Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pomnik ks. Piotrowskiego stanął przed szkołą katolicką na Głogowskiej. Odsłonięcie w 125. urodziny - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pomnik ks. Piotrowskiego stanął przed szkołą katolicką na Głogowskiej. Odsłonięcie w 125. urodziny
07-03-2017 13:47   Janusz Ludwiczak
Na placu przed budynkiem katolickiego gimnazjum i liceum (przy dawnym 8 LO) stanął pomnik ks. Czesława Piotrowskiego. Uroczystość odsłonięcia pomnika budowniczego i założyciela szkół przy ul. Głogowskiej 90 i 92 zaplanowano na 21 marca, w 125. rocznicę urodzin. Odsłonięcia pomnika dokona arcybiskup Stanisław Gądecki.

Pomnik ks. dr Czesława Piotrowskiego, budowniczego i założyciela szkół przy Głogowskiej 90 i 92 - Męskie Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza oraz Żeńskiego Gimnazjum im. J. Słowackiego (dziś Zespół Szkół Muzycznych) miał stanąć pierwotnie w 2008 roku, a ostatnio we wrześniu zeszłego roku na otwarcie Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki i Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz, które mieszczą się w budynku dawnego VIII LO przy ul. Głogowskiej 92.

Pomnik miał powstać w uznaniu zasług ks. Czesława Piotrowskiego. Był to człowiek renesansu. To on ruszył szkolnictwo po wojnie, przyczynił się do odbudowy Katedry, dzięki niemu przetrwało Wydawnictwo Świętego Wojciecha. Ks. Czesław Piotrowski to człowiek zasłużony dla Łazarza. Dzięki niemu młodzież może uczyć się w "Ósemce" – powiedział Jerzy Babiak, inicjator budowy pomnika ks. dr Czesława Piotrowskiego, przewodniczący Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.

Jednak Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania początkowo wydał negatywną decyzję w sprawie lokalizacji pomnika. Z kolei Zespół do spraw wnoszenia pomników, w skład którego wchodzą: dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta, plastyk miejski, przedstawiciele organizacji pozarządowych i miejskich oraz Radni Miasta Poznania zaopiniował pozytywnie zasadność budowy pomnika oraz jego lokalizację, ale negatywnie ocenił przedstawioną przez wnioskodawców formę pomnika.

Zastrzeżenia wzbudziły głównie proporcje pomnika – tłumaczyła w połowie stycznia Hanna Surma, rzecznik Urzędu Miasta Poznania.

Podczas kwietniowej sesji Rada Miasta Poznania 30 głosami za, 0 przeciw i 0 wstrzymującymi się wyraziła zgodę na wzniesienie pomnika ks. Czesława Piotrowskiego.

Kuria złożyła również odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO uchyliło decyzję miasta i nakazało ponownie rozpatrzenie sprawy. 21 czerwca Wydział Urbanistyki i Architektury wydał pozytywną opinię o warunkach zabudowy. Tym samym pomnik ks. Czesława Piotrowskiego będzie mógł stanąć przed gmachem dawnego VIII LO.

20 października 2016 r. Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania wydał pozwolenie na budowę pomnika.

Autorem pomnika ks. Czesława Piotrowskiego jest poznański artysta rzeźbiarz Krzysztof Jakubik. Rzeźba, która stanęła na 20-centymentrowym cokole ma ponad dwa metry wysokości.

Odłonięcie pomnika ks. Czesława Piotrowskiego zaplanowano na 21 marca, dzień po 125. rocznicy jego urodzin. Uroczystość rozpocznie się o godz. 10:00 mszą św., która zostanie odprawiona w kościele Matki Boskiej Bolesnej. Po niej odsłonięcia pomnika dokona arcybiskup Stanisław Gądecki.


Ks. dr Czesław Piotrowski był nauczycielem, działaczem społecznym i patriotą. Stał na czele Dyrekcji Odbudowy Katedry, która w latach 1946 - 1956 zajmowała się odbudową świątyni po zniszczeniach dokonanych podczas II wojny światowej. Był również dyrektorem Drukarni i Księgarni św. Wojciecha. To dzięki placówce tej udało się przetrwać przez trudne lata 1947-1963. Również dzięki niemu powstał "Katechizm Podstawowy", który trafił do wielu szkół w powojennej Polsce.


Komentarze (2)

08-03-2017 22:02:59
x
Portki mu opadają? Czy sutanna się podarła...
08-03-2017 16:33:16
as
Idiotyzm, jakiegos plebana pomniki stawiaja To teraz na terenie kazdej parafi bedzie mozna sobie postawic jakis pomnik i czynic Balwochwalstwo....
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: