
Pod koniec ubiegłego roku miasto ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji rewaloryzacji Rynku Łazarskiego. Stanęło do niego w sumie 25 pracowni projektowych, z czego do finału komisja konkursowa dopuściła pięć z nich: pracownia Basis z Warszawy, Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska (Warszawa), Maciej Siuda Pracownia Projektowa (Warszawa), Pracownia Architektury Krajobrazu Marta Tomasiak (Kępice), Biuro Projektów Lewicki Łatak. Sp. z o.o. Sp. k., (Kraków) oraz Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat (Poznań) i to właśnie ta ostatnia wygrała konkurs.
Ta koncepcja w bardzo ciekawy sposób rozwiązuje nie tylko kwestie dotyczące samego Rynku Łazarskiego, ale całą przestrzeń aż do ulicy Głogowskiej. Ujęło nas podejście rewitalizacyjne w zakresie tzw. lejka łazarskiego, gdzie powstanie skwer z placem zabaw i miejscami do wypoczynku dla mieszkańców. Atutem tej koncepcji jest to, że z jednej strony zakłada bardzo mocne uspokojenie ruchu i uporządkowanie przestrzeni pod pieszych, a z drugiej gwarantuje miejsca postojowe w niezmienionej liczbie – przekonuje Piotr Wiśniewski, dyrektor. Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Urzędu Miasta Poznania i członek jury konkursowego.
Koncepcja zakłada, że targowisko zostanie zadaszone i będzie w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków.
Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi mają zyskać szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń.
Z kolei na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka pojawi się strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami.
To musi być miejsce, które zaprasza do wejścia na rynek oferując przyjazną i czytelną przestrzeń, pozwalającą jednocześnie na wgląd na główną płytę rynku. Tematem konkursu była rewaloryzacja tej przestrzeni, ale my chcieliśmy też coś opowiedzieć o Rynku Łazarskim, żeby nie była to tylko przestrzeń architektoniczna, ale też przestrzeń kulturowa i symboliczna. Dlatego na szczycie "lejka" od strony ul. Głogowskiej zaproponowaliśmy usytuowanie rzeźby "Eka z Małeka" przedstawiającą najsłynniejszą ekę, która powstała na Łazarzu w latach 50 XX wieku – zaznacza Jacek Bułat, projektant i autor zwycięskiej koncepcji.
Autorzy zwycięskiej koncepcji otrzymają nagrodę w wysokości 15 tys. zł. oraz zostaną zaproszeni do negocjacji, których przedmiotem będzie szczegółowe opracowanie pracy konkursowej, w tym przygotowanie ostatecznego projektu rewaloryzacji Rynku Łazarskiego. Ponadto laureaci II i III nagrody otrzymają odpowiednio po 10.000 i 8 tys. zł.
Koncepcja zaproponowana przez zwycięską pracownię będzie też jeszcze konsultowana z mieszkańcami i kupcami.
Cieszymy się, że w koncepcji uwzględniono potrzeby mieszkańców, którzy zyskają przyjazną przestrzeń, zachęcającą do tego, by tu przyjść, wypić herbatę czy kawę, spotkać się ze znajomymi. Dodatkowym atutem będzie możliwość tworzenia przykawiarnianych ogródków. One już teraz powstają na terenie wokół rynku i chcemy, by ten kierunek był kontynuowany – powiedział Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Święty Łazarz.
Chcemy by meszkańcy mieli możliwość wypowiedzenia się na temat założeń, swoich oczekiwań co do zagospodarowania tej przestrzeni, ale nie widzieli jeszcze koncepcji. Teraz, zanim powstanie ostateczny projekt, warto pokazać im zwycięską pracę, by dokonać ewentualnych korekt – dodaje Filip Olszak.
Jak zapewnia magistrat zakładany harmonogram przewiduje ogłoszenie przetargu na prace budowlane w IV kwartale 2017 roku. Całość ma się zakończyć w grudniu 2018 roku.
Dodajmy, że na przebudowę Rynku Łazarskiego zarezerwowano 10 milionów złotych ze środków budżetu miasta. Czy faktycznie łazarskie targowisko doczeka się w końcu remontu i otrzyma nowe oblicze – przekonamy się za niecałe dwa lata.
Wiz: Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat, Fot: Urząd Miasta Poznania
ZOBACZ TAKŻE: Równo ułożone owoce, schludna estetyka targowiska - gdzie? W Gdańsku. A u nas...?
ZOBACZ TAKŻE: Radna Lidia Dudziak: "Rynek Łazarski to brud, smród i ubóstwo. Trzeba to zmienić"
ZOBACZ TAKŻE: Na Rynku Łazarskim jest czyściej. Każdego popołudnia targowisko sprząta kilka osób
ZOBACZ TAKŻE: Władze miasta chciały przesunąć przebudowę Kolejowej na lata 2020-2022
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Co dalej z budynkiem dawnego kina Olimpia?
(21-03-2025 10:09)
· Anna Jantar in Memoriam
(21-03-2025 09:02)
· Rataje na Rynku Łazarskim
(20-03-2025 10:03)
· Przedszkole nr 90 na Łazarzu zaprasza na „drzwi otwarte”
(20-03-2025 08:51)
· Tramwaje nie pojadą Głogowską. Kolejny rok z rzędu będzie też remontowany węzeł Bałtyk
(20-03-2025 02:19)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Podkoziołek, czyli poznańskie ostatki
(04-03-2025 09:27)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
Niezapominajka |
mar
do 22-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wino - Targi polskich win i winnic
mar
do 23-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Euro Target Show - Targi Produktów Łowieckich, Strzeleckich, Militarnych i Survivalowych
mar
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Cybernostalgiczny Klub Dyskusyjny „CyKaDa” #7 – internetowe teorie spiskowe i „miejskie legendy"
w godz. 16:00-22:00
mar
18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
XX Koncert Charytatywny - "tak bardzo wierzyMY w nas"
Koncert na rzecz Elżbietańskiego Centrum Pomocy Ubogim
mar
14:30
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Warsztaty z gliny dla osób 50+
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: