Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Skwer z placem zabaw, zadaszone targowisko w kształcie koła, pomnik Eki - taki będzie Rynek Łazarski - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Skwer z placem zabaw, zadaszone targowisko w kształcie koła, pomnik Eki - taki będzie Rynek Łazarski
31-03-2017 12:47   Janusz Ludwiczak
Targowisko na planie koła z zadaszeniem, strefa wypoczynku z placem zabaw i fontannami, kawiarniane ogródki, poprowadzenie ruchu dookoła płyty i rzeźby "Eki z Małeki" – miasto rozstrzygnęło konkurs na przygotowanie koncepcji przebudowy Rynku Łazarskiego. Inwestycja ma ruszyć pod koniec tego roku i ma być gotowa do końca 2018.

Pod koniec ubiegłego roku miasto ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji rewaloryzacji Rynku Łazarskiego. Stanęło do niego w sumie 25 pracowni projektowych, z czego do finału komisja konkursowa dopuściła pięć z nich: pracownia Basis z Warszawy, Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska (Warszawa), Maciej Siuda Pracownia Projektowa (Warszawa), Pracownia Architektury Krajobrazu Marta Tomasiak (Kępice), Biuro Projektów Lewicki Łatak. Sp. z o.o. Sp. k., (Kraków) oraz Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat (Poznań) i to właśnie ta ostatnia wygrała konkurs.

Ta koncepcja w bardzo ciekawy sposób rozwiązuje nie tylko kwestie dotyczące samego Rynku Łazarskiego, ale całą przestrzeń aż do ulicy Głogowskiej. Ujęło nas podejście rewitalizacyjne w zakresie tzw. lejka łazarskiego, gdzie powstanie skwer z placem zabaw i miejscami do wypoczynku dla mieszkańców. Atutem tej koncepcji jest to, że z jednej strony zakłada bardzo mocne uspokojenie ruchu i uporządkowanie przestrzeni pod pieszych, a z drugiej gwarantuje miejsca postojowe w niezmienionej liczbie – przekonuje Piotr Wiśniewski, dyrektor. Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Urzędu Miasta Poznania i członek jury konkursowego.

Koncepcja zakłada, że targowisko zostanie zadaszone i będzie w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków.

Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi mają zyskać szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń.

Z kolei na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka pojawi się strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami.

To musi być miejsce, które zaprasza do wejścia na rynek oferując przyjazną i czytelną przestrzeń, pozwalającą jednocześnie na wgląd na główną płytę rynku. Tematem konkursu była rewaloryzacja tej przestrzeni, ale my chcieliśmy też coś opowiedzieć o Rynku Łazarskim, żeby nie była to tylko przestrzeń architektoniczna, ale też przestrzeń kulturowa i symboliczna. Dlatego na szczycie "lejka" od strony ul. Głogowskiej zaproponowaliśmy usytuowanie rzeźby "Eka z Małeka" przedstawiającą najsłynniejszą ekę, która powstała na Łazarzu w latach 50 XX wieku – zaznacza Jacek Bułat, projektant i autor zwycięskiej koncepcji.

Autorzy zwycięskiej koncepcji otrzymają nagrodę w wysokości 15 tys. zł. oraz zostaną zaproszeni do negocjacji, których przedmiotem będzie szczegółowe opracowanie pracy konkursowej, w tym przygotowanie ostatecznego projektu rewaloryzacji Rynku Łazarskiego. Ponadto laureaci II i III nagrody otrzymają odpowiednio po 10.000 i 8 tys. zł.

Koncepcja zaproponowana przez zwycięską pracownię będzie też jeszcze konsultowana z mieszkańcami i kupcami.

Cieszymy się, że w koncepcji uwzględniono potrzeby mieszkańców, którzy zyskają przyjazną przestrzeń, zachęcającą do tego, by tu przyjść, wypić herbatę czy kawę, spotkać się ze znajomymi. Dodatkowym atutem będzie możliwość tworzenia przykawiarnianych ogródków. One już teraz powstają na terenie wokół rynku i chcemy, by ten kierunek był kontynuowany – powiedział Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Święty Łazarz.

Chcemy by meszkańcy mieli możliwość wypowiedzenia się na temat założeń, swoich oczekiwań co do zagospodarowania tej przestrzeni, ale nie widzieli jeszcze koncepcji. Teraz, zanim powstanie ostateczny projekt, warto pokazać im zwycięską pracę, by dokonać ewentualnych korekt – dodaje Filip Olszak.

Jak zapewnia magistrat zakładany harmonogram przewiduje ogłoszenie przetargu na prace budowlane w IV kwartale 2017 roku. Całość ma się zakończyć w grudniu 2018 roku.

Dodajmy, że na przebudowę Rynku Łazarskiego zarezerwowano 10 milionów złotych ze środków budżetu miasta. Czy faktycznie łazarskie targowisko doczeka się w końcu remontu i otrzyma nowe oblicze – przekonamy się za niecałe dwa lata.


Komentarze (22)

25-01-2018 19:28:36
Gosc
A co z moimi kochanymi pawilonikami postawicie Nowe?
25-01-2018 19:25:12
Piciu
Masakra betonowy syf
07-04-2017 17:05:36
mk
Przy tak zrealizowanej koncepcji trudno sobie wyobrazić dojazd do rynku. Cały ruch będzie odbywał się ulica Małeckiego, która i tak jest już teraz zatłoczona. Dużo lepiej by było utrzymać połączenie drogowe z ulicą Głogowską a zamknąć z Małeckiego. Kształt zadaszenia zupełnie nie pasuje do miejsca, zdecydowanie lepiej było by gdyby dach był dwuspadzisty co nawiazywało by do charakteru rynku i lokalnej zabudowy
03-04-2017 22:15:26
Amicus
Nie rozumiem dlaczego wielu z Was burzy sie, że projekt zakłada zabetonowanie rynku. Na rynku przewidziane jest obsadzenie kilkudziesięciu drzew. A reszta to ma być PLAC z przeznaczeniem na handel i działalności społeczne. Rynek to nie park ani boisko obsiane trawą.
03-04-2017 16:25:01
Niestety
Bardzo Zabetonowany Plac!
01-04-2017 21:32:57
Marcin
Piękny!
01-04-2017 16:31:25
Amicus
Na pewno wszystko inne będzie lepsze od tego syfu, który jest teraz... Myślę, że wolna przestrzestrzeń nie jest zła. W sezonie można tam postawić np. ogródki piwne, itp. Ja zastanowiłbym się nad "halą targową" zamykaną na noc oraz zamykanymi boksami na stałe przypisanych do danych handlarzy.
01-04-2017 15:46:32
Brandt
Jak dla mnie to projekt jest na 4 na szynach. W mojej opinii bardzo dobrze porządkuje przestrzeń rynku i definiuje jej funkcje. Jest teraz o wiele więcej miejsca dla samych mieszkańców, szerokie chodniki oddzielone pasem zieleni od ulicy, będzie fontanna do tego kilka rzeźb. Na środku tworzy się przestrzeń na lokalne wydarzenia. Miejsca parkingowe pozostały w tej samej ilości więc po co narzekać? Zgadzam się, że jest bardzo mało zieleni i małej architektury. Pamiętajmy, że projekt trafia jeszcze do konsultacji społecznych i takie kwestie jak zieleń, ławki, zadaszenie targowiska,forma skweru itp. będą poddane dyskusji i zmianom.
01-04-2017 11:03:11
Łukasz Trusewicz
Projekt zakłada stworzenie schodów w miejscu w którym ich teraz nie ma, wielką pustą przetrzeń gdzie będzie hulał wiatr i szklaną wiatę pod którą będą się gotowali kupcy. Do tego banalne rzeźby z brązu za minimum 500 tysięcy. Generalnie wszystko trąci myszką i nie stanie się "ikoną" jakby chciał plastk miejski tylko kolejnym banalnym placem z mocno prowincjonalną pretensją do nowoczesności.
31-03-2017 23:43:21
Bazyli
Patrzę i nie dowierzam... Mam podobne odczucia jak 90% wypowiadających się mieszkańców: więcej betonu niż zieleni. Jakieś naśladowanie Placu Wolności? Jak pod tą kopułkę będą dowozić towar kupcy? Przecież oni dowożą całe setki kilogramów owoców i warzyw, jak to wyładują? Jak na tej niewielkiej powierzchni będzie się odbywać handel, jeśli setki Poznaniaków przyjeżdżają po świeże warzywa i owoce? A jakie rozwiązanie dla wywozu odpadów? - jak na ten ekskluzywny plac dojedzie śmieciarka? Zbyt wiele betonu, za mało trawnika i klombów na "lejku". Tu brak zieleni w tej części Łazarza - dopiero po drugiej stronie Głogowskiej jest "Arena". Podobnie wybetonowano dotąd zielony maleńki skwerek na Granicznej- Małeckiego. Ale przede wszystkim NIE WIERZĘ że taki projekt zostanie zrealizowany - jest mrzonką tak jak poprzedni z parkingiem podziemnym i innymi cudami! Zresztą od lat mieszkańcom dzielnicy wmawia się co jakiś czas, że remont targowiska już NA PEWNO TEGO ROKU. I mijają kolejne lata na dyskusje, kolejne konkursy, szukanie kasy...
31-03-2017 23:21:59
L.D.
Nie widzę w tym projekcie nic co faktycznie by nawiązywało do funkcji i tradycji tego miejsca jako rynku. Jest to projekt, który równie dobrze mógłby zaistnieć gdzieś na nowym osiedlu, nic z klimatu rynku, wybetonowany plac z posadzonymi w "donicach" drzewkami. Dach niczym latający talerz ( nie widać jak pod nim byłaby zorganizowana przestrzeń dla sprzedających, pewnie w koncentryczne kręgi, dośrodkowo, co daje odczucie zamknięcia , a nie otwarcia na kupujących, ale może inaczej... ). Rynek Łazarski będzie w tym momencie pierwszym z grupy rynków, które mają być sukcesywnie odnawiane, czy o taki właśnie klimat tych "nowych" rynków chodzi? I jeszcze jedno, kolejność, pamiętam konsultacje jedyne na temat rynku w szkole nr 9, potem cisza i mamy zwycięski projekt. Czy nie należało zaprezentować wcześniej mieszkańcom choćby paru zgłoszonych prac, bo teraz to wygląda faktycznie tak jak z Kolejową -był projekt, były uwagi krytyczne i sugestie mieszkańców, nie ma projektu, nie ma remontu. I jeszcze termin 2017/2018, czy p. K. Bolimowska nie wskazywała niedawno, że to w 2018 ma ruszyć Kolejowa? Dwie prace w sąsiedztwie na tak dużą skalę?, która z nich jest fikcją?
31-03-2017 22:35:39
dziadek
Śmiech ot cały komentarz
31-03-2017 21:16:39
Olga
za dużo otoczenia a za mało dbałości o rynek. Beton na betonie ... " na betonie kwiaty nie rosną!"W miejscu blaszaka jakiś nowy twór z widokiem na ???? pustostan ( brak koncepcji, czy brak właściciela terenu?)Rynek zbyt mały i bez koncepcji dla dobra sprzedających . Nie wyobrażam sobie mojego Łazarza bez rynku!!!
31-03-2017 21:06:30
as
A gdzie żulia z Łazarskiego?? Tez zrewitalizowana??
31-03-2017 16:36:17
eka z małeki
- może doczekam...i zobaczę pomnik EKI .........eka
31-03-2017 14:42:02
Mc
ale miejsc parkingowych tyle co kot napłakał :(
31-03-2017 14:40:59
RAN
Po co to zadaszenie zamiast postawić budki dla ludzi sprzedających na rynku. Zimą stoją i marzną i nadal będą marznąć.Kiepski ten projekt.Sam beton po co to komu???
31-03-2017 13:53:49
Eva
Betonowa pustynia. Po cholere schody na Lejku? Po 15 to miejsce bedzie pustoszalo. Nie widze tu pieknych straganow z owocami i warzywami...
31-03-2017 13:42:59
mieszkaniec
No popatrzcie popatrzcie - tyle łąwek i krzesełek - a rada osiedla chciałą likwidowac ławeczki na lejku. Gdzie tu logika??
31-03-2017 13:13:44
tonny
Koncepcja, projekcik, znów ktoś zarobi, a realia pokażą swoje. Będzie jak z Kolejową... zobaczycie...
31-03-2017 13:07:45
x
A co to znowu za szklany blaszak na rogu( tam, gdzie dziś sklep)?
31-03-2017 13:03:24
Amicus
Wygląda to wszystko pięknie. Obyśmy doczekali się takiego schludnego ryneczku... A tak na marginesie - mą ciekawość wzbudził budynek w okolicach blaszaka społem. Czy jest on wymysłem architekta planującego przestrzeń rynku, czy jest faktycznie w planach zagospodarowanie okolic Kącika?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: