Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Szykuje się rewolucja komunikacyjna. Wiele ulic ma stać się jednokierunkowa - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Szykuje się rewolucja komunikacyjna. Wiele ulic ma stać się jednokierunkowa
01-04-2017 01:16   Janusz Ludwiczak
W połowie marca informowaliśmy, że ulica Jarochowskiego ma stać się jednokierunkowa. Nie będzie to jedyna arteria na Łazarzu, na której ma zmienić się organizacja ruchu. Jednokierunkowe mają stać się m.in. Chociszewskiego, Wyspiańskiego, Dmowskiego, Kolejowa, Chociszewskiego a nawet Kasprzaka. Po co takie zmiany? Zdaniem Miejskiego Inżyniera Ruchu rozwiązanie to sprawi, że pojawi się wiele nowych miejsc postojowych, których na Łazarzu brakuje. Ma być również bezpieczniej. Od wielu lat na Łazarzu jest sporo ulic jednokierunkowych takich jak Potworowskiego, Stablewskiego, Niegolewskich, Karwowskiego, Chełmońskiego czy Siemiradzkiego.

Od wielu lat jeden kierunek ruchu obowiązuje na ulicach: Stablewskiego, Potworowskiego, Potockiej, Chłodnej, Załęże, Niegolewskich, Limanowskiego, Siemiradzkiego, Chełmońskiego, Kossaka, Grottgera, Karwowskiego, Rogalińskiego czy Cybulskiego.

W 2011 roku wprowadzono zmiany w organizacji ruchu na ulicach: Jarochowskiego, Morawskiego i Sczanieckiej. Rok później jednokierunkowa stała się ulica Bogusławskiego (ruch odbywa się w kierunku północnym od Chociszewskiego do Sczanieckiej).

Od niedawna mówi się o wprowadzeniu jednego kierunku ruchu na ulicy Jarochowskiego, o czym więcej pisaliśmy w połowie marca.

Teraz miasto chce iść jeszcze dalej. Miejski Inżynier Ruchu wraz z ekspertami Politechniki Poznańskiej i Zarządem Dróg Miejskich przeprowadził analizę ruchu na Łazarzu, z której wynika, że dobrym rozwiązaniem będzie zmiana organizacji ruchu na wielu ulicach.

Obecnie jest spory ruch na wielu ulicach, wielu kierowców narzeka na brak miejsc postojowych. Po wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na ulicy Bogusławskiego pojawiło się wiele miejsc postojowych. Samochody mogą parkować nawet równolegle. Wiele ulic na Łazarz jest wąskich, dlatego proponujemy wprowadzenie jednego kierunku ruchu na ulicach o mniejszym natężeniu ruchu – tłumaczy Łukasz Dondojewski, Miejski Inżynier Ruchu.

Jednokierunkowa miałaby stać się również ulica Kasprzaka, którą kursuje chociażby autobus linii 64.

Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego powrót odbywał się ulicą Jarochowskiego. Chcemy wprowadzić zasadę jeśli na danej ulicy ruch odbywa się ze wschodu na zachód lub z północy na południe, na kolejnej równoległej ruch będzie w odwrotnym kierunku, dzięki temu kierowcy będą mogli objechać dany kwartał ulic – dodaje Miejski Inżynier Ruchu.

Wielokrotnie autobusy linii nr 64 czy to z powodu awarii wodociągowej na ul. Chociszewskiego czy zawaleniu dachu kamienicy na rogu Matejki i Niegolewskich w kierunku Jeżyc i Sołacza jeździły objazdem przez ulicę Jarochowskiego. Otrzymywaliśmy od pasażerów wiele sygnałów, że takie połączenie jest potrzebne, gdyż dostęp do transportu publicznego otrzymał m.in. szpital ginekologiczno-położniczy, mieszkańcy ulicy Jarochowskiego, Bogusławskiego, Morawskiego czy także możliwość dojazdu do Parku Kasprowicza i Areny. Również często autobusy mają problem z mijaniem się w okolicach skrzyżowania Chociszewskiego i Kasprzaka – przekonuje Agnieszka Smogulecka z Zarządu Transportu Miejskiego.

A co o zmianach sądzi Rada Osiedla Św. Łazarz?

Słyszeliśmy o propozycji zmian organizacji ruchu. W ostatnim czasie opiniowaliśmy wprowadzenie jednego kierunku ruchu na ul. Bogusławskiego czy również na Stablewskiego pomiędzy Lodową a Łukaszewicza. Nie znamy jeszcze dokładnej organizacji ruchu, jednak po nasadzeniach ulicy na Łukaszewicza zaobserowaliśmy, że kierowcy parkują na jezdni. Ulica jest na tyle szeroka, że umożliwione zostało parkowanie równoległe po obu stronach ulicy na jezdni. Dzięki temu powstało wiele nowych miejsc postojowych, których na Łazarzu przecież brakuje – sądzi Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

A kiedy zmiany miałaby zostać wprowadzone?

Obecnie ogłosiliśmy przetarg na wykonanie badań napełnienia na Łazarzu. Po przeprowadzeniu badań, których wyniki mają być pod koniec lipca przystąpimy do opracowania koncepcji i organizacji ruchu związanego z wprowadzeniem Strefy Płatnego Parkowania. Zmiany w organizacji ruchu - wprowadzenie jednego kierunku ruchu nie nastąpi wcześniej niż na początku 2018 roku. Wcześniej przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne z mieszkańcami – uspokaja Agata Kaniewska, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

Jakie ulice mają stać się jednokierunkowe? Dotarliśmy do projektu Miejskiego Inżyniera Ruchu:

Kliknij, aby zobaczyć powiększoną mapę
Map: lazarz.pl, źródło: Miejski Inżynier Ruchu

Aktualizacja 01.04.2017 godz. 22:30: Powyższy tekst był żartem primaaprilisowym.
Jak widać udało się nabrać część z Państwa, o czym świadczą komentarze. Tym, którzy uwierzyli w nasz dowcip gratulujemy poczucia humoru. W przyszłym roku postaramy się wymyślić coś bardziej oryginalnego.


Komentarze (27)

05-04-2017 13:19:10
morlock
@Negatyw Przykro ale ta informacja jest sprzed pierwszego kwietnia. I nie pamiętam czy to p.Janusz pisał na naszym czy na miejskim czytałem. Idzie armagedon dla mieszkańców oraz sprzedawców i tyle. Handlarze już zbierają podpisy wśród sprzedawców bo wszystko na "ryj" mają z miastem (z małej jaśkowiak) a zero na piśmie, same ogólniki a ludzie chcą ciągłości pracy/utrzymania. Ps. Zmieniłbym nick na Semper fidelis ale morlock mi droższy ale to Was j****. Amen
05-04-2017 07:42:04
Negatyw
Oby jednokierunkowa Jarochowskiego, też okazała się prima aprilisowym żartem... (!!!!!).
02-04-2017 07:53:12
Amicus
Brawa dla Pana Redaktora !!! :)
01-04-2017 22:35:24
REDAKCJA
Powyższy tekst był żartem primaaprilisowym. Jak widać udało się nabrać część z Państwa, o czym świadczą komentarze. Tym, którzy uwierzyli w nasz dowcip gratulujemy poczucia humoru. W przyszłym roku postaramy się wymyślić coś bardziej oryginalnego.
01-04-2017 21:57:33
henryk
do tego artykułu jest aż wzburzonych 7 komentarzy a nikt nie po myślał, że jest to żart primaaprilisowy bo dziś 1 kwietnia ! ;)
01-04-2017 21:07:47
Rozbawiony
Chyba wszyscy oburzeni zapomnieli, że dzisiaj 1.04, może czas wyjąć kij i podchodzić do życia z dystansem.
01-04-2017 21:01:23
swojak
Idea słuszna, ale wykonanie planu i pomysł na poszczególne ulice moim zdaniem z d*** :( po co odwracać kierunek ruchu na Jarachowskiego?! i dlaczego cała Winklera ma być jednokierunkowa?! absurd, wystarczyło by zrobić Winklera jednokierunkową na fragmencie ulicy między Kasprzaka a Jarachowskiego bo tam faktycznie jest wąsko i jest szkoła żłobek czy przedszkole i faktycznie rodzice i tak dość skutecznie robią już teraz z niej jednokierunkową! A tak poza tym to mam nadzieję że chociaż dla rowerów te ulice będą dwukierunkowe bo teraz to ta ul. Winklera jest super ucieczką dla dwóch kółek od "porażki" Palacza i "tragedii" Hetmańskiej.
01-04-2017 20:19:21
Sicilpol
Prima aprilis?
01-04-2017 20:15:26
CRU
Mam nadzieje, że to tylko prima aprilis....
01-04-2017 19:23:12
Kasia
Prima aprilis :-)
01-04-2017 19:12:45
M.
Niech zgadnę - Prima Aprilis?
01-04-2017 18:26:14
xD
Prima Aprilis!
01-04-2017 17:46:17
Mieszkaniec
Mam nadzieje, ze to słaby żart prima aprilisowy
01-04-2017 17:26:38
Maciej
Oczywiście ze to prima aprilis
01-04-2017 16:34:56
Amicus
Patrzę i oczom nie wierzę... Po co zmieniać coś co dobrze funkcjonuje? Zbędna i kosztowna robota...
01-04-2017 15:43:14
Bolek
Prima aprilis ludzie
01-04-2017 15:19:21
mieszkaniec Dmowskiego
Jedna wielka głupota i banał.... Gratulacje za ,,Błyskotliwą Inteligencję'' dla Osoby która to wymyśliła..... Widać że za biurkami w du*** się przewala bo zamiast zabrać się za to co trzeba to lepiej zabrać sie za utrudnianie życia Mieszkańcom i swoim własnym Podatnikom.... GRATULACJE
01-04-2017 13:59:13
Hania
To chyba Prima Aprilis :):) bo inaczej byc nie moze, co panie redaktorze ?
01-04-2017 13:03:12
Aga
No ale przecież to 1 kwiecień "Prima APRILIS" , może coś więcej wymyślimy....miłego dnia i dobrej zabawy...
01-04-2017 11:54:58
Aga
Jak projektant może tak strzałki porysować na planie. Nie wyobrażam sobie płynnej jazdy autobusu 64 przez Jarochowskiego /Wyspiańskiego, gdzie przystanki autobusowe? Na to wszystko nakłada się bzdurny plan ścieżek rowerowych które będą blokować ruch. Skrzyżowanie Matejki /Wyspiańskiego już teraz jest w niektórych godzinach zakorkowane, a do Głogowskiej ze ścieżką rowerowa będzie katastroficznie. A co z planowanym autobusem na Kolejowej? Jeszcze Kolejowej nie wyremontowali, a planując jednokierunkową przekreśla się zaplanowanie trasy autobusowej. Niech lepiej zrobią dewa lewoskręty z Kolejowej w Hetmańską w stronę Rataj.
01-04-2017 11:34:53
morlock
Autor chyba zapomniał napisać o tak ważnej, łazarskiej arterii jaką jest Głogowska. "One way" od MTP do górczyńskiego węzła i wiaduktu czyli na południe, przy czym wschodni pas tylko dla rowerów, zachodni dla pojazdów spalinowych, rozdzielone torami miejskiej trakcji. I gwoli ścisłości: na Drużbackiej, Limanowskiego i Chełmońskiego ma/może być przywrócony ruch w obu kierunkach z tym że to tylko rozpatrywany projekt na wniosek mieszkańców Łazarza.
01-04-2017 11:17:56
mieszkaniec
To już jest przesada. Będziemy w kółko jeździć żeby gdzieś dojechać. Autobus linii 64 powinien zostać tak jak jest !!!!! Wiele ludzi z niego korzysta np z Chociszewskiego i jest to bezsensowny pomysł. Zapytajcie się mieszkańców a potem róbcie ekspertyzy
01-04-2017 11:08:10
Asiulka
Moim zdaniem to żart prima aprilisowy :)
01-04-2017 10:40:38
Oburzony
To jest skandal! Kto wymyśla te absurdy, kto płaci za te niepotrzebne projekty, ekspertyzy!!! Te zmiany spowodują horror komunikacyjny na Łazarzu!
01-04-2017 10:06:05
emeryt
Dobry żart. Brawo redaktorze.
01-04-2017 09:53:03
Jarochowskiego
Średni ten żarcik...
01-04-2017 07:25:07
gyr
prima aprilis :)
Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

07

gru

do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 11:00-18:00

08

gru

Szkoła Podstawowa nr 90 ul. Chociszewskiego 56
Kiermasz bożonarodzeniowy
• klasowe kawiarenki pełne pyszności
• stoiska z rękodziełem
• fotobudka
w godz. 17:00-19:00

15

gru

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
Charytatywny spektakl świąteczny na podstawie słynnej sztuki "Dziadek do orzechów"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: