziennikarzy i prezenterów, jak np. Agnieszka Gulczyńska, Mariusz Kwaśniewski, Wojciech Biedak, Małgorzata Rybczyńska, Ania Skoczek, Ania Sochacka czy Kalina Olejniczak. Od pracy został odsunięty również Maciej Kluczka, po tym jak pytał europosła PiS Ryszarda Czarneckiego o kompetencje syna i kiedy pełni dyżury poselskie.


Nazwa "Radio Merkury" znika po prawie ćwierćwieku funkcjonowania


"Nazwa Radio Poznań ma przywrócić stacji postrzeganie rozgłośni jako misyjnej" - przekonuje Filip Rdesiński


Komentarze (9)

28-04-2017 13:03:23
eka z małeki
przecież nikt nie ma zamiaru burzyć obecnej siedziby Radia!!!.Myślę,że można ją przeznaczyć np na powstanie w tym miejscu muzeum bądż co bądż 90-cio letniej historii RADIA!!!Jest się czym chwalić.Całkowicie przeciwny jestem obecnym zmianom,co zresztą poznać po moich wypowiedziach! Jednak uważam że w tym zamieszaniu można by coś ugrać dla poprawienia warunków pracy załogi tylko taki był kierunek mojego myślenia!!!Codziennie przechodzę obok RADIA też mam sentyment jak mieszkańcy GÓRNEGO ŁAZARZA nie da się tego ukryć!!! eka
26-04-2017 19:39:25
Amicus
Od praktycznie zakończenia wojny Radio mieści się przy Berwińskiego. Od początku lat 90 poznańskie radio to Radio Merkury... To kawał historii - historii Poznania i samego Łazarza, która wdrukowała się w serca samych poznaniaków, ludzi z Wielkopolski, a nawet z kraju... "Powrót" z nazwą do niby-korzeni oraz próby zmiany siedziby Radia na niby-lepszą porównałbym do przemianowania Lecha Poznań na Lutnię, a siedzibę drużyny przenieść na Dębiec. W końcu to tam i pod takim szyldem rozpoczęła się przygoda dzisiejszego Kolejorza...
26-04-2017 16:50:39
Hania
@eka z maleki, no widze, ze jednak Dolny Lazarz mowi przez ciebie, nie masz sentymentu dla starej willi rozglosni, wielka szkoda, a ja z Gornego Lazarza wychowalam sie w krajobrazie z ta wlasnie willa i swiadomoscia, ze tam jest rozglosnia. Kilka ulic dalej i nie ma sentymentow... a szkoda bo mnie jest bliski caly Lazarz, na Maleckiego mieszkal moj maz i jego rodzice, i dziadkowie. Nigdy bym nie powiedziala "...pal szesc stary budynek..." jakos to zupelnie bez patriotyzmu lokalnego a ten jest bardzo wazny. Dla mnie lokalizacja poznanskiej rozglosni radiowej przy ul.Berwinskiego jest kultowa jak i samo Radio.
26-04-2017 16:20:36
Negatyw
Nowy prezes najwyraźniej pro-pisowy. Szkoda... Decyzja o wyprowadzce totalnie niezrozumiała. A zmiana nazwy - to wg mnie kolejny gwóźdź do trumny... (!!!). Ze starej gwardii, został Sławek Bajew de facto? No i manager Lombardu w dziale marketingu.
25-04-2017 22:49:55
Amicus
A takie ładne było... poznańskie... Nasze poznańskie Radio Merkury... Jak media państwowe chcą wracać do korzeni, to w początkach istnienia tych mediów nie istniało coś takiego jak abonament TV i radiowy. Taka tylko dygresja...
25-04-2017 19:41:13
Tomek
To już absolutny koniec Radja Poznańskiego.
25-04-2017 16:06:48
eka z małeki
-w tym wszystkim jest też i trochę optymizmu.Bo gdyby nie udałoby się reaktywować RADIA MERKURY a została oddana nowoczesna siedziba RADIA to zasługa obecnej prezesury była by niewątpliwa i zapamiętana.W końcu nic nie trwa wiecznie prawda???.Nawiasem mówiąc,pal sześć stary budynek,ale tam naprawdę nie ma warunków dla normalnej i twórczej przecież pracy,ja bym tam nie chciał tam pracować!!!.Załodze obojętnie jakiego RADIA należą się godne XXI warunki pracy!!! eka
25-04-2017 14:05:52
eka z małeki
-skoro nazwa RADIO MERKURY-uważana jest za komercyjną to nie ma sprawy.Myślę że MIASTO targowe przecież i z tradycjami stać na swoje RADIO MERKURY i przywrócić je jako miejskie i lokalne, .Zatrudnić wspaniałych redaktorów i osoby które odeszły i zobaczymy jak długo RADIO POZNAŃ w tej obecnej formie się utrzyma.Walczyliśmy w roku 1956,WYGRALIŚMY i teraz też NAM się uda!!!.Ja eka stary nie mogłem już tego wytrzymać i zmieniłem radio na komercyjne a są takie ciekawe i co ważne NIEZALEŻNE!!!......może doczekam??? eka
25-04-2017 09:46:51
Hania
SZOK ! Najpierw nowy prezes, potem nowa nazwa, teraz ma byc nowy/inny budynek...komu zalezy na zniszczeniu tej rozglosni i zlikwidowaniu starej, dobrze znanej wszystkim lokacji radia ??? O co to chodzi ??? Czy ktos sobie pazury ostrzy na te wille aby tam zamieszkac ??? Klamstwo za klamstwem, kretactwo i doprowadzanie do upadku Czegos co istnialo od 1927 roku. Dzialania bardzo podobne do dzialan czyscicieli kamienic. Czy Lazarzanie na to pozwola ?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: