Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Spacery z przewodnikiem, łazarskie dni sąsiada, kino w bramie - rozstrzygnięto inicjatywy osiedlowe - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Spacery z przewodnikiem, łazarskie dni sąsiada, kino w bramie - rozstrzygnięto inicjatywy osiedlowe
03-04-2017 01:28   Janusz Ludwiczak
16 projektów o łącznej wartości 66 480 złotych otrzyma dofinansowanie w ramach Łazarskich Inicjatyw Osiedlowych. Rada Osiedla Św. Łazarz już drugi rok uruchomiła program finansowania wydarzeń kulturalnych, artystycznych, edukacyjnych i społecznych, które skierowane będą do wsparcia inicjatyw sąsiedzkich i integracji mieszkańców. W puli na realizację wniosków było w sumie 80 tys. zł, z czego na realizację jednego projektu można było otrzymać do 8 tys. zł.

Projekt "Lokalnych Inicjatyw Osiedlowych" już drugi rok realizowany będzie na Łazarzu, a także na Wildzie i Starym Mieście z inicjatywy samych rad osiedli przy współpracy Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Założeniem projektu jest wsparcie i zachęcenie mieszkańców do aktywnego tworzenia i uczestnictwa w różnego rodzaju wydarzeniach o charakterze społecznym, kształtujące tożsamość danego osiedla. W praktyce każdy mieszkaniec Łazarza może złożyć wniosek na organizację podwórkowego festynu, sąsiedzkiego pikniku, zawodów sportowych czy koncertu "pod chmurką".

W ubiegłym roku w ramach "Łazarskich Inicjatyw Osiedlowych" na Orliku przy Arenie odbyły się Łazarskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej, w Pireusie odbył się klub filmowy "Poznań na ekranie", a w Parku Wilsona zorganizowano festyn "Za mundurem Łazarz sznurem". Ponadto przeprowadzona została akcja edukacyjna "Człowieku, sam po sobie nie posprzątam", a także odbyły się spacery z przewodnikiem w ramach cyklu "Odkryj swój fyrtel". Natomiast na skwerze przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej zorganizowano "Sylwester sąsiedzki".

W sumie do pierwszej edycji programu zgłoszono 42 projekty o łącznej kwocie 260 tys. zł. Jednak w sumie w puli budżetu Rady Osiedla Św. Łazarz na realizację wniosków było 70 tysięcy złotych, z czego na realizację jednego projektu można było otrzymać do 8 tys. zł.

W lipcu ruszyła druga edycja programu, gdyż część autorów projektów wycofała się z realizacji zadania po zmniejszeniu wnioskowanej kwoty. W puli na realizację projektów pozostało 12 200 złotych.

W tym roku program "Łazarskie Incijatywy Osiedlowe" jest kontynuowany, jednak z kilkoma zmianami. Pierwsza z nich to zwiększenie środków z 70 tys. do 80 tys. zł. Koszt pojedynczej pracy konkursowej nie mógł przekroczyć 8 tys. zł brutto.

Liczy się pomysł, który powinien być zrealizowany na terenie osiedla. Działania nakierowane na mieszkańców. Chodzi o to by, by pomysł skierować do mieszkańców. Na realizację projektu przewidziano do 8 tys. zł. Jedna osoba lub podmiot może zgłosić maksymalnie dwa projekty – tłumaczy Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Do tegorocznej edycji "Łazarskich Inicjatyw Osiedlowych" zgłoszono w sumie 24 projekty, o łącznej wartości ponad 148 tysięcy złotych. Komisja konkursowa, w skład której weszli przedstawiciele Rady Osiedla Św. Łazarz oraz Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania przyznała dofinansowanie dla 16 wniosków.

Na Łazarzu odbędą się przejazdy wrotkarskie, spacery z przewodnikiem w ramach akcji "Odkryj swój fyrtel", a także Dni Sąsiada czy zajęcia dla seniorów. Kontynuowana będzie również akcja edukacyjna zachęcająca do sprzątania psich kup. Zaplanowano także "Kino w bramie" kamienicy przy ul. Matejki 46 czy akcja antysmogowa, dzięki której Łazarz wzbogaci się o system ostrzegania mieszkańców przed złym stanem powietrza.


Komentarze (6)

06-04-2017 11:32:13
K.
Zastanawiające, że odrzucono prawie wszystkie projekty zgłoszone przez stowarzyszenia.
06-04-2017 08:52:48
Artur Brzyski
Skandalem jest brak sylwestra. Ale czuję też niesmak, że dofinansowanie dostają projekty podpisane przez radnych. Rok temu było podobnie. Demokracja nam się psuje od spodu.
03-04-2017 23:59:37
Łukasz Trusewicz
Nie zmienia to faktu że nasi radni osiedlowi uciekają od tego problemu jak się da.
03-04-2017 22:22:49
Amicus
Odpowiedzialność to przede wszystkim biorą te naprute bezmózgi co taką zadymę robią...
03-04-2017 19:25:29
Łukasz Trusewicz
Fajnie że obrazujecie artykuł zdjęciami z sylwestra jednak w tym roku RO nie przyznała środków na to wydarzenie mimo że był to spory sukces, obyło się bez przemocy i agresji. W tym roku będzie tak jak było dwa lata temu, czyli chaos i anarchia. Tym sposobem odpowiedzialność za wszelkie negatywne historie które się wydarzą bierze na siebie Rada Osiedla.
03-04-2017 15:54:17
A.
Spacery po Łazarzu- brałem udział niestety tylko w jednym, ale jestem pod wrażeniem, ile można się jeszcze dowiedzieć ciekawych rzeczy o dzielnicy, w której przez lata mieszkałem i wydawało mi się, że wszystko wiem. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś uda mi się obejść z przewodnikiem Górny Łazarz. Co ważne- było całkiem spore zainteresowanie i sporo ludzi wraz ze mną chodziło po okolicy.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: