Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Prezes Radia Poznań (wcześniej Merkury) chce opuścić willę przy Berwińskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Prezes Radia Poznań (wcześniej Merkury) chce opuścić willę przy Berwińskiego
25-04-2017 00:17   Janusz Ludwiczak
W poniedziałek Radio Merkury, które przekształciło się w Radio Poznań obchodziło 90. urodziny. "Chcemy wyjść z tego budynku i zbudować nowy. Brakuje nam pewnych możliwości technicznych, lokalowych. Chcielibyśmy postawić nowoczesną aulę koncertową" – zapowiedział Filip Rdesiński, prezes rozgłośni.

Równo 90 lat temu, 24 kwietnia 1927 roku punktualnie o godz. 17:00 przemówiło po raz pierwszy Radjo Poznańskie, obecnie Radio Merkury, czyli regionalna rozgłośnia Polskiego Radia w Poznaniu, która obchodzi swój jubileusz. Zgromadzeni na Placu Wolności poznaniacy usłyszeli pierwsze dźwięki z gigantofonów, czyli głośników.

Jak się okazuje poznaniacy słuchali radia przez głośniki również na Łazarzu. 2 marca 1945 roku na zrujnowanych poznańskich ulicach pojawiły się megafony - między innymi na ulicy Wyspiańskiego i przy Rynku Łazarskim, wokół których gromadzili się poznaniacy pragnący słuchać polskiego słowa. Systematycznie megafonów zaczęło przybywać. Radio rozpoczęło wtedy nadawać z budynku właśnie przy ulicy Berwińskiego 5, w czasie okupacji była to willa Arthura Greisera, hitlerowskiego namiestnika Kraju Warty.

Radio Merkury przeszło jednak do historii - przynajmniej jego nazwa, która zostanie zastąpiona na Radio Poznań.

Uzasadnieniem naszych decyzji jest powrót do historycznej i cenionej nazwy jednoznacznie wskazującej, że poznańskie Radio należy do sieci rozgłośni wykonujących misję i cel radia publicznego. Argumentem za zmianą jest też odbudowa wizerunku radia, dotychczas często kojarzonego z radiem komercyjnym. Zmiana nazwy jest też uzasadniona w kontekście spójności nazewnictwa publicznych i misyjnych rozgłośni regionalnych. Znamy Radio Kraków, Radio Wrocław, Radio Szczecin, czy Radio Gdańsk. Zmiana nazwy poprzedzona została badaniami oraz opiniami specjalistów zajmujących się budowaniem strategii marki. Z analiz wynika, że obecna nazwa - Radio Merkury stawia je obok rozgłośni komercyjnych i lokalnych. Nazwa RADIO POZNAŃ ma przywrócić stacji postrzeganie rozgłośni jako publicznej, misyjnej i regionalnej – tłumaczy Filip Rdesiński, prezes Radia Merkury.

Zmiana nazwy wymagała zgody m.in. Rady Mediów Narodowych, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zgodę na używanie nazwy Poznań w znaku towarowym musiał wyrazić również prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

Przez rok rozgłośnia będzie używała dwóch nazw: Radio Merkury i Radio Poznań. Nazwa "Radio Merkury" ostatecznie zniknie w kwietniu przyszłego roku. Co ciekawe kilka rozgłośni regionalnych Polskiego Radia nie posiada nazwy związanej z miastem. I tak w Gorzowie i Zielonej Górze można słuchać Radia Zachód, w Bydgoszczy i Toruniu nadaje Radio PiK, a w Warszawie - RDC (Radio dla Ciebie).

Prezes Radia Poznań (wcześniej Radia Merkury) zapowiedział, że rozgłośnia będzie przeprowadzać się do nowego budynku.

Brakuje nam pewnych możliwości technicznych, lokalowych. Chcemy rozbudowywać nasze studia. Chcemy wyjść z tego budynku i zbudować nowy budynek rozgłośni. Chcielibyśmy postawić nowoczesną aulę koncertową – powiedział w programie "Kluczowy temat" prezes Filip Rdesiński.

Kiedy i gdzie miałaby powstać nowa siedziba Radia Poznań tego nie wiadomo. Co ciekawe w połowie zeszłego roku szef rozgłośni zadeklarował, że chciałby udostępnić schron znajdujący się w siedzibie radia, która niegdyś była willą Arthura Greisera.

Budynek, w którym mieści się Radio Merkury było pierwszą siedzibą (przed przenosinami do Puszczykowa) Arthura Greisera, gauleitera Kraju Warty. Na terenie rozgłośni znajduje się wybudowany przez niego schron. Niewielki i pozbawiony już wielu oryginalnych elementów wyposażenia. Dziś mieści się w nim magazyn sprzętów do likwidacji. Wyjście ewakuacyjne jest zasypane. Mam pomysł, żeby to wyjście odkopać, magazyn uprzątnąć, a schron udostępnić zwiedzającym radio wycieczkom. Można w nim zrobić małą izbę historii rozgłośni. To wszystko z pewnością nie w tym roku. No ale w przyszłym....kto wie....może się uda? Wiele elementów niestety uległo zniszczeniu lub celowej likwidacji. Szkoda. Warto jednak zachować to, co zostało do naszych czasów – zadeklarował w lipcu 2016 Filip Rdesiński, prezes Radia Merkury.

Filip Rdesiński jest prezesem i redaktorem naczelnym Radia Poznań (wcześniej Merkury) od marca ubiegłego roku. Pierwszą z jego decyzji było emitowanie każdego dnia o północy Roty. Za rządów nowego szefa rozgłośnię opuściło wielu znanych dziennikarzy i prezenterów, jak np. Agnieszka Gulczyńska, Mariusz Kwaśniewski, Wojciech Biedak, Małgorzata Rybczyńska, Ania Skoczek, Ania Sochacka czy Kalina Olejniczak. Od pracy został odsunięty również Maciej Kluczka, po tym jak pytał europosła PiS Ryszarda Czarneckiego o kompetencje syna i kiedy pełni dyżury poselskie.


Nazwa "Radio Merkury" znika po prawie ćwierćwieku funkcjonowania


"Nazwa Radio Poznań ma przywrócić stacji postrzeganie rozgłośni jako misyjnej" - przekonuje Filip Rdesiński


R E K L A M A
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

kwi

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Przez żołądek do kultury - Hiszpania

24

kwi

do 27-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Motor Show - targi motoryzacyjne

25

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie z Cezarym Harasimowczem, pisarzem, scenarzystą, wokół jego najnowszej książki Bieta, opisującej życie Elżbiety Ficowskiej, ocalałej z Getta Warszawskiego, żony poety Jerzego Ficowskiego. Spo

26

kwi

Łazarz
Gratowóz
• 08:00-08:20 - Jarochowskiego/Sczanieckiej
• 11:40-12:00 - Jarochowskiego przy Górczyńskiej
• 12:10-12:30 - Kolejowa 37

15

maj

do 16-05-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Impact

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: